Archeológovia vo Veľkej Británii skúmajú vikingské náleziská a artefakty už niekoľko storočí. Nedávno vzbudila záujem vedeckej obce teória archeológov manželov Merryn a Grahama Dineleyovcov o „pivovaroch“ v osadách Vikingov. Kamenné stavby, ktoré sa doteraz považovali za kúpele alebo za akési primitívne sauny, boli podľa manželov pivovarmi, kde Vikingovia varili svoj obľúbený nápoj − pivo.
O Vikingoch je známe, že pri výrobe piva používali slad, ktorý uskladňovali v obrovských nádobách. O láske Vikingov k pivu svedčia aj tvrdé sankcie vo vikingskej spoločnosti. Neschopnosť farmára variť pivo po dobu troch rokov mohlo viesť až k strate farmy.
Celá hypotéza o pivovaroch je založená na výskume vikingskej pevnosti Cubbie Roo z 12. storočia, ležiacej na škótskom súostroví Orkneje, kde sa našli zvyšky kamennej štruktúry pripomínajúcej pivovar. Systém kanalizácie, kotlov, rúr a kamenných políc pre skladovacie nádoby je podľa archeológov najlepším príkladom pivovaru Vikingov v Británii.
Hypotézu dosvedčuje aj skutočnosť, že predmetné kamenné stavby sa často nachádzajú v blízkosti obradných picích sál. Musíme uznať, že Vikingovia rozmýšľali prakticky.
Katarína Gajarská
Internetové odkazy:
a) http://io9.com/5977029/archaeologists-mistake-viking-brewhouses-for-bathhouses
b) http://www.archaeology.org/news/473-vikings-brew-beer-orkney-ale
Obrazová príloha: www.wikipedia.org