Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Slávny vikinský bojovník bola žena

Publikované : 19.09.2017 | Zobrazení: 6859 |
2 minúty čítania

Archeológovia sa dlho domnievali, že v slávnom a bohatom hrobe vo vikinskom centre Birka (Švédsko) je pochovaný bojovník. Najnovšie genetické výskumy však zistili, že v hrobe ležalo telo ženy.

 

Už podľa antického historika Tacita (1. – 2. storočie po Kr.) mali ženy u Germánov výsadnejšie postavenie ako u iných starovekých a stredovekých etník. Historik dokonca uvádza, že ak muži v boji ustupovali, ženy ich nahnali späť do boja.

Vikinská spoločnosť priamo vyrastala z germánskeho základu, preto tu mohli ženy dosiahnuť významné postavenie. Dôkazom tejto skutočnosti je aj zastúpenie silných žien v škandinávskej mytológii. Typickým príkladom sú bojovníčky boha Odina – valkýry.

Najnovšie zistenia expertov z univerzít v Štokholme a v Uppsale o hrobe z Birky z 10. storočia po Kr. (označuje sa ako hrob Bj 581) potvrdili, že žena mohla vo vikinskej spoločnosti získať aj najvyšší spoločenský status. V bohatom hrobe, kde boli ako prílohy zbrane (meč, šípy, pancier) a dva kone, sa genetickou analýzou zistila prítomnosť ženy. Ako je možné, že doteraz boli vedci v omyle?

 

Určovanie pohlavia

Pri archeologických výskumoch pohrebísk sa pri určovaní pohlavia pochovaných používajú tri metódy. Najčastejšie sa sledujú rozdiely medzi mužskou a ženskou kostrou, ktoré sa dajú detekovať napríklad na panve a na lebke. Kostry sa však nemusia zachovať kompletné, prípadne niektorí jedinci môžu mať niektoré antropologické znaky opačného pohlavia. Druhý spôsob určenia je menej presný, archeológovia určia pohlavie podľa predmetov priložených do hrobu.

Tentoraz vedci skúmali pochovanú kostru pomocou analýzy DNA. Táto metóda je pri určovaní pohlavia zatiaľ najpresnejšia. Ako sme už uviedli, vyše storočia známy „mužský“ hrob z Birky museli bádatelia prehlásiť na ženský.

Bádatelia navyše pomocou stronciovej analýzy zistili, že žena pochovaná v Birke často cestovala, čo zvýrazňuje jej výnimočný status. Pochovaná žena určite patrila k vikinskej elite. Zbrane by mohli svedčiť o tom, že sa zúčastňovala aj bojových akcií. Z písomných prameňov poznáme viacero prípadov žien bojovníčok. Známym príkladom je Lagertha, manželka polo mytologického hrdinu Ragnara Lodbroka.

 

Branislav Kovár

 

Pramene

Tacitus, P. C.: Agricola, Anály, Germánia, Histórie. Prel. J. Žigo, M. Paulinyová, J. Rovenská. Bratislava 1988.

 

Použitá literatúra

Bednaříková, J.: Stěhování národů a sever Evropy. Vikingové na mořích i na pevnině. Praha 2017.

Hedenstierna-Jonson, C./Kjellström, A./Zachrisson, T. et al.: A female Viking warrior confirmed by genomics. American Journal of Physical Anthropology, 2017, 1 – 8. Dostupné na internete: https://doi.org/10.1002/ajpa.23308.

 

Internetové odkazy:

a) http://www.pasthorizonspr.com/index.php/archives/09/2017/viking-warrior-from-birka-grave-confirmed-as-female

b) https://www.aktuality.sk/clanok/520344/vikinsky-bojovnik-alebo-1000-rocny-omyl-kostra-prekvapila-vedcov/

 

 Obrazová príloha: N. Price

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Sedem najväčších Vikingov

Sedem najväčších Vikingov

Krutosť a bojovnosť Vikingov je povestná. Keď sa na konci 8. storočia vybrali na svoje výpravy za korisťou, zasiali strach a žiaľ v mnohých ľudských dušiach. Kto viedol týchto v danom čase neohrozených bojovníkov? celý článok

Čo zničilo Vikingov v Grónsku?

Čo zničilo Vikingov v Grónsku?

Vikingovia sa preslávili dobyvačnými a pirátskymi výpravami, ktoré znamenali pohromu pre veľkú časť stredovekej Európy. Zároveň však boli schopnými moreplavcami, ktorí pre vtedajších Európanov objavili neznáme krajiny, hlavne v oblasti severného Atlantiku. celý článok

Verila vikingská žena v Alaha?

Verila vikingská žena v Alaha?

Nedávno archeológovia objavili výnimočný dôkaz kontaktov medzi prívržencami islamu a Vikingami. Išlo o nález mincí, ktoré sa nachádzali v hrobe vikingského bojovníka. Muž ich mal ukryté vo svojom štíte. Aktuálne archeológovia našli ďalší dôkaz kontaktov medzi drsnými Severanmi a moslimami. celý článok

Používali Vikingovia islamské mince?

Používali Vikingovia islamské mince?

Mohli mať niečo spoločné Vikingovia s vyznávačmi Alaha? Nórski archeológovia priniesli nové poznatky o nálezoch z hrobu, ktorý objavil detektorista kovov južne od mesta Trondheim v Nórsku. celý článok

Súmrak bohov vikingského sveta – Ragnarok

Súmrak bohov vikingského sveta – Ragnarok

Konce sveta sú v móde prinajmenšom od stredoveku. Očakávali ich celé cirkvi, neskôr sekty a nakoniec prinajmenšom bulvár. Keď došli osvedčené „dôkazy“ kresťanského ponímania konca sveta – Apokalypsa a starozákonné proroctvá ... celý článok

Diskusia