Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Slečna Nepotopiteľná prežila aj koniec Titanicu

Publikované : 12.11.2015 | Zobrazení: 7924 |
2 minúty čítania

Sesterské lode Olympic, Titanic a Britannic spája aj osoba Violet Jessopovej. Táto stevardka bola na palube všetkých troch parníkov pri vážnych nehodách a katastrofách, ktoré ich postihli. „Slečna Nepotopiteľná“ však všetky havárie prežila a zomrela až vo veku 83 rokov.

 

Violet Constance Jessopová sa narodila 2. októbra 1887 v Argentíne, kam jej rodičia emigrovali z Írska. Mala osem mladších súrodencov, tri z nich zomreli ako deti. Keď rakovina rodine vzala otca, mama sa so šiestimi deťmi vrátila do Británie. Znovu sa vydala a pracovala ako stevardka na lodiach spoločnosti Royal Mail Line. Violet bola v tom čase v kláštornej škole. Pre zdravotné problémy sa však matka musela práce vzdať a Violet pokračovala v jej šľapajach. Najprv sa plavila na lodi Orinoco spoločnosti Royal Mail Line, potom prešla k White Star Line a 14. júna 1911 nastúpila ako 23-ročná na Olympic. Pracovala 17 hodín denne a dostávala plat 2 libry a 10 šilingov mesačne. Na Olympicu zažila prvú nehodu, keď sa parník 20. septembra 1911 zrazil s krížnikom HMS Hawke.

Potom dostala šancu pracovať na Titanicu. Na jeho palubu nastúpila 10. apríla 1912. Už o päť dní luxusná loď klesla na dno. Violet Jessopovej sa ušlo miesto v záchrannom člne – jeden z dôstojníkov ju tam posadil, aby cestujúcim predviedla, že je to bezpečné. Keď už čln spúšťali na vodu, dôstojník jej podal malé bábätko, aby sa oň postarala. Po ôsmich hodinách pasažierov z člna vylovila Carpathia. Tam k nej priskočila neznáma žena, bez jediného slova jej bábätko vytrhla z rúk a zmizla.

Počas prvej svetovej vojny slúžila v britskom Červenom kríži. Plavila sa na nemocničnej lodi Britannic, ktorá 21. novembra 1916 v Egejskom mori narazila na mínu a rýchlo sa potopila. Zahynulo 30 ľudí, ktorí sa predčasne spustili v člnoch na vodu a vtiahla ich lodná skrutka. Aj Violet bola v jednom z týchto člnov. Aby unikla lodnej skrutke, skočila z člna do vody. Pritom si silno udrela hlavu o trup lode, ale jej husté ryšavo-hnedé vlasy náraz stlmili. Až po rokoch, keď sa sťažovala na silné bolesti hlavy, jej lekár zistil, že vtedy utrpela fraktúru lebky.

Po vojne pracovala pre White Star Line a v rokoch 1920 až 1925 sa opäť plavila na Olympicu. V októbri 1923 si vzala kolegu, o 10 rokov staršieho stevarda z Olympicu Johna Jamesa Lewisa. Manželstvo však nebolo šťastné a po pol roku sa rozpadlo. Violet ho dokonca nespomenula ani vo svojich memoároch. Lewis ostal na Olympicu, ona zmenila zamestnávateľa a pre spoločnosť Red Star Line pracovala na plavbách okolo sveta. Na konci kariéry sa vrátila k svojmu prvému zamestnávateľovi – Royal Mail. V roku 1950 ako 63-ročná odišla do dôchodku a na vidieku chovala sliepky. Niekoľkokrát sa ešte objavila na verejnosti pri spomienkach na Titanic a 5. mája 1971 zomrela na zlyhanie srdca.

Jej prítomnosť pri všetkých katastrofách by sa mohla zdať ako príliš veľká náhoda, vysvetlenie je však jednoduché. Sesterské lode mali rovnaký dizajn a keď sa Violet vyznala v podpalubí jednej, vyznala sa aj v ďalších. Bolo preto len logické, že keď sa taká možnosť naskytla, takto vyškoleného človeka – v tomto prípade Violet Jessopovú – umiestnili počas vojny na Britannic..

 

Miroslav Barič

 

Výstavy Titanic

 

Internetové odkazy:

a) http://www.titanic-whitestarships.com/MGY_Jessop.htm

b) http://www.encyclopedia-titanica.org/titanic-survivor/violet-constance-jessop.html

c) http://www.encyclopedia-titanica.org/violets-barren-white-star-wedding.html

 

Obrazová príloha: www.wikipedia.org

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Titanic – niekoľko nevyslovených ponaučení

Titanic – niekoľko nevyslovených ponaučení

Zrážka slov literárnych velikánov nad zrážkou slávneho parníka s ľadovcom. celý článok

Tri lode, ktorých osudy sú spojené s Titanicom

Tri lode, ktorých osudy sú spojené s Titanicom

Zaujímavý historický príbeh skrývajú osudy troch lodí, ktoré zohrali významnú úlohu pri potopení Titanicu. Všetky totiž potopili Nemci za prvej či druhej svetovej vojny. celý článok

Olympic, Titanic a Britannic – nešťastné sestry

Olympic, Titanic a Britannic – nešťastné sestry

Hovorí sa, že história sa opakuje. V prípade Titanicu to platí trojnásobne. O jeho katastrofe počul asi každý, už menej ľudí však vie, že mal aj dve sesterské lode – Olympic a Britannic. A obe tiež zažili tragické nehody. celý článok

Džentlmeni na Titanicu nemali šancu prežiť

Džentlmeni na Titanicu nemali šancu prežiť

Benjamin Guggenheim vedel, že zomrie. Napriek tomu sa zachoval ako džentlmen. Postaral sa o to, aby sa ženy dostali do záchranného člna a potom s noblesou čakal na smrť v najlepšom obleku s cigarou a pohárikom brandy. celý článok

Svetová výstava Titanic

Svetová výstava Titanic

Na veľkolepej výstave sa návštevníci zoznámia nielen s osudmi legendárneho Titanicu a jeho pasažierov, ale taktiež s búrlivým obdobím technických objavov a spoločensko-politickou situáciou na začiatku 20. storočia. celý článok

Diskusia