Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Uctievali Vikingovia Alaha?

Publikované : 24.10.2017 | Zobrazení: 14564 |
5 minút čítania

Mohli mať Vikingovia kontakty s islamom? Švédski archeológovia uverejnili informácie o objave islamských nápisov na pohrebných rubášoch vo vikinských hroboch. Informáciu úspešne šírili médiá po celom svete. Ide naozaj o prevratný objav?

 

Archeologička Annika Larssonová z univerzity v Uppsale medializovala svoju hypotézu, že na pohrebnom rubáši z vikinského hrobu v Birke (Švédsko) sa nachádzajú slová Alah a Ali (meno štvrtého kalifa). Nápis je v kúfskom písme.

Táto informácia je dostatočne mediálne atraktívna a tak, ako je to už v internetovej dobe zvykom, rýchlo sa rozšírila po celom svete. Objav vyvolal búrlivé diskusie na weboch a sociálnych sieťach. Samozrejme, racionalita a pravda museli ustúpiť extrémistickým názorom. Objavili sa dva vyhranené a proti sebe stojace tábory. Prvá skupina ľudí, medzi ktorých patrí aj bádateľka Annika Larssonová, začala Vikingov spájať so šírením islamu a tvrdiť, že toto náboženstvo malo veľký vplyv na kultúru severanov. Druhé názorové spektrum zasa žije v romantickej predstave, že „modrookí nordickí blondiaci“ nemohli byť pod akýmkoľvek vplyvom nejakých moslimov. Racionalita opäť zmizla „v temných hlbinách“ médií a internetu.

 

Kde spravili archeológovia chybu?

Annika Larssonová a jej tím rozšírili správu o svojom objave bez dostatočného množstva informácií. Asi nebudeme ďaleko od pravdy, ak povieme, že išlo o snahu vyvolať mediálnu pozornosť. Nevieme s istotou povedať, či išlo o iniciatívu samotných archeológov alebo o „PR“ oddelenia univerzity. Podobné správy sa však publikujú až po vydaní odbornej štúdie, alebo sa poskytne výrazne viac vedeckých informácií a fotografického materiálu. V tomto prípade boli napríklad zverejnené fotografie textílií s nápisom „Alah“, ale nie s nápisom „Ali“.

Z publikovanej správy nie je vôbec zrejmé, z ktorého hrobu je nález rubáša. V reakcii na kritiku A. Larssonová na stránke Indepedent-u uviedla, že podobné nálezy pozná aj z iných hrobov a nálezísk v Birke. Prečo ich potom nespomenula v pôvodnej správe? Slušne povedané, takáto práca s faktami je viac ako nemetodická.

Rovnako by bolo zaujímavé vedieť, či sa v hrobe nenachádzali ďalšie predmety, ktoré by mohli ovplyvniť vedecké úvahy. Z vikinského prostredia poznáme napríklad aj nález sošky Budhu. New York Times uvádza, že nález hodvábnej textílie s nápisom pochádza z hrobu ženy s loďou číslo 36. Moslimské pohrebné zvyky by pochovávanie s loďou pravdepodobne neumožnili.

Vzory na tkanine naozaj môžu byť kúfske zápisom slov Alah a Ali. Kúfske písmo, pomenované podľa mesta Kúfa v Iraku, sa objavilo už na konci 7. storočia po Kr. a pravdepodobne sa vyvinulo zo staršieho nabatejského písma. Dnes, jeho použitie môžete vidieť napríklad na aktuálnej vlajke Iraku. Špecialisti na kúfske písmo, medzi inými napríklad Stephennie Mulderová z Texaskej univerzity v Austine, však nález spochybnili a tvrdia, že podobná forma písma môže byť až o 500 rokov mladšia. Dokonca, ornament je nekompletný a jeho časť bola domyslená.

Ak by archeológovia z Uppsaly šírili len tieto informácie, možno by sa s prižmúrením oboch očí dala ich nemetodickosť prepáčiť. Žiaľ, publikovali aj ďalšie polopravdivé a nepravdivé informácie.

