Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Taboo (2017)

Publikované : 28.03.2017 | Zobrazení: 8594 |
5 minút čítania

Drsne podmanivý historický seriál z predviktoriánskeho Anglicka s mimoriadne ambivalentným hlavným hrdinom, ktorý je kombináciou Billa Sikesa (zlodeja a vraha z Dickensovho Olivera Twista), Sherlocka Holmesa, Hannibala Lectera, Heathcliffa a doktora Fausta.

 

S historickými seriálmi sa v poslednom čase akoby roztrhlo vrece. A to je určite dobre. Ešte lepšie je, že kvalita mnohých z nich znesie aj prísnejší pohľad historika alebo vážneho záujemcu o históriu. Ale najlepšia je skutočnosť, že sa vo veľkorysom televíznom priestore môžeme pozrieť do rôznych historických epoch od staroveku (napr. Rím) po nedávnu minulosť (The Crown). Výpravnosť a epickosť súčasných televíznych seriálov pritom neraz prekonáva svojho väčšieho filmového príbuzného. Nesmieme zabúdať ani na silnú inšpiráciu históriou, ako v prípade fenomenálnej série Hra o tróny. O čom to vypovedá? História ponúka nepreberné množstvo zaujímavých tém a príbehov, ale je fascinujúca aj sama osebe. Preniesť sa aspoň na krátky čas do minulosti, kráčať ulicami starovekého Ríma, sedieť s Winstonom Churchillom na zasadnutí vládneho kabinetu na Downing Street 10, či byť svedkom smrtiacich intríg mocných rodov vo fiktívnom stredovekom Západozemí, to všetko nás nielen vytrháva z bežných starostí každodenného života, ale nám aj pripomína rôznorodé bohatstvo našej histórie a súvisiacu nekonečnosť ľudskej fantázie.

 

1814

Na toto veľké a búrlivé more histórie a fantázie nedávno rázne vplával nový pozoruhodný seriál z produkcie britskej BBC a americkej FX. Už samotný názov Taboo dáva tušiť, že história v ňom bude plná tajomstiev. Píše sa rok 1814, v Európe vrcholí éra napoleonských vojen (v seriáli však v podstate ignorovaná) a medziatlantická vojna medzi Veľkou Britániou a jej bývalými kolóniami, v tomto čase už ale samostatnými a dravými mladými Spojenými štátmi americkými, ktorá vošla do dejín ako vojna roku 1812. Po desiatich rokoch sa z Afriky domov do Anglicka vracia dobrodruh James Keziah Delaney (Tom Hardy), považovaný za mŕtveho, aby prevzal dedičstvo po svojom nedávno zosnulom otcovi. To pozostáva hlavne z dlhov, z jedného starého ušomraného sluhu a z kúska zdanlivo bezvýznamného územia ďaleko na západnom pobreží Severnej Ameriky. Ako sa však čoskoro ukáže, toto územie – ostrov Nootka – má v skutočnosti strategický význam pri novom určovaní hraníc medzi Britániou a Spojenými štátmi a kľúčový význam pre obchod s Čínou. Zmŕtvychvstalý Delaney tak musí čeliť mocnej a chamtivej Východoindickej spoločnosti, samotnej britskej korune i prefíkaným zástupcom mladej severoamerickej republiky. A aby toho nemal málo, aj tieňom a démonom vlastnej minulosti.

