Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Sýrske pohľady – Aleppo

Publikované : 21.04.2013 | Zobrazení: 5061 |
3 minúty čítania

Vážení čitatelia,

dnes začíname novú rubriku Pohľady do minulosti. Jej cieľom bude priblížiť historické miesta prostredníctvom fotografií. Začneme krajinou a mestom, ktoré si dnes našu podporu zaslúžia.

 

Sýrske pohľady – Aleppo

Máloktorá krajina sa môže pochváliť takým bohatstvom, akým oplýva Sýria. Bohatstvo vpísané do kameňov histórie, z ktorých povstali mestá a výnimočné stavby. Sýria sa dostala do povedomia ľudí ako križovatka ľudí, kultúr náboženstiev a civilizácií... Dnes prostredníctvom fotografií navštívime ťažko skúšané Aleppo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Aleppo

Starú štvrť mesta dokresľuje vysoký kamenný minaret Umajjovskej mešity. Mešita tu stojí už od 8. storočia, keď pokyn na jej stavbu vydal kalif al-Walíd, no až jeho nasledovník Sulejman ibn Abd al-Malik ju v roku 717 dokončil. Počas jej existencie ju zničili a prestavali už mnohokrát, ale jej minaret zostal stáť dodnes. Miestni majú mešitu vo veľkej úcte, pretože ukrýva relikvie Zachariáša, otca sv. Jána Krstiteľa, ktorého uctievajú aj moslimovia. Počas občianskej vojny sužujúcej dnešnú Sýriu došlo k vypáleniu a k čiastočnému zničeniu mešity.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Aleppo

Neprehliadnuteľnou dominantou starého Aleppa je obrovská mohutná kamenná Citadela, od ktorej sa rozbiehajú štvrte plné domov, úzkych uličiek a ukrytých bazárov. Nielenže je najstarším bodom v meste, ale je aj miestom, kadiaľ kráčala história mesta či celej krajiny.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Aleppo

Citadela nad mestom je plná ruín a trosiek pripomínajúcich veľké ríše. Už pred 5 tisíc rokmi tu stál chrám zasvätený akkadskému bohovi Hadadovi a dodnes si pamätá všetko, čo sa tu odvtedy udialo: vojská Alexandra Veľkého, rozpad Rímskej ríše, vlajky islamu prichádzajúce z juhu, besnenie križiakov či mongolských hord, nástup moci Osmanskej ríše, formovanie moderného národa, a aj občiansku vojnu, ktorá berie životy.


  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Aleppo

Miestny bazár preslávilo aj aleppské olivové mydlo. Jeho jedinečnosť potvrdzuje aj fakt, že má ísť o prvé tvrdé mydlo vyrobené vo svete a ľudia ho poznajú už od 8. storočia pred Kr. Vyrába sa z olivového a vavrínového oleja, pričom podiel olivového oleja môže byť medzi 60 až 98 %. Čím viac vavrínového oleja mydlo obsahuje, tým je aromatickejšie a drahšie.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Aleppo

Srdcom starého Aleppa bol obrovský bazár zložený z mnohých uličiek. Každá bazárová štvrť sa špecializuje na niečo iné. Stačilo prísť a prechádzať sa. Tu rozvoniaval kebab, tam predávali presladené cukrovinky, pašmínové šále, šatky, kovové tácky, poháre či kanvice na kávu a čaj, farebné látky, drevené doplnky, bylinky a známe mydlá. Aleppský bazár, žiaľ,  minulý rok počas bojov vyhorel.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Aleppo

Aleppo bolo kozmopolitným miestom, čo dokazuje svojou otvorenosťou a príjemnými ľuďmi. Pár desiatok metrov od hodinovej veže v centre mesta leží kresťanská, alebo ak chceme „arménska štvrť“ Dždeida. Vedľa seba tu stojí niekoľko kresťanských svätostánkov – od arménskeho kostola až po maronitskú katedrálu. Niekde dokonca stoja kostoly a mešity tesne vedľa seba.


 

 

Mgr. Tomáš Kubuš vyštudoval klasickú archeológiu, no po skončení štúdia začal pôsobiť ako sprievodca pre cestovnú kanceláriu, v ktorej sa špecializuje na islamské krajiny severnej Afriky, Blízkeho a Stredného východu a centrálnej Ázie. Okrem sprevádzania často podniká cesty na vlastnú päsť, kde čerpá námety na cestovateľské reportáže pre viaceré týždenníky či mesačníky. Ak necestuje, zdržiava sa v priestore medzi Bratislavou a Prievidzou.

 

Foto: T. Kubuš

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Kráľovské mestá Maroka

Kráľovské mestá Maroka

Severoafrické Maroko patrí už roky k najstabilnejším krajinám celého regiónu. To spolu s faktom, že sa tu prelievali zaujímavé dejiny, ktoré po sebe zanechali bohaté dedičstvo, robia z Maroka príťažlivú destináciu. celý článok

Poklady starobylej Lýkie

Poklady starobylej Lýkie

Dnešné Turecko je krajinou nesmierneho historického významu. Nachádzame tu niekoľko starovekých historických oblastí, z ktorých medzi významnejšie patrila starobylá Lýkia ležiaca na juhu krajiny. celý článok

Starovekou Perziou

Starovekou Perziou

Staroveká civilizácia Peržanov už zlákala nejedného archeológa či dobrodruha, aby sa vydal do súčasného Iránu a odkrýval jej tajomstvá. celý článok

Prvá svetová vojna vo farbe

Prvá svetová vojna vo farbe

Z obdobia prvej svetovej vojny sa nám zachovali väčšinou len poškodené čiernobiele fotografie. Vydavateľstvo Taschen (na Slovensku zastupuje Slovart) však pripravilo unikátnu knihu plnú farebných fotografií. Malý výber z nich si môžete pozrieť v tomto článku. celý článok

Po stopách Chetitov

Po stopách Chetitov

Tajomná civilizácia Chetitov už dlhé roky priťahuje nielen odbornú, ale aj laickú verejnosť. Ich ríša existovala už pred tromi tisíckami rokov a v čase svojej najväčšej slávy zaberala Malú Áziu, Sýriu, Libanon, dokonca aj oblasť severnej Palestíny. celý článok

Diskusia