Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Slovenská národná galéria pre vás zadarmo

Publikované : 13.01.2014 | Zobrazení: 4258 |
6 minút čítania

Bilancia 2013

Našu prácu v roku 2013 azda najviac determinovalo zatvorenie stálych expozícií a sťahovanie zbierok a administratívnej budovy do priestorov Hurbanových kasární. V lete 2013 sme presťahovali umenovednú knižnicu a takmer 35 tisíc zbierkových predmetov.

Napriek 60 percentnej priestorovej strate sme v roku 2013 dosiahli návštevnosť 75 tisíc návštevníkov, čo bolo iba o 5 tisíc menej než minulý rok. O kvalite minuloročného výstavného programu svedčí aj fakt , že nám priniesol niekoľko nominácií na titul výstava roka. Veľký úspech zaznamenal aj Letný pavilón SNG, ktorý sa stal prirodzenou súčasťou mobiliáru hlavného mesta. Tiež sa nám zvýšil počet návštevníkov, ktorí vyhľadávajú nielen výstavy, ale aj sprievodné programy a upomienkové predmety v galerijnom Kníhkupectve Ex Libris v SNG. A v takomto duchu chceme pokračovať aj v roku 2014.

 

Voľný vstup 2014

Zrejme najväčšou udalosťou je správa, že Slovenská národná galéria ako prvé múzeum umenia na Slovensku pre tento rok zavádza voľný vstup do svojich expozícií a na výstavy v Bratislave a v Pezinku. Táto novinka je súčasťou stratégie SNG, ktorá ako verejnoprávna inštitúcia chce prinášať čo najviac dostupných služieb, z tohto dôvodu sme zrušili i poplatok do Knižnice SNG , na bádanie v Archíve výtvarného umenia a snažíme sa nastaviť poistné poplatky tak, aby sme prispeli k väčšej mobilite zbierok.

Voľným vstupom sme sa snažili nadviazať na verejnosťou veľmi dobre prijímané voľné nedele, počas ktorých sme zaznamenali nečakane zvýšenú návštevnosť. Preto by sme chceli umožniť všetkým záujemcom neobmedzený a opakovaný prístup k umeniu a možnosť stráviť v galérii ľubovoľne dlhý čas. K tomuto veľkorysému kroku smerom k verejnosti sme mohli pristúpiť vďaka novému partnerovi – J&T Banke.

Inšpiráciou nám boli nielen voľné nedele, ale aj zahraničné príklady. Priekopníkom voľného vstupného sú anglické štátne inštitúcie, kde bol „voľný vstup“ prijatý ako politický záväzok. Od jeho zavedenia sa návštevnosť múzeí a galérií viac než zdvojnásobila a určite prispela aj ku kultivácií spoločnosti a rozvoju kreatívneho priemyslu. Aj mnohé americké múzeá a galérie, ktoré ponúkajú prehliadky stálych expozícií svojich zbierok, majú zavedené dobrovoľné vstupné. Čerstvou inšpiráciou bol aj počin partnerskej Moravskej galérie v Brne, kde od 1. decembra 2013 zrušili vstupné do stálych expozícií. „Od zrušení vstupného očekáváme razantní nárůst návštěvnosti, ale také chceme, aby v Brně bylo umění dostupnější pro všechny,“ uviedol riaditeľ galérie Jan Press.

„Partnerstvo so Slovenskou národnou galériou vnímame ako spoluprácu dvoch úspešných značiek, ktoré sa chcú podeliť o krásu z umenia. Sme presvedčení, že umenie patrí všetkým, a preto bude mať každý návštevník na výstavy SNG počas roka 2014 vstup zdarma. Naším cieľom je sprístupniť kvalitné umenie čo najširšiemu publiku, nie iba vybranej skupine ľudí, čo potvrdzuje aj aktuálna výstava Videoportrétov Roberta Wilsona či fotografií Davida La Chapella, ktorú sme uviedli pred dvoma rokmi,“ uvádza Andrej Zaťko, riaditeľ J&T Banky.

 „Ako banka máme k umeniu veľmi blízko a považujeme ho za súčasť našej „DNA“. Umenie nevnímame len ako alternatívnu investíciu,  ale aktívne  podporujeme mladých talentových umelcov a na Slovensko prinášame svetové umelecké mená, ktoré u nás verejnosť doposiaľ nemala príležitosť vidieť. Verím, že sa nám podarí uviesť mnoho zaujímavých projektov, ktoré zvýšia kultúrne povedomie. SNG želám rekordnú návštevnosť, uzatvára Andrej Zaťko.

