Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Tri problémy s Umučením Krista

Publikované : 03.04.2015 | Zobrazení: 21373 |
11 minút čítania

Je to jedenásť rokov, čo sa do kín dostal mimoriadne populárny film Mela Gibsona Umučenie Krista. Jednotky sa však nachádzajú len v tomto čísle – pri známkovaní by totiž takéto dobré čísla za mnohé veci asi nedostal.

 

Na filme sa dá nájsť niekoľko dobrých vecí: hlboké zamyslenie nad Ježišovým utrpením a... asi nič viac. Aspoň nie pre informovanejšieho diváka. Čo je na ňom zlé? Zhruba všetko ostatné. Dokonca, podľa (ne)jedného kritika, aj Ježišovo utrpenie začína vo filme po istom čase pôsobiť veľmi lacno a nepresvedčivo. Rád by som našiel na filme niečo pozitívne, ale po prečítaní niekoľkých desiatok recenzií a článkov od ľudí venujúcich sa histórii či biblistike musím povedať, že problém s ním majú úplne všetci. Jedno reprezentatívne vyjadrenie vystihuje odborník na históriu Novej zmluvy Bruce Chilton, ktorý povedal, že ide o „hanlivú frašku, úbohé umenie a podnet pre dôverčivých divákov pomýliť si kresťanskú vieru s nenávisťou“. Tento článok má za cieľ pozrieť sa na to, prečo by to malo byť tak. Zameriam sa na tri problematické body, ktorých by si mal byť každý vedomý: 1. údajná vernosť filmu evanjeliám a histórii, 2. silný potenciál antisemitizmu a 3. násilie vo filme, zvlášť pri scéne s bičovaním.

 

Nehistorickosť

Podľa Gibsona je scenárom Nová zmluva (oficiálnymi scenáristom však bol on a Benedict Fitzgerald). On sám je len nástrojom, ktorý film spracoval, ale film „zrežíroval Duch Svätý“. Na plátno chcel priniesť dovtedy nevídanú vernosť príbehu: „Chcel som byť verný evanjeliám. Také niečo doteraz nik nespravil.“

Film však nie je verný ani evanjeliám, ani histórii. Ide pritom o dve odlišné veci: evanjeliá síce obsahujú históriu, ale nie sú to žiadne historické dokumenty. To znamená, že mnohokrát musíme „vydolovať“ históriu z textov sťaby detektívnymi metódami historika. Gibson, žiaľ, vykazuje nedostatočné chápanie tohto rozdielu, hoci opakovane tvrdil, že pôjde o tie najvernejšie zachytené posledné hodiny Ježiša. Raz sa napríklad vyjadril: „Prosím, povedzte mi, aký je ten rozdiel? Ján bol očitý svedok. Nie je to teda azda história? Aj Matúš tam bol. To nie je história?“

Problém je však dvojaký. Po prvé sa odborníci na Novú zmluvu takmer jednoznačne zhodnú, že Matúš ani Ján tam neboli. A po druhé, aj keby boli očitými svedkami, neznamená to, že výsledný písomný produkt, t. j. evanjeliá, zachytávajú tieto udalosti bez zmien spôsobených tradovaním. Ako sa vyjadril popredný biblický archeológ Gordon D. Young: „Film Mela Gibsona nie je verný ani Biblii, ani histórii, ani archeológii, ani desaťročiam výskumu vedcov zo širokého spektra oblastí. To, že mu to odobril tím odborných technických konzultantov a že mnohí ľudia naň reagovali tak pozitívne, je hrozivá skutočnosť.“

Navyše ak by niekto tvrdil, že vytvoril scenár verný evanjeliám, bude čeliť závažným metodologickým problémom: Ktoré evanjelium použije pre ktorú filmovú epizódu? A ktoré evanjelium pre konkrétne scény nepoužije? Keďže sa od seba v mnohých, menších a väčších, detailoch líšia, na základe čoho spraví selekciu a ich začlenenie? Ak platí, že nik nemôže byť verný dvom pánom, potom ani žiadny režisér nedokáže režírovať podľa dvoch, nieto ešte štyroch evanjelií.

