Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Zbojníci a poklady

Publikované : 03.06.2013 | Zobrazení: 5388 |
2 minúty čítania

Drahí čitatelia,

opäť prichádzame na vaše monitory  so zaujímavou témou – Zbojníci a poklady. Mne osobne sa zbojníci spájajú s dvomi osobnosťami – s Jurajom Jánošíkom a s Robin Hoodom. Moje zoznámenie s nimi bolo iné, ako by sa dalo očakávať. Jánošíka som spoznal hlavne vďaka filmom, najmä vďaka tomu, ktorý vznikol pod režisérskou taktovkou P. Bielika.

Robina Hooda si takisto spájam s televíznou obrazovkou. Za môjho detstva o ňom Slovenská televízia vysielala skvelý britský seriál (orig. Robin of Sherwood), ktorý sa istým spôsobom stal aj mojím „večerníčkom“.

V našej téme preto Jánošík (príspevok Miloša Ferka) a Robin Hood (príspevok Daniela Antoniho) nemohli chýbať. S Jurajom Jánošíkom sa spájajú aj legendy o jeho poklade – či sú pravdivé, sa dozviete v našom článku od Miloša Ferka. Robin sa preslávil ako lukostrelec, rovnako dobrý bol však aj William Tell, ktorý strieľal z kuše (príspevok Daniela Antoniho).

Trochu exotickým zlodejom je hrdina z diela Tisíc a jedna noc – Alí Bába.  V legende o ňom je tých zbojníkov presne štyridsať (príspevok Jaroslava Drobného).

Aj dnes môžete nájsť poklad, dôkazom sú mince a zlaté predmety z Košíc (príspevok Kataríny Nádaskej). Niektoré poklady sú ešte stále skryté – o tom sa viac dozviete v článku Lucie Kováčovej o vládcovi Hunov – Attilovi.

Tému budú dopĺňať ďalšie zaujímavé články. Najskôr to budú hrdí strážcovia rímskych cisárov – prétoriáni (príspevok Adama Radu). V staroveku ešte zostaneme v článku Márie Gaššovej o rímskom náboženstve a o počiatkoch kresťanstva. Z obdobia stredoveku sme nedávno uverejnili článok o mníšskom ráde templárov,  týkajúci sa hlavne ich činnosti v dobovom bankovníctve (autor Branislav Kovár).

Z novších dejín si budete môcť prečítať článok Radoslavy Semanovej o Jackovi „Madovi“ Churchillovi. Nepoznáte ho? To je chyba! Tento chlap totiž bojoval v druhej svetovej vojne len so svojím mečom a s lukom! Filmoví hrdinovia ako John Rambo sú oproti nemu len obyčajní amatéri! Po úspešnom článku o najlepších tankoch sa Miroslav Barič bude tentoraz venovať tým najhorším.

Pribudne aj jeden príspevok do rubriky diskusia, v ktorom sa zamýšľam, kedy nastal rozmach západnej civilizácie a aké sú jeho príčiny.

Tému bude dopĺňať aj text o najnovších výskumoch na území Košíc od Jany Vereščákovej. Okrem spomínaných článkov opäť uverejníme niekoľko recenzií i krátkych aktualít.

Na záver ešte organizačné zmeny. Keďže ja  i jazyková redaktorka budeme mať čoskoro aj ďalšie pracovné povinnosti, chystáme sa v našom časopise urobiť niekoľko zmien, aby sme aj naďalej zabezpečili jeho plynulú aktualizáciu. Čitateľov sa bude týkať vlastne len jedna – obmedzenie mesačných tém. To, samozrejme, neznamená, že sa k nim ešte niekedy nevrátime, ani to nebude znamenať zníženie počtu či kvality článkov. Naopak dúfame, že sa nám napriek pracovnej vyťaženosti podarí našu kvalitu nielen udržať, ale i zlepšiť.

Môže sa však stať, že približne o mesiac, o týždeň či o dva budeme náš web prispôsobovať novým požiadavkám, a  preto bude chvíľu nefunkčný. Pre istotu sa už teraz ospravedlňujeme a ďakujeme za porozumenie a trpezlivosť.

Ak by ste mali záujem zlepšiť či spropagovať náš i váš časopis, okrem predplatného uvítame, ak budete pod našimi článkami diskutovať, pridáte si nás na facebooku alebo budete články, ktoré vás zaujmú, linkovať na sociálnych sieťach. Aj drobnosti pomôžu dať histórii budúcnosť.

Príjemné čítanie vám praje

 

Branislav Kovár

šéfredaktor HistoryWeb.sk

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Robin Hood – kráľ zbojníkov

Robin Hood – kráľ zbojníkov

Robin Hood je predovšetkým symbol. Je to mýtická historická postava. celý článok

William Tell – legendárny čarostrelec

William Tell – legendárny čarostrelec

William Tell je legendárna historická postava zo švajčiarskych dejín. Jeho existencia nie je priamo doložená, spomína sa až v neskorších písomných správach z obdobia po jeho údajnej životnej púti. celý článok

Attila – Bič Boží

Attila – Bič Boží

O Attilovi počul asi každý. Jeho meno dodnes vyvoláva iracionálny strach. Je stelesnením zla, ničivej sily, synonymum krutého bojovníka, drsného barbara a lúpežníka. Iní si ho predstavujú iba ako bezohľadného vodcu divokého kočovného kmeňa z ďalekej Ázie... celý článok

Alí Bábá a štyridsať zbojníkov

Alí Bábá a štyridsať zbojníkov

Medzi Robinom Hoodom a Jánošíkom nemá Alí Bábá veľmi čo robiť. Alí Bábá nebol zbojník. Teda... vlastne bol zlodej. Ale taký dobrý, ktorý okradne zlodeja zlého. celý článok

Košický zlatý poklad...

Košický zlatý poklad...

Košický zlatý poklad... náhodný svedok mestských dejín. Keď zrejme vystrašený majiteľ ukladal svoj zlatý majetok do nevábivej, možno už aj vtedy otlčenej schránky, určite nevedel, kedy sa jeho zlato opäť objaví na svetle sveta. Možno si kládol otázky, či sa mu cennosti podarí uchrániť pred nepriateľ celý článok

Diskusia