Vojna ruží a fantasy seriál Hra o tróny

Publikované : 21.04.2013 | Komentárov: 3 | Zobrazení: 16734

Televízia HBO spustila momentálne už tretiu sériu populárneho seriálu Hra o tróny. Ide o sfilmovanú fantasy ságu od G. R. R. Martina, ktorá však čerpá motívy zo skutočných historických udalostí. Konkrétne ide o udalosti z anglických dejín známe ako vojna ruží (1455 – 1485).

V seriáli sa spolu vojensky stretli rody Starkovcov a Lannisterovcov, podobne vo vojne ruží to boli Yorkovci (ktorých symbolom bola biela ruža) a Lancasterovci (červená ruža). Vymyslený fantasy svet so svojimi bojujúcimi rodmi sa až príliš podobá neskorostredovekému Anglicku. Napríklad hrdina prvej série lord Eddard Stark môže mať predobraz v Richardovi Plantagenetovi z rodu Yorkovcov.

Tak isto ako v seriáli, aj v skutočnosti zasiahli do udalostí národy zo severu – Škóti. Občianska vojna sa dotkla celého neskorostredovekého Anglicka. Aj v skutočnosti sa okrem hlavných súperov na vojne podieľali aj ďalšie rody – Glouchesterovci, páni zo Somersetu, vojvodovia zo Suffolku, grófi z Warvicku, Woodvillovci či nakoniec víťazní Tudorovci.

Podobne ako v seriáli, aj vo Vojne ruží zasahovali do bojov národy spoza mora – napríklad Francúzi pod vedením Ľudovíta XI. Tak isto podobnosť medzi intrigujúcimi obchodníkmi v Hre o tróny a politikmi mestských štátov, ako boli Benátky, Florencia alebo Janov, nemusí byť náhodná.

Anglicko bolo v čase vojny ruží plné chaosu a anarchie, a podobne ako v seriáli nastal vzostup zbojníkov či pirátov. V angličtine sa dokonca pre toto obdobie používa pojem bastard feudalism (zbastardený feudalizmus).

Úspešný film by dnes už nemohol vzniknúť bez toho, aby sa v ňom nevyskytovali intrigy, prvoplánové násilie či provokujúce intímne vzťahy. Aj tu je vojna ruží „nekonečnou inšpiráciou“ – šialený kráľ Henrich VI. umlátený k smrti, Markéta z Anjou podvádzajúca kráľa Henricha VI. s vojvodom zo Somersetu či krutovládca – shakespearovský Richard III.

Niektoré motívy v seriáli však čerpajú z iných historických vzorov – staroveká Sparta a Téby sa premietli do armády Nepoškvrnených a národ Dothrakov sa až príliš podobá nomádskym Hunom alebo Mongolom.

Seriál naozaj pripomína prostredie neskorého stredoveku, aj použitými zbraňami, stavbami a čiastočne aj kostýmami, aj keď priaznivci stredovekého vojenstva určite nájdu množstvo nezrovnalostí – netreba však zabúdať, že ide v prvom rade o príbeh z fantastiky.

Samozrejme, porovnanie fantasy so skutočnými dejinami môže škrípať, veď kedy v dejinách existovali draci? Ale tak isto sa môžeme opýtať – kto v stredoveku v existenciu drakov neveril?

Potešujúcou správou je, že okrem spomínanej fantasy pripravuje britská stanica BBC z prostredia vojny ruží aj historický seriál – The White Queen.

 

Branislav Kovár

 

Použitá literatúra

Hay, D.: Evropa pozdního středověku 1300 – 1500. Praha 2010.

Linc, M.: Růže bíla, nebo červená? Štestěna nepřeje ani jednomu rodu! Pevnost 4, 2013, 60 – 63.

 

Internetové zdroje:

a)      http://www.hbo.com/game-of-thrones/index.html

b)      http://www.georgerrmartin.com/

c)       http://www.imdb.com/title/tt2372220/

d)       http://www.fandom.sk/clanok/pisen-ledu-a-ohne

 

Knižné vydanie Hry o tróny

 

Obrazová príloha: HBO, www.wikipedia.org

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Nový film Redbad má od histórie ďaleko

Nový film Redbad má od histórie ďaleko

Do kín sa dostal holandský historický film o legendárnom vládcovi Frízov zo začiatku 8. storočia. Tvorcovia snímky sa chopili témy konfliktu skorého kresťanstva a tradičného pohanstva, pričom asi netušia, že ich dielo skôr než o minulosti vypovedá väčšmi o súčasných miskoncepciách. celý článok

Ktoré filmy najlepšie zobrazujú 20. storočie?

Ktoré filmy najlepšie zobrazujú 20. storočie?

Uplynulé storočie prinieslo ľudstvu dve svetové vojny, neľútostné totalitné režimy a množstvo ďalších konfliktov, ale aj neuveriteľný technický pokrok a obrovské sociálne, hospodárske a kultúrne zmeny. To všetko odzrkadľovali filmy. Ktoré z nich sú najlepšie? celý článok

Ktoré sú najlepšie historické filmy?

Ktoré sú najlepšie historické filmy?

Historické filmy patria z diváckeho hľadiska bezpochyby medzi tie najatraktívnejšie. Už menšiu mieru nadšenia preukazujú pri ich hodnotení odborníci, ktorí sa histórii venujú profesionálne. celý článok

Diskusia (3)

pridať

 • #111 | palo satko | 22.04.2013 13:09

  tieto serialy na HBO si človek zamiluje. a nielen serialy ale aj historicke postavy, ktoré v nich vystupujú. ved kto by si neoblubil sudržnu rodinu Borgiovcov, utrapeneho a citlivého Henricha VIII. v Tudorovcoch a živočišného Marka Antonia v serialy Rím. manželka sa veľakrat opýta: Bolo to naozaj tak? a ja jej poviem: nie, ale aj toto je dobre!

  Reagovať
 • #152 | pulsatilka | 29.01.2014 16:35

  Ďakujem, že sa venujete aj téme historických TV seriálov. Pozerávame celá rodina a veru si kladieme otázky nakoľko dané udalosti , používané predmety, reč, stavby či geografické zaradenie zodpovedajú historickým reáliám.

  Reagovať
  • #153 | Claudius | 31.01.2014 10:04 (odpoveď na #152)

   Ďakujeme, dúfame, že sa nám k téme historických filmov ešte podarí vrátiť.

   Reagovať

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.