Vážení čitatelia,
dnes začíname novú rubriku Pohľady do minulosti. Jej cieľom bude priblížiť historické miesta prostredníctvom fotografií. Začneme krajinou a mestom, ktoré si dnes našu podporu zaslúžia.
Sýrske pohľady – Aleppo
Máloktorá krajina sa môže pochváliť takým bohatstvom, akým oplýva Sýria. Bohatstvo vpísané do kameňov histórie, z ktorých povstali mestá a výnimočné stavby. Sýria sa dostala do povedomia ľudí ako križovatka ľudí, kultúr náboženstiev a civilizácií... Dnes prostredníctvom fotografií navštívime ťažko skúšané Aleppo.
1. Aleppo
Starú štvrť mesta dokresľuje vysoký kamenný minaret Umajjovskej mešity. Mešita tu stojí už od 8. storočia, keď pokyn na jej stavbu vydal kalif al-Walíd, no až jeho nasledovník Sulejman ibn Abd al-Malik ju v roku 717 dokončil. Počas jej existencie ju zničili a prestavali už mnohokrát, ale jej minaret zostal stáť dodnes. Miestni majú mešitu vo veľkej úcte, pretože ukrýva relikvie Zachariáša, otca sv. Jána Krstiteľa, ktorého uctievajú aj moslimovia. Počas občianskej vojny sužujúcej dnešnú Sýriu došlo k vypáleniu a k čiastočnému zničeniu mešity.
2. Aleppo
Neprehliadnuteľnou dominantou starého Aleppa je obrovská mohutná kamenná Citadela, od ktorej sa rozbiehajú štvrte plné domov, úzkych uličiek a ukrytých bazárov. Nielenže je najstarším bodom v meste, ale je aj miestom, kadiaľ kráčala história mesta či celej krajiny.
3. Aleppo
Citadela nad mestom je plná ruín a trosiek pripomínajúcich veľké ríše. Už pred 5 tisíc rokmi tu stál chrám zasvätený akkadskému bohovi Hadadovi a dodnes si pamätá všetko, čo sa tu odvtedy udialo: vojská Alexandra Veľkého, rozpad Rímskej ríše, vlajky islamu prichádzajúce z juhu, besnenie križiakov či mongolských hord, nástup moci Osmanskej ríše, formovanie moderného národa, a aj občiansku vojnu, ktorá berie životy.
4. Aleppo
Miestny bazár preslávilo aj aleppské olivové mydlo. Jeho jedinečnosť potvrdzuje aj fakt, že má ísť o prvé tvrdé mydlo vyrobené vo svete a ľudia ho poznajú už od 8. storočia pred Kr. Vyrába sa z olivového a vavrínového oleja, pričom podiel olivového oleja môže byť medzi 60 až 98 %. Čím viac vavrínového oleja mydlo obsahuje, tým je aromatickejšie a drahšie.
5. Aleppo
Srdcom starého Aleppa bol obrovský bazár zložený z mnohých uličiek. Každá bazárová štvrť sa špecializuje na niečo iné. Stačilo prísť a prechádzať sa. Tu rozvoniaval kebab, tam predávali presladené cukrovinky, pašmínové šále, šatky, kovové tácky, poháre či kanvice na kávu a čaj, farebné látky, drevené doplnky, bylinky a známe mydlá. Aleppský bazár, žiaľ, minulý rok počas bojov vyhorel.
6. Aleppo
Aleppo bolo kozmopolitným miestom, čo dokazuje svojou otvorenosťou a príjemnými ľuďmi. Pár desiatok metrov od hodinovej veže v centre mesta leží kresťanská, alebo ak chceme „arménska štvrť“ Dždeida. Vedľa seba tu stojí niekoľko kresťanských svätostánkov – od arménskeho kostola až po maronitskú katedrálu. Niekde dokonca stoja kostoly a mešity tesne vedľa seba.
Mgr. Tomáš Kubuš vyštudoval klasickú archeológiu, no po skončení štúdia začal pôsobiť ako sprievodca pre cestovnú kanceláriu, v ktorej sa špecializuje na islamské krajiny severnej Afriky, Blízkeho a Stredného východu a centrálnej Ázie. Okrem sprevádzania často podniká cesty na vlastnú päsť, kde čerpá námety na cestovateľské reportáže pre viaceré týždenníky či mesačníky. Ak necestuje, zdržiava sa v priestore medzi Bratislavou a Prievidzou.
Foto: T. Kubuš