Verili Minojčania a Egypťania v podobné božstvá?

Publikované : 27.05.2018 | Komentárov: 0 | Zobrazení: 1136

Aké tajomstvá skrývalo Grécko dvetisíc rokov pred Kristom? Staroveká Kréta bola sídlom pozoruhodnej minojskej kultúry, ktorá nás neprestáva prekvapovať a udivovať. Civilizácia, ktorú v mnohom ovplyvnila egyptská kultúra, si však zachovala svoje čaro a tajomno. Čo tieto dve civilizácie spája? Je pochopiteľné, že medzi nimi jestvovali isté interakcie a navzájom na seba vplývali. Je však podobnosť náboženských motívov minojskej a egyptskej kultúry čisto náhodným javom? Je možné, že verili v podobné alebo dokonca rovnaké božstvá či panteóny? Do akej miery boli náboženské predstavy oboch kultúr príbuzné? Uctievali Minojčania jedinú hlavnú bohyňu alebo množstvo božstiev, rovnako ako Egypťania?

 

Nech už sú odpovede na položené otázky akékoľvek, dozvieme sa ich na piatej prednáške z cyklu Náboženstvá pod lupou II., ktorú organizuje nezisková organizácia Cerehis v spolupráci so ŠVK v Košiciach.

Do Košíc tentokrát prinesie závan Stredomoria a dávnych kultúr prednášajúca z Viedenskej univerzity, Mgr. Veronika Dubcová, a svet mýtického Grécka nám priblíži v prednáške Verili starovekí Minojčania a Egypťania v podobné božstvá? Prednáška sa už tradične uskutoční v Kultúrno-vzdelávacom centre Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, na Pribinovej ulici č. 1 dňa 30.5.2018 o 16:30.

 

Mgr. Veronika Dubcová študovala klasickú archeológiu na Trnavskej univerzite v Trnave, egyptológiu a orientalistiku na Viedenskej univerzite, kde v súčasnosti pokračuje v doktorandskom štúdiu. Je vedeckou pracovníčkou Ústavu orientalistiky SAV a členkou Nadácie Aigyptos. Aktívne sa podieľa na archeologickom výskume lokality Tell el-Retábí v Egypte.

Tešíme sa na všetkých poslucháčov, ktorí si prídu vypočuť prednášku o náboženskom živote starovekých ľudí a majú záujem spoločne nazrieť do tohto fascinujúceho sveta predstáv a vzájomných kontaktov oboch kultúr.

Prednáška je určená pre odbornú aj širokú verejnosť.

Vstupné je dobrovoľné.

Tešíme sa na Vás.

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Ako sa reštaurujú vzácne nálezy?

Ako sa reštaurujú vzácne nálezy?

Obľúbený prednáškový cyklus Čo sa skrýva v depozite začne vo februári už svoj IV. ročník, ktorý bude venovaný oslavám 130. výročia založenia Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici. celý článok

Kto boli Mayovia?

Kto boli Mayovia?

Starovekí Mayovia neustále vyvolávajú množstvo otázok a mnoho hypotéz. Často sa s nimi spájajú konšpiračné teórie o mimozemských návštevníkoch či o konci sveta. Táto kultúra je akýmsi magnetom pre záhadné teórie a posolstvá. Mayská civilizácia je opradená rúškom tajomstva a vzbudzuje v ľuďoch záujem celý článok

Čítali ste knihy Vojtecha Zamarovského?

Čítali ste knihy Vojtecha Zamarovského?

V roku 2019 si pripomenieme 100. výročie narodenia Vojtecha Zamarovského – spisovateľa literatúry faktu, vytrvalého popularizátora staroveku a tvorcu televíznych dokumentov o starovekých dejinách sveta. celý článok

Diskusia (0)

pridať

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.