Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Súmrak monarchie pripomína skôr súmrak ľudského bytia

Publikované : 10.01.2020 | Zobrazení: 737 |
3 minúty čítania

Greg King a Penny Wilsonová napísali knihu, ktorá spája osudovosť romantizmu s napínavosťou thrilleru a vrcholí sťa antická tragédia. To všetko je navyše zaodené v háve precízneho psychologického profilu. Najdesivejší je však fakt, že pri jej písaní ani nemuseli fabulovať.

 

Rudolf bol tridsaťročný skormútený muž, ktorý v živote nepocítil úprimnú lásku a záujem. Jeho ambície i sny sa postupne premenili v mučivý pocit naničhodnosti a fyzicky, ako aj psychicky zničujúce prejavy pohlavnej choroby riešil dennodenným kokteilom morfia a alkoholu. Zmietaný temnotou sa tak jedno chladné januárové ráno rozhodol ukončiť trápenie ranou z revolvera. Rudolf by bol zrejme skončil kdesi v zabudnutí ako mnoho iných tragických postáv. Rudolf František Karol Jozef však nebol hocikto, bol jediným synom cisára Františka Jozefa a korunným princom rakúsko-uhorskej monarchie.

To však nebolo všetko. Rudolf nebol v tú osudovú noc sám. Vedľa nebohého korunného princa totiž ležala jeho milenka Mary Vetserová. Rovnako bez štipky života, rovnako navždy umlčaná ranou z revolvera.

 

Princ, najbiednejší poddaný

Život korunného princa pripomínal všeličo, len nie vysnívanú rozprávku o bezstarostnom živote na cisárskom dvore. Odmalička bol vychovávaný v sterilnom prostredí disharmonickej cisárskej rodiny, kde nebol priestor na vyjadrenie akéhokoľvek osobného citu medzi jej členmi.

Jedným z mála ľudí, ktorí prejavovali o Rudolfa živý a úprimný záujem, bola dlho jeho manželka Štefánia. Neodradila ju ani manželova neochota a pohŕdavosť, možno bola ochotná opomenúť i jeho hedonistický životný štýl, no poslednou kvapkou bola pohlavná choroba, ktorou ju nakazil a vďaka ktorej definitívne prišla o možnosť mužského potomka. Jediným dieťaťom páru tak ostala arcivojvodkyňa Alžbeta, nazývaná aj „Erzsi“.

Opis situácie v cisárskej rodine a dvora, kde Rudolf vyrastal a následne už ako mladý muž miestami vyslovene tápal, je východiskovým bodom udalostí v Mayerlingu a už pri čítaní týchto pasáži môže čitateľ nadobudnúť neblahé tušenie. O to silnejšie pôsobí časť venovaná vnútornému svetu následníka trónu.

 

Nadčasový profil

Vykreslenie myšlienkového sveta korunného princa i celého jeho okolia zvládli autori priam bravúrne. V rámci možností, ktoré umožňujú historické dokumenty a poznatky modernej psychológie, sa Kingovi a Wilsonovej podarilo poskladať ucelený obraz osobnosti, ktorá trpela tým väčšmi, čím viac sa snažila vyhrabať z osídel depresie a pocitu bezcennej existencie.

Stačí pritom odstrániť mená hlavných aktérov a pred čitateľom sa zrazu zjaví nie historická literatúra faktu, ale analýza mentálnych pohnútok človeka lavírujúceho na hrane vlastného bytia, pričom v tomto konkrétnom prípade je jeho krížová cesta dovedená až do úplného konca. Hrozivá je pritom skutočnosť, že podľa spomienok aktérov tragédie na zámku v Mayerlingu, našiel Rudolf útechu a radosť až vo chvíli, keď už bol mysľou zrejme na druhom brehu.

Rudolfovo vnútorné rozpoloženie je motívom, ktorý de facto prepája celý príbeh a mnohokrát som pri čítaní titulu žasol práve nad autentickosťou pocitov, ktoré autori dokázali navodiť. Na túto špirálu sa pritom nebadane nabaľujú aj osudy ďalších postáv a vytvárajú kolos, ktorý svojou tragickosťou akoby reflektuje osud celej monarchie.

 

Tak ako to bolo?

