Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Svetová výstava Titanic

Publikované : 29.06.2015 | Zobrazení: 6556 |
2 minúty čítania

Svetová výstava Titanic sa 12. augusta 2015 po prvýkrát predstaví na Slovensku

Na veľkolepej výstave sa návštevníci zoznámia nielen s osudmi legendárneho Titanicu a jeho pasažierov, ale taktiež s búrlivým obdobím technických objavov a spoločensko-politickou situáciou na začiatku  20. storočia.

 

Titanic bol vo svojej dobe najväčšou osobnou transatlantickou loďou sveta, ktorá mala byť vizitkou technickej revolúcie. Bol určený na prevoz cestujúcich a pošty medzi Európou a Severnou  Amerikou. Titanic však stroskotal vo vodách Atlantiku už počas svojej prvej  plavby, dňa 15. apríla 1912. V tento osudný deň zomrelo viac ako 1500 osôb.

 Každý návštevník pri vstupe na výstavu dostane „boarding pass – palubnú vstupenku“. Vďaka tejto vstupenke s konkrétnym menom reálneho človeka, ktorý na Titanicu v dobe jeho katastrofy bol, prežijete celú prehliadku výstavy tak, ako konkrétny cestujúci na palube Titanicu. Uvidíte stovky originálnych artefaktov, ktoré boli vylovené zo slávneho vraku na dne oceánu. Medzi exponátmi sú časti vybavenia lode, kusy nábytku, porcelán a osobné predmety cestujúcich (šperky, kabelky a rôzne časti oblečenia). Vďaka dokonalej rekonštrukcii kajút, strojovne alebo jedálne budú všetci návštevníci súčasťou skutočnej atmosféry prepychu aj biedy na začiatku 20. storočia. Zažijú nádheru dobových interiérov, či hluk strojovní a následnú úzkosť pred naozajstným a reálnym nešťastím.

Práve osobné zážitky návštevníkov a veľké množstvo reálnych exponátov zaraďuje výstavu Titanic k najobľúbenejším na celom svete. Za projektom svetovej výstavy Titanic stojí spoločnosť RMS Titanic, ktorá má zároveň aj výlučné právo na získavanie predmetov z vraku lode Titanic. Pri usporiadaní spolupracuje s firmou JVS GROUP.

 Pri vstupe na výstavu všetci zdarma obdržia audioguide, v ktorom si vypočujú v slovenskom jazyku podrobný výklad k jednotlivým exponátom. Pre zvedavých návštevníkov a predovšetkým pre študentov budú pripravené špeciálne pracovné listy s názorným prehľadom všetkých významných udalostí v politike, vede a kultúre na začiatku 20. storočia a vedomostné kvízy, za ktorých  úspešné vyriešenie dostanú  originálny darček z výstavy.

Výstava Titanic dokonale zobrazuje historické súvislosti, spoločenskú a politickú situáciu na Slovensku i vo svete na začiatku  20. storočia. Taktiež návštevníkom priblíži veľkú migračnú vlnu, kedy tisíce ľudí utekalo z Európy pred chudobou a blížiacou sa I. svetovou vojnou za vysnívaným bohatstvom do Ameriky. Je teda dokonalou sondou nielen do útrob legendárneho Titanicu, ale predovšetkým podá súhrnný  obraz o slávnej dobe jeho vzniku.

 

Vstupenky na výstavu sa predávajú na presne určený dátum a čas. Návštevníci, ktorí si zakúpia vstupenku v predpredaji sa tak vyhnú dlhému čakaniu v radách. Organizovaným skupinám – napr. školám, zabezpečíme presný termín rezervácie návštevy na výstave a predovšetkým zvýhodnené  vstupné, vrátane vstupu pre pedagogický sprievod zdarma.

 

Predpredaj vstupeniek v sieti Ticketportal alebo na www.ticketportal.sk

 

Otváracie hodiny na výstave:

Pondelok – Nedeľa  9 – 19 hod.

 

Termín výstavy:

12. 8. –  6. 12. 2015

Viac informácií o výstave na www.vystavatitanic.sk

 

Usporiadateľ: JVS GROUP

 

 Tlačová správa

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Titanic – niekoľko nevyslovených ponaučení

Titanic – niekoľko nevyslovených ponaučení

Zrážka slov literárnych velikánov nad zrážkou slávneho parníka s ľadovcom. celý článok

Tri lode, ktorých osudy sú spojené s Titanicom

Tri lode, ktorých osudy sú spojené s Titanicom

Zaujímavý historický príbeh skrývajú osudy troch lodí, ktoré zohrali významnú úlohu pri potopení Titanicu. Všetky totiž potopili Nemci za prvej či druhej svetovej vojny. celý článok

Slečna Nepotopiteľná prežila aj koniec Titanicu

Slečna Nepotopiteľná prežila aj koniec Titanicu

Sesterské lode Olympic, Titanic a Britannic spája aj osoba Violet Jessopovej. Táto stevardka bola na palube všetkých troch parníkov pri vážnych nehodách a katastrofách, ktoré ich postihli. „Slečna Nepotopiteľná“ však všetky havárie prežila a zomrela až vo veku 83 rokov. celý článok

Olympic, Titanic a Britannic – nešťastné sestry

Olympic, Titanic a Britannic – nešťastné sestry

Hovorí sa, že história sa opakuje. V prípade Titanicu to platí trojnásobne. O jeho katastrofe počul asi každý, už menej ľudí však vie, že mal aj dve sesterské lode – Olympic a Britannic. A obe tiež zažili tragické nehody. celý článok

Džentlmeni na Titanicu nemali šancu prežiť

Džentlmeni na Titanicu nemali šancu prežiť

Benjamin Guggenheim vedel, že zomrie. Napriek tomu sa zachoval ako džentlmen. Postaral sa o to, aby sa ženy dostali do záchranného člna a potom s noblesou čakal na smrť v najlepšom obleku s cigarou a pohárikom brandy. celý článok

Diskusia