Charizmatický britský herec Tom Hardy (39 r.), hlavný protagonista seriálu, je spolu so svojím otcom, spisovateľom Edwardom „Chipsom“ Hardym, tiež autorom námetu. Ten nadchol aj slávneho režiséra Ridleyho Scotta, ktorý na seriáli spolupracuje ako výkonný producent: „Mal napísanú veľmi detailnú desaťstranovú synopsu, ktorá zahŕňala Afriku, Ameriku a temnú stranu Anglicka tých čias“. Na scenári s nimi spolupracoval uznávaný britský scenárista Steven Knight, ktorý má na svojom konte okrem iných ocenení aj nomináciu na Oscara. Seriál vyniká predovšetkým svojou vizuálnou stránkou a podmanivou atmosférou, ktorú skvelo podfarbuje a vyzdvihuje znepokojivá hudba nemeckého skladateľa Maxa Richtera. Na výprave sa rozhodne nešetrilo a je to vidieť na každom aspekte filmu, od lokácií – počnúc palácom Východoindickej spoločnosti, končiac špinavým prístaviskom pri Temži – cez naozaj starožitne vyzerajúci nábytok až po dobové oblečenie či realisticky špinavý a zanedbaný, alebo honosný výzor postáv v závislosti od ich spoločenského postavenia. Tempo deja je prekvapujúco pomalšie a nie všetko dáva stopercentný zmysel, ale o to viac si možno vychutnať celkovú atmosféru, ktorá je skutočne úchvatná.

 

Herci

Samostatnou kapitolou je výber hercov, ktorý nemožno označiť inak ako za skvelý. Pre Hardyho je to jeho vysnívaná úloha a presne tak sa k nej aj postavil. Jeho výkon je maximálne sústredený, jeho temnota presvedčivá. Nenudí, ani keď sa prechádza vo svojom štýlovom dlhom kabáte a hlboko do očí zarazenom tvrdom klobúku po londýnskych uliciach hore-dolu, čo, mimochodom, robí značnú časť času. Popri tom ale stíha hrať smrtonosnú hru na viacerých úrovniach a s viacerými protivníkmi naraz a vždy to nejako prežiť. Výborne mu v tom sekunduje odborník na chémiu a výbušniny všetkého druhu Toma Hollandera a kontruje nekompromisný predseda Východoindickej Jonathana Prycea. Malou perličkou spojenou s týmito dvoma hercami je fakt, že obaja si zahrali aj v populárnej filmovej sérii o Pirátoch z Karibiku, kde ale stáli na opačných stranách. Pryce tam hral kráľovského guvernéra (a otca Elisabeth), ktorého neskôr zavraždí ničomný veliteľ aj tu chamtivej Východoindickej spoločnosti v podaní Toma Hollandera. Trochu do stratena ide línia s Jamesovou nevlastnou sestrou, ktorú hrá vnučka Charlesa Chaplina Oona. Za zmienku stoja aj bordelmama v podaní nemeckej hviezdy Franky Potente a mladá vdova po Jamesovom otcovi írskej herečky Jessie Buckley, ktorá si len minulý rok v novej výbornej adaptácii Tolstého Vojny a mieru od BBC zahrala kňažnú Bolkonskú.

 

História

Taboo je historicky adekvátne a verne pôsobiaci seriál, ktorý však s históriou v niečom, ako inak, narába len voľne. Britská Východoindická spoločnosť je tu opäť zobrazená ako pomaly zločinecká organizácia, ktorá sa neštíti žiadnej špinavosti, aby dosiahla svoj cieľ. To voči obchodnej spoločnosti, ktorá takmer tri storočia pomáhala tvoriť dejiny Britského impéria nie je celkom korektné, hoci jej predstavitelia a zástupcovia určite nekonali vždy v rukavičkách. Jablko sváru – ostrov Nootka, respektíve rovnomenná úžina, ktorá ho oddeľuje od ostrova Vancouver – sa skutočne stal z podobných dôvodov predmetom a miestom medzinárodného incidentu, ktorý takmer vyústil do vojny. Ten sa ale odohral o niečo skôr – v roku 1789, a to medzi Britániou a Španielskom, a nie medzi Britániou a Spojenými štátmi. V súčasnosti je ostrov Nootka, ktorého názov pochádza z domorodého jazyka Nuu-chah-nulth a znamená „choď okolo, choď okolo“, súčasťou najzápadnejšej kanadskej provincie Britská Kolumbia. A práve tam sa s našimi hrdinami (tými, čo prežili) podľa všetkého presunieme v druhej sérii, ktorej realizácia bola na radosť všetkých fanúšikov tohto zaujímavého seriálu medzitým potvrdená.

 

Taboo

Réžia: Anders Engström, Kristoffer Nyholm. 