Archeologicky tím to síce explicitne nepovedal, ale uverejnil množstvo náznakov, ktoré vedú k hypotéze, že pochovaná vikinská žena bola moslimka. Výskyt tkaniny s islamskými motívmi nemusel nutne znamenať, že pochovaná bola moslimka, a to i napriek tomu, že išlo o pohrebný rubáš. Existuje veľké množstvo interpretácii a každá z nich môže byť pravdivá. Textília sa mohla do Birky dostať obchodom alebo ako korisť. Aj dnes ľudia, často nevedomky, nosia „náboženské“ textílie, ktoré si kúpili na dovolenke v exotických krajinách. Niekedy aj pri nedeľnej omši môžete vidieť Slovákov v oblečení s islamskými alebo budhistickými motívmi. Napríklad moslimský Bagdad bol v dobe Vikingov centrom kultúry a aj módy. Podobne ako je dnes centrom Paríž. Nemohli chcieť obyvatelia Škandinávie len držať krok s vtedajšou módou?

Rovnako môžeme uvažovať, či v hrobe nebola pochovaná cudzinka. Nie je nepravdepodobné, že si vikinský bojovník mohol domov priviesť ženu z ďaleka.

A. Larssonová dokonca tvrdí, že pohrebné zvyky Vikingov sú ovplyvnené islamom a myšlienkou večného života v raji po smrti. Ide o veľmi všeobecné tvrdenie, bez akýchkoľvek dôkazov. Náboženstvo Vikingov je predovšetkým ovplyvnené pôvodnými predstavami Germánov. Vplyv na severanov mali aj okolité národy, ako napríklad predkovia Baltov, Fínov, Saamovia alebo Slovania. Navyše myšlienky o živote po smrti sa vyskytujú skoro v každom náboženstve. Samozrejme, nemôžeme vylúčiť vplyv myšlienok z východu na obyvateľov severu, ale v diskutovanom prípade ide o príliš generalizujúce tvrdenia.

 

Vikingovia a hodváb

Archeologička ako dôkaz svojho tvrdenia uviedla, že v Koráne sa píše, že obyvatelia raja budú nosiť hodvábne odevy, a dodáva, že táto látka bola veľmi rozšírená vo vikinských hroboch. Ide o nepresnosť. Hodváb je rozšírený hlavne v Birke a potom sa ho veľké množstvo našlo v hrobe s loďou v Osebergu (Nórsko). Analýzy dokázali, že má väčšinou perzský pôvod. Historička Marianne Vedelerová v knihe Silk for the Vikings (Hodváb pre Vikingov) prišla po rozsiahlom výskume k záverom, že hodváb bol symbolom bohatstva a moci.

Podľa M. Vedelerovej sa na hodvábe, ktorý sa dovážal z územia dnešného Iránu, často vyskytovali motívy z perzskej mytológie. Paradoxne boli takéto látky populárne ako pohrebné rubáše u Vikingov, ale používali sa aj v kresťanských európskych kostoloch. Môžeme na základe tohto faktu predpokladať, že katolícki kňazi sú prívrženci starovekých perzských náboženstiev?

Annika Larrsonová pre britský magazín Dailymail tvrdila, že negatívne reakcie na jej hypotézu sú dokladom xenofóbie. Ako uvediem nižšie, nenávistné prejavy sa skutočne objavili. Musíme však dodať, že archeologička publikuje a šíri svoje hypotézy bez vedeckých argumentov a selektívne si vyberá informácie, ktoré sa jej hodia.

 

Vikingovia a islam

Publikovanie objavu vyvolalo mnohé nenávistné reakcie, preto musíme upozorniť na množstvo ďalších faktov. Vikingovia naozaj boli v kontakte s moslimami. Ide hlavne o Vikingov, ktorí sa pohybovali v prostredí východných Slovanov a Byzantskej ríše. S moslimami obchodovali a v ich krajinách lúpili rovnako ako v kresťanskej Európe. Vikinskí bojovníci a obchodníci si vyberali medzi náboženstvami podľa vlastných objektívnych alebo subjektívnych preferencií.

Mohol nejaký Viking konvertovať na islam? Áno, poznáme prípady, že sa tak stalo. Napríklad v polovici 9. storočia sa v blízkosti Sevilly usadila skupina severanov, ktorá prijala Alaha za svojho jediného boha. Známi sa stali výrobou syra.

