Starý syr a staroveké múmie

Publikované : 07.03.2014 | Komentárov: 0 | Zobrazení: 3696

Syr patrí medzi potraviny, ktoré mohli ľudstvo sprevádzať už od vzniku poľnohospodárstva. Ale jeho identifikácia v archeologických nálezoch je komplikovaná. Aký je najstarší syr na svete?

 

Archeológom sa nedávno podarilo objaviť najstarší syr na svete. Našiel sa na krku a chrbte múmie v čínskej púšti Taklamakan. Nález datovali do obdobia okolo roku 1615 pred Kr. Na múmii sa našli žlté hrudky, ktoré sú zvyškami syra.

Výrobu syra v severnej Európe poznáme už v 6. tisícročí pred Kr. Takisto vieme, že sa určite vyrábal v 3. tisícročí pred Kr. v starovekom Egypte a v Mezopotámii. Doteraz však išlo len o dôkazy jeho výroby.

Mysteriózne sú aj okolnosti čínskeho nálezu. Ide totiž o pohrebisko, kde boli pochovaní ľudia s kaukazskými črtami. DNA analýza pochovaných ľudí dokázala, že ide o zmiešanú európsko-ázijskú populáciu.

V hroboch mali drevené rakvy, ktoré sa podobali člnom. Rakvy pokrývali viaceré vrstvy spracovaných hovädzích koží, ktoré „chránili“ mŕtveho pred teplotnými zmenami, vlhkosťou a suchom (Taklamakan je síce púšť, ale je známa teplotnými a klimatickými výkyvmi). Práve kože mohli spôsobiť mumifikáciu mŕtvych.

Žlté hrudky sa našli vo viacerých hroboch. Ich analýza ukázala, že naozaj nejde ani o mlieko, ani o maslo, ale o syr vyrobený kvasením kefíru. Myslíte, že ho pili ako my – na raňajky?

 

Branislav Kovár

 

Internetové odkazy:

a) http://news.discovery.com/history/archaeology/lumps-of-oldest-cheese-found-on-mummies-necks-140227.htm

b) http://archaeology.org/news/1858-140226-china-cheese-herding

 

Obrazová príloha: Yimin Yang, Yusheng Liu, archaeology.org, news.discovery.com

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Múmia s kresťanským tetovaním

Múmia s kresťanským tetovaním

Mumifikácia patrí k najtajomnejším prístupom starovekých ľudí k smrti. Väčšinou sú známe hlavne z prostredia starovekého Egypta, aj keď ich výskyt nie je viazaný len na túto krajinu. celý článok

Croissant a capuccino

Croissant a capuccino

Prvý recept na croissant – rožok z lístkového cesta – pochádza z 19. storočia z Paríža. Podľa legendy je však jeho pôvod viac symbolický. celý článok

Praveká kokteilová párty

Praveká kokteilová párty

Minulý rok sa podarili tri zaujímavé archeologické objavy, ktoré poskytli viaceré odpovede na otázku, čo naši predkovia radi konzumovali, resp. pili. celý článok

Diskusia (0)

pridať

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.