Scenár: Chips Hardy, Tom Hardy, Steven Knight, Emily Ballou, Ben Hervey. Produkcia: Ridley Scott, Chips Hardy, Tom Hardy.

Hudba: Max Richter.

Kamera: Mark Patten. 

Hrajú: Tom Hardy (James Keziah Delaney), Jonathan Pryce (Sir Stuart Strange), Oona Chaplin (Zilpha Geary), David Hayman (Brace), Jessie Buckley (Lorna Bow) a ďalší. 

 

Hodnotenie HistoryWeb.sk: 9/10 (R. M.).

 

Roman Mocpajchel (Historyweb.sk) študoval odbory archeológia a história na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Zaoberá sa vojenskou históriou, zvlášť dejinami námorných vojen. Na túto tému publikoval už niekoľko článkov v časopise Historická revue.

 

Ďalší názor

Branislav Kovár, Historyweb.sk, Archeologický ústav SAV: Taboo je temný a drsný seriál, v ktorom si to excelentne „užíva“ Tom Hardy. Temnota hlavného hrdinu stojí proti zlu Britského impéria v roku 1814. Film obsahuje kvalitné historické kulisy starého Londýna. Príbeh síce ohýba dejiny tak, ako sa mu to hodí, ale na druhej strane dokázal dokonale vystihnúť atmosféru doby. Hodnotenie: 9/10.

 

Internetové odkazy:

a) http://www.csfd.cz/film/386360-taboo/prehled/

b) http://www.imdb.com/title/tt3647998/combined

c) http://serial.tvzone.cz/taboo/recenze/

d) http://www.tvzone.cz/clanek/33393-jak-to-vypada-s-taboo/

e) http://www.telegraph.co.uk/news/2017/01/03/tom-hardy-wins-dream-acting-role-convincing-dad-write/

f) https://www.bustle.com/p/was-james-delaney-a-real-person-tom-hardys-taboo-character-faces-a-very-real-threat-29273

 

Obrazová príloha: BBC

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Aké historické chyby mal seriál Černobyľ?

Aké historické chyby mal seriál Černobyľ?

Apríl 1986 – IBM uvádza na trh prvý komerčný laptop, Sovietsky zväz prehráva vojnu v Afganistane, Spojené štáty americké bombardujú Líbyu a to všetko sa deje na pozadí postupného „otepľovania“ vzťahov dvoch veľmocí v sprievode Falcovho „Rock Me Amadeus“ a „Decibelov lásky“ Michala Davida. celý článok

Cesty medi. Po stopách medi z vraku lode Bom Jesus

Cesty medi. Po stopách medi z vraku lode Bom Jesus

Nový dokumentárny film „Cesty medi“ prináša neopakovateľné nahliadnutie do histórie baníctva a metalurgie medi od neskorého stredoveku až po raný novovek. celý článok

Šou musí pokračovať!

Šou musí pokračovať!

Čo nebolo vo filme Bohemian Rhapsody? Hudobno-životopisná snímka Bohemian Rhapsody dlhé mesiace zapĺňala sály kín po celom svete a zbierala jeden úspech za druhým. Bežne sa stávalo, že ľudia sa na tento film išli pozrieť aj niekoľkokrát. celý článok

Nový film Redbad má od histórie ďaleko

Nový film Redbad má od histórie ďaleko

Do kín sa dostal holandský historický film o legendárnom vládcovi Frízov zo začiatku 8. storočia. Tvorcovia snímky sa chopili témy konfliktu skorého kresťanstva a tradičného pohanstva, pričom asi netušia, že ich dielo skôr než o minulosti vypovedá väčšmi o súčasných miskoncepciách. celý článok

Ktoré sú najdôležitejšie filmy o holokauste?

Ktoré sú najdôležitejšie filmy o holokauste?

Vybrať najlepšie či najzaujímavejšie filmy venované téme holokaustu nie je jednoduché. Táto neslávna časť európskych dejín pútala i púta pozornosť filmových tvorcov prakticky neustále. celý článok

Diskusia