Perzský geograf Amīn Razī zo 16. storočia píše: „[Vikingovia] veľmi oceňovali bravčové mäso. Dokonca aj tí, ktorí konvertovali na islam, mali veľmi radi bravčové mäso.“ Ide síce o mladšiu správu, ale opisuje staršie tradície.

Vikingovia sú veľmi populárni u prívržencov nadradenosti bielej rasy. Napríklad pri nedávnej demonštrácii rasistov v americkom Charlestone sa na zástavách a transparentoch objavovali „vikinské runy“. Správa o možnosti, že by udatný Viking prijal „boha migrantov“, bola pre niektorých neprijateľná. Archeologička Annika Larssonová spravila chybu predčasným a nemetodickým publikovaním svojho objavu.

Našťastie jednotliví Vikingovia sa pri výbere svojej viery neriadili internetovými diskutérmi. Tak ako konvertovali na kresťanstvo, mohli za svojho boha prijať Alaha.

 

Mgr. Branislav Kovár, PhD., vyštudoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Zúčastnil sa archeologických expedícií vo Francúzsku, v Kuvajte a v Guatemale. Pracuje v Archeologickom ústave SAV. Voľný čas venuje portálu Historyweb.sk.

 

Použitá literatúra

Arbman, H.: Vikingové. Praha 1969.

Logan, F. D.: The Vikings in History. London – New York 1991.

Vedeler, M.: Silk for the Vikings. Oxford 2014.

 

Internetové odkazy

a) http://www.uu.se/en/research/news/article/?id=9390&typ=artikel

b) http://urd.priv.no/viking/smokkr.html

c) http://spangenhelm.com/islamic-muslim-vikings/

d) http://www.muslimheritage.com/article/tentative-global-timeline-contacts

e) http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-4972808/Arabic-text-Allah-uncovered-Viking-burial-clothing.html#ixzz4wEzlpE9H

f) https://www.nytimes.com/2017/10/14/world/europe/vikings-allah-sweden.html

g) http://www.independent.co.uk/news/world/europe/allah-viking-burial-fabrics-false-kufic-inscription-clothes-name-woven-myth-islam-uppsala-sweden-a8003881.html

https://www.theatlantic.com/international/archive/2017/10/viking-couture-allah/543045/?utm_source=twb

 

Obrazová príloha: A.  Larsson, www.birkavikingastaden.se, www.wikipedia.org

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Vikingovia privážali na Island keltské otrokyne

Vikingovia privážali na Island keltské otrokyne

Osídlenie ostrova Island sa spája so škandinávskymi moreplavcami. Doteraz sa predpokladalo, že krajinu sopiek a gejzírov kolonizovali hlavne nórski Vikingovia. celý článok

Valkýry boli démonmi smrti a kňažkami boha vojny

Valkýry boli démonmi smrti a kňažkami boha vojny

Populárny obraz krásnych a nebojácnych žien slúžiacich najvyššiemu bohu vikinského panteónu, ktoré zbierali duše mužov padlých v boji, dráždil fantáziu už básnikom komponujúcich oslavné piesne pre škandinávsku nobilitu. celý článok

Vikinské rituály sa odohrávali v sopečnej jaskyni

Vikinské rituály sa odohrávali v sopečnej jaskyni

Pod ľadovcom v islandských horách sa nachádza pozostatok výbuchu sopky – lávové pole. Oheň a ľad tu vytvorili scenériu, ktorá je tak typická pre Island. Nachádza sa tu sopečná jaskyňa, ktorej vzhľad pripomína cestu do podsvetia. Práve v nej sa mohli odohrať pohanské rituály Vikingov. celý článok

Slávny vikinský bojovník bola žena

Slávny vikinský bojovník bola žena

Archeológovia sa dlho domnievali, že v slávnom a bohatom hrobe vo vikinskom centre Birka (Švédsko) je pochovaný bojovník. Najnovšie genetické výskumy však zistili, že v hrobe sa ležalo telo ženy. celý článok

Sedem najväčších Vikingov

Sedem najväčších Vikingov

Krutosť a bojovnosť Vikingov je povestná. Keď sa na konci 8. storočia vybrali na svoje výpravy za korisťou, zasiali strach a žiaľ v mnohých ľudských dušiach. Kto viedol týchto v danom čase neohrozených bojovníkov? celý článok

Diskusia