Ba čo viac, film nemôže byť verný evanjeliám, lebo ich dejovú líniu v ňom nachádzame len minimálne. Svoj model našiel nie v evanjeliách, ale v diele augustínskej mníšky a mystičky Anny Kataríny Emmerichovej (1774 – 1824), ktorej vízie boli vydané aj na Slovensku pod názvom Umučenie Pána Ježiša vo videniach blahoslavenej Anny Kataríny Emmerichovej. John D. Crossan, odborník na historického Ježiša, poznamenal, že ak by mal film dostať Oscara za scenár, mal by pripadnúť práve Emmerichovej. Zároveň vypočítal, že 80 percent deja je prevzatých od nej, 15 percent je z Gibsonovej predstavivosti a len 5 percent z Novej zmluvy. Tieto čísla v kontraste s Gibsonovými vyjadreniami o vernosti evanjeliám hovoria samé za seba.

Emmerichová je mníška, ktorá vo svojich víziách detailne opisuje Ježišovo bičovanie (c. na 5 stranách), čo sa na filme zásadne podpísalo (pozri ďalej časť o brutalite). Jej vízie sú presne tým, čím sú: mystickou predstavivosťou, a nie vizualizovanou históriou. Aj vatikánski predstavitelia sa, mimochodom, vyjadrili, že nie je jasné, či dané vízie pochádzajú od nej a že „existuje vážny problém s ich autenticitou“.

 

Antisemitizmus

Hoci by bolo silné tvrdiť, že film ako celok je antisemitský, mnoho jeho scén majú minimálne potenciál byť takto interpretované. Gibsona na to upozornila aj katolícko-židovská komisia (väčšinou odborníci na novozmluvné štúdiá), ktorá mu desať mesiacov pred uvedením do kín na 18 stranách podala výhrady k jeho scenáru.

Medzi prvkami, ktoré môžu poľahky vzbudiť protižidovské nálady, sú tieto: Kajfáš je hlavná postava stojaca za Ježišovým súdnym procesom a rímsky Pilát pôsobí ako bábka v jeho rukách. Pilát je šokovaný násilím páchaným na Ježišovi, ale Židia ho opakovane a spontánne trýznia; nie však Rimania, ktorí na to potrebujú popud diabla. Zhotovenie kríža prebieha v priestoroch chrámu. Židia sa snažia podplatiť zástup ľudí, aby boli proti Ježišovi.

Mohlo by sa zdať, že ide len o necitlivé témy, ktoré sú však súčasťou histórie. Zdanie by nás však klamalo aj v tomto prípade. Kajfáš bol zaiste úplne pod Pilátovou mocou a milosťou. Od Jozefusa navyše poznáme Pilátovu dominantnú povahu a správanie, ktoré je úplne nekonzistentné s filmovým zobrazením. Pilát by mal v područí Kajfáša, nie naopak, a fiktívne (a nebiblické) tvrdenie, že Kajfáš plánoval prevrat nie je ničím podložené a šlo by z jeho strany o jeho najväčší kariérny prešľap, ktorý by mu určite neumožnil ostať na svojom poste až do roku 36 n. l. Za svojho pôsobenia sa, naopak, musel naučiť ako slúžiť záujmom Ríma, keďže vládol celých 18 rokov (pred ním sa za 22 rokov vystriedalo 17 veľkňazov). Poznáme históriu toho, ako bol Pilát v ranokresťanských spisoch postupom času zbavovaný zodpovednosti a vina sa  čoraz viac hádzala na Židov (jeho krutá povaha je skôr správne zachytená v Lukášovi 13,1).

Ďalej je archeologicky nemožné, že sa Židia zišli na súde v akejsi rozsiahlej miestnosti pri chrámovej veľsvätyni, a nie vo veľkňazovej rezidencii mimo chrámových priestorov. Existuje silný konsenzus, že je to nemožné aj historicky, keďže by sa večer cez Paschu nikdy nezišli. V priestoroch chrámu sa nevyrábali žiadne kríže, nevraviac o tom, že odsúdení si niesli len jeho priečnu časť, tzv. patibulum. Táto scéna môže pôsobiť zvlášť poburujúco, keďže je to podobné, ako keby pece pre Auschwitz boli zhotovené vo Vatikáne pod drobnohľadom Pia XII.