Zatiaľ čo prvá časť knihy opisujúca beh udalostí na základe dostupných historických prameňov a sekundárnej literatúry odsýpa doslova sama a nie je problém hltať celé strany, druhej časti, ktorá sa snaží vniesť do obrazu alternatívne pohľady, miestami chýba prehľadnosť a ľahkosť. Autori sa občas zbytočne viackrát opakujú a zrejme v snahe zachovať istú dávku tajomna, nevyjadrujú svoj jednoznačný postoj k prezentovaným alternatívnym teóriám, čo však mierne podkopáva váhu prvej a výrazne objemnejšej časti knihy.

Prezentovať iné verzie možného chodu udalostí sa pritom dá aj exaktnejším spôsobom, ktorý nepôsobí na čitateľa mätúco a umožňuje mu zaujať vlastné stanovisko podložené dôkazmi, resp. minimálne zreteľne identifikuje stanovisko autorov podložené ich argumentáciou.

Na druhej strane môže záujemcov o danú problematiku potešiť bohatý zoznam použitej literatúry či citácie konkrétnych odkazov v poznámkach na konci knihy. Podľa vlastných slov a zoznamu odkazov autori dokonca využili aj archívne pozostalosti korunného princa uložené vo viedenskom Haus-, Hof- und Staatsarchiv.

 

 

Záver

Aj napriek miernej kritike, ktorú si odo mňa vyslúžila druhá časť recenzovaného titulu, sa nič nemení na fakte, že ide o nesmierne zaujímavé dielo, ktoré by nemalo chýbať v knižnici žiadneho priaznivca dejín habsburskej monarchie či európskych panovníckych rodov.

Obzvlášť vysoko je pritom nutné ohodnotiť motív psychologického rozprávania, ktorý dodáva príbehu  o tragédii v Mayerlingu úplne nový a vskutku interesantný šat. Pritom využíva skutočnosť, že nejde o striktne vedecké dielo, čo umožňuje aj občasnú krkolomnejšiu hypotézu, ale v princípe neustále zostáva verné výsledkom historického výskumu.

Oliver Zajac

 

Greg King/Penny Wilsonová: Súmrak Monarchie. Tragédia na zámku Mayerling a koniec dynastie Habsburgovcov. Tatran : Bratislava, 2018. 298 s., pevná väzba. ISBN 9788022209632.

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Fašizmus je kniha, ktorá u nás chýbala

Fašizmus je kniha, ktorá u nás chýbala

V roku 2019 vyšla vo vydavateľstve Premedia kniha Fašizmus od historika Jakuba Drábika. Bez preháňania sa dá povedať, že podobná publikácia na slovenskom knižnom trhu chýbala... celý článok

Vyšla kniha o súdnictve a trestoch v Košiciach

Vyšla kniha o súdnictve a trestoch v Košiciach

Košické vydavateľstvo HistoricKE vydalo knižnú novinku pod názvom „Maleficz. Ako sa súdilo a trestalo v Košiciach v 16. storočí.“ celý článok

Jared Diamond priniesol zaujímavú analýzu štátnych kríz v dejinách

Jared Diamond priniesol zaujímavú analýzu štátnych kríz v dejinách

Knihy Jareda Diamonda môžeme zaradiť do kategórie diel, ktoré sa snažia vysvetliť fungovanie celého sveta. Patrí do skupiny autorov, ako sú Steven Pinker alebo Yaval Noah Harari. celý článok

Štefánik 4. 5. 1919 – za lákavým titulom sa skrýva chaos

Štefánik 4. 5. 1919 – za lákavým titulom sa skrýva chaos

Kniha Karola Kulašíka s lákavým titulom „M. R. Štefánik 04. 05. 1919“ dáva zdanlivo prísľub nových faktov k záhade Štefánikovej tragédie, ktorej 100. výročie si tento rok pripomíname. celý článok

Šokujúci zvrat v bitke pri Midway ožil v novom filme

Šokujúci zvrat v bitke pri Midway ožil v novom filme

Námorná bitka pri Midway patrí ku kľúčovým bitkám 2. svetovej vojny. Zároveň je jednou z najrozhodujúcejších a svojím spôsobom i najpozoruhodnejších bitiek v dejinách. celý článok

Diskusia