Program v roku 2014

Takéto rozhodnutie, prirodzene, vzbudzuje očakávania, preto sme pripravili a vyladili ponuku výstav a iných podujatí, ktorá bude návštevníka v dobrom slova zmysle nútiť k opakovaným návštevám a budovať si vzťah k umeniu.

Z výstav si ešte stále môžete pozrieť jednu z výstav roka 2013 (podľa ankety denníka SME) Zaujatí krásou. Päťdesiate roky v dokumentárnej fotografii, ktorá je aj vďaka vyše 300 exponátom ideálnym kandidátom pre opakovaný vstup do galérie. V polovici januára sprístupníme celkom novú stálu expozíciu vystavanú z tých najexkluzívnejších „kúskov“ zo zbierok SNG. Zámer expozície je priniesť netradičný pohľad na neraz chronicky známe diela, a preto namiesto lineárneho, štýlového či umelecko-geografického členenia kurátori zvolili tematický kľúč a spolu s architektmi expozíciu doslova nainscenovali – vo výsledku ponúkame prvú zážitkovo poňatú expozícia u nás. K výstave sme pripravili sprievodcu s reprodukciami diel a s naratívnymi textami objasňujúcimi zámery jednotlivých sekcií – ilustrované na konkrétnych artefaktoch a na mnohých sprievodných programoch.

Na jar pripravujeme výstavu venovanú maliarstvu prelomu 19. a 20. storočia – Impresionizmus.sk, ktorá obsiahne diela z mnohých verejných i súkromných zbierok a ponúkne nevšedný vizuálny zážitok z diel Ladislava Mednyánszkeho, Dominika Skuteckého, Želmíry Duchajovej-Švehlovej, Konštantína Kővariho-Kacsmarika, Maximiliána Schurmanna, Jozefa Hanulu, Martina Benku a ďalších autorov.

Ťahákom letnej sezóny bude výstava Od Tatier k Dunaju venovaná tradičnému žánru krajinomaľby, ktorá bude kombinovať staré, moderné a súčasné umenie. Na dvoch poschodiach Esterházyho paláca sa rozprestrú obrazy Slovenska predstavujúce hľadanie krajiny, zachytávajúce zároveň jeho jednotlivé podoby: skice a akvarely ako „obrazové zápisníky“ priamo z plenéru, cez veľké monumentálne syntézy akoby symbolov našej krajiny (s jej dramatizáciou i poetizáciou), objavovanie terénov a tvarov hôr i rovín až po lyricko-komorné impresie vyjadrení vnútorných krajín umelcovej duše, pričom tvár krajiny v jej jemnej selankovitej „slovenskej“ štylizácii prinášajú aj fotografie.

Záver roka už tradične patrí fotografickej expozícii, túto ponuku však chceme rozšíriť a pripravujeme výstavu venovanú fotografii architektúry moderny a neomoderny, ktorá predstaví okrem fotografií aj diela zo zbierky architektúry. Na záver roka pripravujeme tiež prehliadku ruskej avantgardy a objavnú výstavu venovanú sochárkam 20. storočia.

V roku 2014 sa bude môcť verejnosť stretnúť s dielami z našich zbierok aj v Slovenskom národnom divadle. Náš nedostatok priestorov a ambícia divadla obohatiť ponuku pre svojich  návštevníkov vyústili do novej vzájomnej spolupráce. Výstavný plán pre priestory divadla zahŕňa expozíciu plastiky na prízemí a niekoľko originálnych tematických výstav moderného, súčasného a užitého umenia či scénografie.

 

Sprievodné a vzdelávacie programy

Ponuku sprievodných a vzdelávacích programov pre zvyšujúci sa nárast záujemcov rozšírime aj o nové programy. Popri už zavedeným formátom ako sú Siesta v galérii, Rodinné nedele, Thursday Art Talks, multižánrové večery Na žive a hudobné cykly koncertov rôznych žánrov otvárame okrem Utorkových ateliérov pre rodiny s deťmi aj voľné tvorivé dielne každú stredu a pozornosť chceme venovať vzdelávaniu dospelého návštevníka vo forme Workshopov pre dospelých viazaných a obsahovo prepojených k výstavám. Na jeseň je možné sa prihlásiť do kurzu pre dospelých Buďte v obraze, v ktorom sa môžete dozvedieť viac o umení a ktorý sa už v roku 2012 tešil veľkému záujmu dospelej laickej verejnosti. Tieto pravidelné programy budú každý mesiac oživené lektorskými a kurátorskými výkladmi ako aj akciami, ktoré prinesú naši partneri a iné kultúrne inštitúcie, s ktorými celoročne spolupracujeme.