Všetky uvedené nedostatky vyvolávajú nesprávne predstavy o historickej realite, ktoré sa negatívne prenášajú aj do teológie. Nejde  len o nepodložené obavy. Prieskumy ukázali, že podiel tých, ktorí si myslia, že za smrť Ježiša sú zodpovední Židia, je vyšší (cca. 35%) u tých, ktorí film videli, než u tých, ktorí film nevideli (cca. 25%). Ak teda nie Židia, kto môže za jeho smrť?

Film nám na túto otázku nemôže dať odpoveď pre výber materiálu, ktorý neumožnil riešiť žiadny iný kontext okrem posledného Ježišovho dňa (dva flashbacky sa nepočítajú). Pôsobí na nás tak, že Židia (nie Pilát) odsudzujú na smrť človeka, ktorý je úplne nevinný. V kresťanskom zmýšľaní často počuť myšlienku, že súd s Ježišom bol ten najmenej spravodlivý v celej histórii ľudstva. To môže byť pravda teologicky, ale už nie historicky, a to zvlášť vtedy, keď vtedajšiu situáciu nebudeme posudzovať podľa o dvetisíc rokov neskorších štandardov legislatívnej procedúry. Minimálne podľa pravidiel prvého storočia, o ktorých Ježiš vedel, úplne nevinný určite nebol: ohlasoval Božie kráľovstvo, ktoré v jeho podaní nadobudlo silne proticisársku podobu napádajúcu status quo, svojím parodujúcim vstupom do Jeruzalema hanil cisára, nechal vzplanúť svoje vášne v chrámových priestoroch a rozpovedal maximálne provokačné podobenstvo o vinici. Smrť si Ježiš privodil svojimi činmi a v konečnom dôsledku za ňu mohlo Pilátovo rozhodnutie. Ako vraví aj Craig Evans, svetovo uznávaný odborník na Novú zmluvu (a konzervatívny evanjelik): ak si myslíme, že Ježiš bol odsúdený za to, že to bol dobrý človek alebo že sa ho báli akýsi pokryteckí farizeji, tak vravíme „riadne nezmysly.“

 

Brutalita

Jednou z najústrednejších tém je scéna s bičovaním. Mnoho filmových kritikov označilo Umučenie Krista za najnásilnejší film, aký videli. Či je to tak, alebo nie, niekto by mohol v prospech Gibsona apologeticky tvrdiť, že ak Ježiš toho ozaj toľko vytrpel, treba prejsť takouto krvavou katarziou, aby sme aspoň z malej časti prežili to, čo prežil on sám. Pozrime sa teda trochu kriticky hlavne na scénu s bičovaním.

Od jej prvého úderu po posledný ubehne takmer desať minút. Po 32 úderoch trstenicou sa Ježiš vypätím všetkých síl zdvíha. Mučiace náradie je vymenené za bič s kovovými hákmi. Obeť dostane podľa môjho počítania ďalších 49 úderov. Ježiša položia na chrbát a jatky pokračujú ďalej. Scéna je zaiste dosť rušivá i pre fanúšikov hororov.

Pripomeňme si, v akých filmoch Gibson hral – Statočné srdce a Smrtonosná zbraň. To prvé mal v hrudi Ježiš, to druhé v rukách rímski vojaci. Čo však vravia evanjeliá, ktorým chcel byť Gibson verný? Marek, Matúš a Ján vravia, že Pilát dal Ježiša zbičovať (žiadne detaily), vojaci ho odeli do purpurového plášťa, spravili mu tŕňovú korunu, pľuli naňho a udreli po hlave. To je všetko. Lukáš má najmenej detailov a bičovanie vôbec nespomína. Pozrime sa teraz na jedno dôvodenie, ktoré uvádza bičovanie vo filme do pochybností.

