Vzácna minca v rodisku apoštola Petra

Publikované : 25.07.2014 | Komentárov: 0 | Zobrazení: 2504

Archeológovia vedia, že niekedy je malý nález viac ako objavy veľkých palácov či pyramíd. Presne taký sa podaril bádateľom na lokalite Bethsaida, ktorá je známa ako rodisko apoštola Petra.

 

Archeologický tím Univerzity v Nebraske  (Omaha/University of Nebraska at Omaha), ktorý pracuje na spomínanej lokalite Bethsaida na severnom brehu Galilejského jazera, objavil počas výskumu raritnú mincu, ktorú dal raziť cisár Domicián (81 – 96 po Kr.) z dynastie Fláviovcov. Doteraz sa podarilo nájsť len 48 podobných mincí na celom svete.

Bethsaida je rodiskom apoštola Petra a jeho brata Ondreja (Andreja), ktorí tu pôsobili ako rybári, kým ich nepovolal Ježiš Nazaretský. Rovnako tu ako rybár pôsobil apoštol Filip. V mestečku vykonal Ježiš aj niektoré svoje zázraky, napríklad uzdravenie slepého.

Minca vznikla na pamiatku víťazstva Rimanov a Domiciánovho brata Tita nad Židmi v roku 70 po Kr. pri obliehaní Jeruzalema. Udalosti patria medzi tzv. židovské vojny, ktoré vypukli ako vzbura proti Rimanom. Pri obliehaní Jeruzalema zahynuli podľa niektorých zdrojov státisíce Židov a bol zničený židovský chrám.

 

Branislav Kovár

 

Pramene

Flavius Iosephus: Válka židovská I, II. Praha 2004.

 

Internetové zdroje:

a) http://www.unomaha.edu/news/2014/07/coin.php

b) http://www.bibleplaces.com/bethsaida.htm

c) http://archaeology.org/news/2317-140718-rare-coin-discovered-in-israel

d) http://www.mojabiblia.sk/

 

Obrazová príloha: University of Omaha/Hanan Shafir

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Svätý Mikuláš zachránil dievčatá pred prostitúciou

Svätý Mikuláš zachránil dievčatá pred prostitúciou

Kto bol svätý Mikuláš a čo vieme o ňom z historického hľadiska povedať? Informácie o Mikulášovi by sa v prameňoch dali zhrnúť do jedného odseku. Takáto stručnosť je oprávnená, keďže o tejto postave, napriek jej súčasnej popularite, nevieme povedať veľa. celý článok

Kto ovládal desivé monštrá staroveku?

Kto ovládal desivé monštrá staroveku?

Strašidlá, démoni, krvilačné beštie či iné monštruózne bytosti zďaleka nie sú moderným vynálezom autorov fantastických či hororových príbehov. Ich podobizne sprevádzajú ľudstvo už od najstarších čias a väčšina z nich dostala svoju podobu dokonca skôr ako všetky známe staroveké božstvá. celý článok

Diskusia (0)

pridať

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.