 

Návšteva galérie ako kultúrny zážitok

Súčasťou ponuky pre návštevníkov je stále populárnejšie Kníhkupectvo Ex Libris v SNG, kde okrem katalógov a publikácií SNG nájdete aj krásne a kvalitné knihy zo známych vydavateľstiev, odborné časopisy a stále lepšiu kolekciu galerijných suvenírov. Pred Vianocami 2013 sme ponuku obohatili o reprodukcie známych diel zo zbierok SNG, ktoré sú intelektuálnou verziou plagátov. Na jar by už mala byť rozbehnutá kaviareň a spoločenský priestor Berlinka, kde si okrem kávy (odporúčame SNG kávu za 1 euro) môžete vybrať aj z ponuky sprievodných programov alebo pracovať za dlhým stolom.

 

Rozvojové projekty

V roku 2014 sa budeme uchádzať o nenávratný finančný príspevok z Regionálneho operačného programu – zameriame sa na obnovu dvoch kultúrnych pamiatok Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku a kaštieľa Strážky, ktoré SNG spravuje. Výsledkom by mali byť nielen zrekonštruované pamiatky, ale aj nové expozície a priestory pre návštevníkov. Pokračovať budeme aj v naplní projektu Digitálnej galérie – k dnešnému dňu máme zdigitalizovaných 30 tisíc diel, na jar bude kompletne vybavené digitalizačné pracovisko Kapitánsky dom na Zvolenskom zámku. Postupne by sme chceli predstavovať diela, ktoré sa vďaka projektu reštaurujú a bonbónikom pre širokú verejnosť bude služba „vyber si reprodukciu“, ktorá sa bude vzťahovať na takmer 40 tisíc diel z našich zbierok. Záujemca si vyberie reprodukciu – my mu ju vytlačíme a zarámujeme.

Napriek tomu, že sme minulý rok zatvorili priestory Vodných kasární a existujeme už pol roka v provizórnych podmienkach, aj v roku 2014 berieme túto situáciu ako kreatívnu výzvu – nikoho neukrátiť, práve naopak pripraviť čo najlepšiu ponuku a spolu s návštevníkmi hľadať tvár múzea umenia tretieho tisícročia. 

 

Vstup voľný vďaka J&T Banke

 

 

 

generálny partner SNG Slovenské elektrárne, člen skupiny Enel

 

 

 

 

 

Obrazová príloha: Slovenská národná galéria, M. Dökereš

Tlačová správa

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Čistá duša Andyho Warhola

Čistá duša Andyho Warhola

Andy Warhol. Superstar americkej pop kultúry. Osobnosť známa pre svoju honbu za peniazmi, za slávou a za uznaním, tvoriaca komerčné umenie odzrkadľujúce povrchnosť americkej spoločnosti, ktorú on sám tak veľmi obdivoval. celý článok

Východoslovenská galéria vo Viedni

Východoslovenská galéria vo Viedni

Na pôde Slovenského inštitútu vo Viedni v dňoch 6. februára až 15. marca 2013 prezentuje Východoslovenská galéria v Košiciach výstavu Košické roky – Eugen Krón. celý článok

Alexandriu si zapamätáte aj vďaka výnimočným osobnostiam

Alexandriu si zapamätáte aj vďaka výnimočným osobnostiam

Alexandria bola v minulosti pojmom. Nielen vďaka stavbám ako Alexandrijský maják a Alexandrijská knižnica, ale aj vďaka výnimočným osobnostiam, ktoré v nej pôsobili. Aké kultúrne bohatstvo je prítomné v tomto meste? Čo všetko vieme o jeho dejinách v antickom období? celý článok

Ako a kam sa cestovalo v stredoveku?

Ako a kam sa cestovalo v stredoveku?

Cestovanie za letnými zážitkami už má väčšina z nás za sebou, no na zaujímavú cestu sa môžete vydať aj na poslednej tohtoročnej prednáške z cyklu Stretnutia s minulosťou pod zelenou klenbou. celý článok

Ako Slováci odhaľujú tajomstvá Mayov v Guatemale?

Ako Slováci odhaľujú tajomstvá Mayov v Guatemale?

Mayská civilizácia bola najvyspelejšou kultúrou Nového sveta, ktorá sa rozprestierala na území viacerých subtropických stredoamerických štátov. V Guatemale sa slovenskí vedci už 10 rokov podieľajú na výskume tejto fascinujúcej civilizácie, ktorá existovala dva a pol tisíc rokov. celý článok

Diskusia