Je zaujímavé, že ak sa bičovanie odohralo takým brutálnym spôsobom ako v Umučení, prečo to žiadne evanjelium nespomína. Toto vynechanie je závažné z toho dôvodu, že evanjeliá vykresľujú Ježiša pomocou motívu nevinného trpiaceho služobníka známeho zo Starej zmluvy (Izaiáš 53). Tento motív je zvlášť silný u Lukáša, ktorý v kapitole 23 až šesťkrát zdôrazňuje Ježišovu nevinnosť, a pritom, ako sme videli, je to jediný evanjelista, ktorý vôbec nespomína scénu s bičovaním! Prečo by sa takejto tradície nechytil práve Lukáš, ak by išlo o obzvlášť hrôzostrašný incident krutého zaobchádzania, ktorý (podľa filmu) šokoval aj Piláta? Takýto príbeh by sa mu veľmi hodil pre uplatnenie spomenutého starozákonného motívu. Možno ho nespomína práve preto, lebo žiadný takýto príbeh a tradícia neexistovali. Bičovanie odsúdeného bola samozrejmosť, ktorú nebolo nutné spomínať, a okrem toho už nebolo čo spomenúť.

Môj záver, ktorý ponúkam, je, že nemôžeme vedieť, ako Ježišovo bičovanie vyzeralo a či bolo také drastické ako vo filme. Je pravda, že máme jeden starší rímsky zdroj (Digesta), ktorý tvrdí, že niekoľko obetí zomrelo aj v priebehu samotného mučenia. Máme však aj dokument (Oxyrhynský papyrus) vraviaci o tom, že v helenistickej Alexandrii existovali dva typy bičovania: jedno menej prísne, druhé prísnejšie. Je pravdepodobné, že prísnejšie sa používalo pre rebelov z chudobných sociálnych tried, ale stále platí, že nevieme, ako presne to bolo s Ježišom. Nejestvoval totiž žiadny univerzálny štandard. To, čo vieme, je, že evanjeliá podľa Marka, Matúša a Jána celé bičovanie spomenú len jediným gréckym slovom a, ako sme videli, Lukáš akúkoľvek zmienku o ňom vynechá.

Možno ste niekde čítali alebo počuli, ako presne vyzerali náradia, ktorými obete bičovania mučili. Takto ste sa dozvedeli, že nástrojom bol krátky bič (flagellum, flagrum) s niekoľkými remienkami rôznej dĺžky, zakončenými malými oceľovými gulôčkami, ostrými kúskami kostí alebo železnými háčikmi trhajúcimi mäso obete. Keď nabudúce narazíte na takéto tvrdenie, overte si primárny zdroj . Pozrel som sa na odkazy niekoľkých zdrojov, ktoré takýto opis ponúkajú, a žiadny z nich nakoniec neviedol k referencii na prvotný, staroveký zdroj. Je to tak preto, lebo ako spomínajú archeologičky Andrea Berlin a Jodi Magness vo svojej kritike sporného bičovania, „v starovekých zdrojoch máme síce dosvedčené ,bičovanieʻ a ,bitieʻ, nemáme však žiadne opisy, obrazové znázornenia alebo fyzické dôkazy pre ten brutálny nástroj, ktorý je v Umučení Krista široko využitý pri scénach bičovania.“ Treba povedať, že grécke slová použité pre opis bitia Ježiša implikujú použitie biča, no na druhej strane je v evanjeliách ako jediný nástroj mučenia spomenutá trstina, ktorou bili Ježiša po hlave. Vieme, že sa používal bič, niekedy palica. Scéna s bičovaním je teda Gibsonova fantázia, ktorá určite nie je verná evanjeliám.

Nehistorické (a pri ukrižovanie nemožné) je tiež prebodnutie Ježišových rúk klincami priamo cez jeho dlane namiesto zápästí, a následné drastické prevrátenie kríža aj s celou váhou priklincovaného. Vykĺbenie ramena, aby klince zapadli do vopred pripravených dier, je detail z pašiových hier zo 14. storočia.

 

Záver

Je mnoho vecí, ktorých som sa tu nedotkol, ale v porovnaní s vyššie spomenutými nie sú ani podstatné. Katolícki diváci by sa mali tiež zamyslieť nad tým, že film protirečí dokumentu Druhého vatikánskeho koncilu, Nostra Aetate, a neskorším katolíckym publikáciám  na tému citlivosti k židovským otázkam, antisemitizmu a dôveryhodnému zobrazovaniu historického kontextu. V Umučení sa Pilát spýta v (nesprávne zvolenej) latinčine: „Quid es veritas?“ Pravda je tá, že film v týchto veciach kolosálne zlyhal. Suma sumárum, otázky a znepokojenia, ktoré film vyvoláva, sú oveľa závažnejšie než otázka na záver, kedy mal Ježiš čas vypracovať si takú dobrú postavu.

