Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Vojna ruží a fantasy seriál Hra o tróny

Publikované : 21.04.2013 | Zobrazení: 20309 |
2 minúty čítania

Televízia HBO spustila momentálne už tretiu sériu populárneho seriálu Hra o tróny. Ide o sfilmovanú fantasy ságu od G. R. R. Martina, ktorá však čerpá motívy zo skutočných historických udalostí. Konkrétne ide o udalosti z anglických dejín známe ako vojna ruží (1455 – 1485).

V seriáli sa spolu vojensky stretli rody Starkovcov a Lannisterovcov, podobne vo vojne ruží to boli Yorkovci (ktorých symbolom bola biela ruža) a Lancasterovci (červená ruža). Vymyslený fantasy svet so svojimi bojujúcimi rodmi sa až príliš podobá neskorostredovekému Anglicku. Napríklad hrdina prvej série lord Eddard Stark môže mať predobraz v Richardovi Plantagenetovi z rodu Yorkovcov.

Tak isto ako v seriáli, aj v skutočnosti zasiahli do udalostí národy zo severu – Škóti. Občianska vojna sa dotkla celého neskorostredovekého Anglicka. Aj v skutočnosti sa okrem hlavných súperov na vojne podieľali aj ďalšie rody – Glouchesterovci, páni zo Somersetu, vojvodovia zo Suffolku, grófi z Warvicku, Woodvillovci či nakoniec víťazní Tudorovci.

Podobne ako v seriáli, aj vo Vojne ruží zasahovali do bojov národy spoza mora – napríklad Francúzi pod vedením Ľudovíta XI. Tak isto podobnosť medzi intrigujúcimi obchodníkmi v Hre o tróny a politikmi mestských štátov, ako boli Benátky, Florencia alebo Janov, nemusí byť náhodná.

Anglicko bolo v čase vojny ruží plné chaosu a anarchie, a podobne ako v seriáli nastal vzostup zbojníkov či pirátov. V angličtine sa dokonca pre toto obdobie používa pojem bastard feudalism (zbastardený feudalizmus).

Úspešný film by dnes už nemohol vzniknúť bez toho, aby sa v ňom nevyskytovali intrigy, prvoplánové násilie či provokujúce intímne vzťahy. Aj tu je vojna ruží „nekonečnou inšpiráciou“ – šialený kráľ Henrich VI. umlátený k smrti, Markéta z Anjou podvádzajúca kráľa Henricha VI. s vojvodom zo Somersetu či krutovládca – shakespearovský Richard III.

Niektoré motívy v seriáli však čerpajú z iných historických vzorov – staroveká Sparta a Téby sa premietli do armády Nepoškvrnených a národ Dothrakov sa až príliš podobá nomádskym Hunom alebo Mongolom.

Seriál naozaj pripomína prostredie neskorého stredoveku, aj použitými zbraňami, stavbami a čiastočne aj kostýmami, aj keď priaznivci stredovekého vojenstva určite nájdu množstvo nezrovnalostí – netreba však zabúdať, že ide v prvom rade o príbeh z fantastiky.

Samozrejme, porovnanie fantasy so skutočnými dejinami môže škrípať, veď kedy v dejinách existovali draci? Ale tak isto sa môžeme opýtať – kto v stredoveku v existenciu drakov neveril?

Potešujúcou správou je, že okrem spomínanej fantasy pripravuje britská stanica BBC z prostredia vojny ruží aj historický seriál – The White Queen.

 

Branislav Kovár

 

Použitá literatúra

Hay, D.: Evropa pozdního středověku 1300 – 1500. Praha 2010.

Linc, M.: Růže bíla, nebo červená? Štestěna nepřeje ani jednomu rodu! Pevnost 4, 2013, 60 – 63.

 

Internetové zdroje:

a) http://www.hbo.com/game-of-thrones/index.html

b) http://www.georgerrmartin.com/

c) http://www.imdb.com/title/tt2372220/

d) http://www.fandom.sk/clanok/pisen-ledu-a-ohne

 

Knižné vydanie Hry o tróny

 

Obrazová príloha: HBO, www.wikipedia.org

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Hadriánov val chránil Rimanov i Westeros

Hadriánov val chránil Rimanov i Westeros

Mnohé národy sa snažili zabrániť prenikaniu votrelcov do krajiny výstavbou rozsiahlych a vysokých opevnení. Asi najznámejším príkladom z histórie je Veľký čínsky múr. I z nášho územia poznáme systém opevnení na hranici Rímskej ríše, tzv. Limes Romanus. celý článok

Odkiaľ pochádzal divoký oheň z Hry o tróny

Odkiaľ pochádzal divoký oheň z Hry o tróny

Známy televízny seriál aj jeho románová predloha Hra o tróny sa síce ako všetky diela literárneho žánru fantasy odohrávajú v úplne vymyslenom časopriestore, ale v mnohých aspektoch sa ich autor George R. R. Martin inšpiroval skutočnými reáliami európskeho stredoveku. celý článok

Margaréta bola inšpiráciou pre postavu Cersei

Margaréta bola inšpiráciou pre postavu Cersei

Margaréta z Anjou sa v dejinách označovala ako vlčica, pretože sa určite nechovala ako stredoveký ideál ženy. Organizovala vojsko a bojovala nielen za udržanie koruny svojho manžela, ale aj za to, aby kráľovské žezlo zdedil jej syn. celý článok

George R. R. Martina inšpirovali Vikingovia

George R. R. Martina inšpirovali Vikingovia

„My nesejeme. Sme zrodení zo železa. Nie sme služobníci, ani otroci. Neorieme pole, ani nedrieme v bani. Čo chceme, to si zoberieme,“ hovorí Balon Greyjoy synovi Theonovi v rodovej sále svojho ostrovného sídla obmývaného chladnými morskými vlnami. celý článok

Targaryeni idú v stopách Viliama Dobyvateľa

Targaryeni idú v stopách Viliama Dobyvateľa

Najúspešnejší televízny seriál súčasnosti Hra o tróny sa odohráva v stredoveku, aký nikdy nebol. celý článok

Diskusia