 

Andrej Zeman, MA, MSc., vyštudoval religionistiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Získal magisterské tituly z biblistiky na University of London a z historicko-filozofických štúdií vedy a náboženstva na University of Edinburgh. Dlhoročne spolupracuje na archeologických projektoch v Izraeli. Zameriava sa hlavne na históriu kresťanstva a interakciu vedy a náboženstva, čomu sa aj ako spolutvorca venuje v podcaste Pravidelná dávka a na HistoryWeb.sk.

 

Použitá literatúra:

Barbet, P.: A Doctor at Calvary: The Passion of Our Lord Jesus Christ as Described by a Surgeon. Garden City 1953.

Bucklin, R.: The Legal and Medical Aspects of the Trial and Death of Christ’.Sci Law 10, 1970, 14 – 26.

Corley, K. E. /Webb, R. L. (eds.): Jesus and Mel Gibson's The Passion of the Christ: The Film, the Gospels and the Claims of History. New York 2004.

Davis, C. T.: The Crucifixion of Jesus: The Passion of Christ from a Medical Point of View. Ariz Med 22 1965, 183 – 187.

Donnelly, M. P. /Diehl, D.: The Big Book of Pain: Torture & Punishment Through History. Stroud 2011.

Edwards, W. D./Gabel, W. J./Hosmer, F. E.:  On the Physical Cause of Death of Jesus Christ’. Journal of the American Medical Association 255, 1986, 1455 – 1463.

Evans, C. /Wright N. T.: Jesus, The Final Days: What Really Happened. Lousville 2009.

Garber, Z. (ed.): Mel Gibson's Passion: The Film, the Controversy, and Its Implications. West Lafayette 2006.

Green, J. B.: Jesus on the Mount of Olives (Luke 22:39-46): Tradition and Theology., Journal for the Study of the New Testament 26, 1986, 29 – 48.

Hengel, M.: Crucifixion. Philadelphia 1978.

McMillan, B.: 24 Frames .... The Furrow 55, 2004, 300 – 302.

Prince, S.: Beholding Blood Sacrifice in The Passion of the Christ: How Real Is Movie Violence? Film Quarterly 59, 2006, 11 – 22.

 

Obrazová príloha www.wikipedia.org, Icon Productions

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Ako vlčia svorka nestačila na jedného Chrta

Ako vlčia svorka nestačila na jedného Chrta

Výborný Tom Hanks v úlohe kapitána amerického torpédoborca Greyhound (Chrt) a zároveň veliteľa eskorty spojeneckého konvoja obchodných lodí proti vlčej svorke nemeckých ponoriek v epochálnej bitke o Atlantik počas 2. svetovej vojny. celý článok

Dá sa poučiť zo seriálu a z kníh o anglosaskom Poslednom kráľovstve?

Dá sa poučiť zo seriálu a z kníh o anglosaskom Poslednom kráľovstve?

Anglický spisovateľ Bernard Cornwell už takmer štyridsať rokov výdatne zásobuje knižnice nadšencov pre historické romány. Poslednou knižnou sériou jeho typicky priamočiarych a nekompromisných dobrodružných príbehov, ktorú plánuje ukončiť trinástym dielom vychádzajúcim túto jeseň... celý článok

Vznikol dokumentárny film o staršej dobe bronzovej

Vznikol dokumentárny film o staršej dobe bronzovej

Občianskeho združenia ARS ARETE sprístupňuje verejnosti prostredníctvom internetového magazínu HistoryWeb.sk trojdielny dokumentárny film Staršia doba bronzová. celý článok

Film 1917 vám ukáže realitu prvej svetovej vojny

Film 1917 vám ukáže realitu prvej svetovej vojny

Prvá svetová vojna nebýva častým námetom filmových režisérov. Keď sa však niekto tejto témy zhostí, väčšinou to stojí za to. Tak je to aj v prípade filmu 1917. celý článok

„Na festival!“ alebo historik ide na MFF Karlovy Vary

„Na festival!“ alebo historik ide na MFF Karlovy Vary

Pre historika má Medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch špecifickú príchuť. Čo všetko bude možné vzhliadnuť na tohtoročnom? celý článok

Diskusia