Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Slávne meče zo stredovekej histórie a legiend

Publikované : 17.07.2015 | Zobrazení: 9244 |
3 minúty čítania

Meč patril medzi atribúty bojovníkov, kráľov i rytierov. Napriek jeho využitiu už od doby bronzovej sa spája hlavne s obdobím stredoveku. Mnohé meče sa stali dokonca súčasťou mýtov. Ktoré z nich sú najslávnejšie?

 

1. Prvým je Artušov Excalibur. Existujú dve verzie o tom, ako ho kráľ získal. Buď darom od Jazernej panej, alebo ho vytiahol z kameňa. Keď Artuš umieral, meč sa vrátil do rúk Jazernej panej. Stredoveký básnik Chrétien de Troyes ho opísal ako najlepší meč, aký bol kedy vyrobený. „Sekal cez železo, akoby sekal drevo.“


2. Druhým slávnym stredovekým mečom je Joyeuse. Údajný meč Karola Veľkého, ktorý sa od 13. storočia používal ako korunovačný meč francúzskych kráľov. V súčasnosti je meč uložený v Louvri. Vedci tento meč skúmali a zistili zaujímavé fakty. Rukovať s priečkou a hlavicou datovali do obdobia od 10. do 12. storočia. Samotná čepeľ bola datovaná do 9. až 10. storočia, čiže do doby Karola Veľkého.

3. Neďaleko škótskeho mestečka Stirling sa nachádza National Wallace Monument. V rámci tohto pamätníka je vystavený meč prisudzovaný hrdinovi Williamovi Wallaceovi. Meč má dĺžku okolo 160 cm, čepeľ sa datuje do 13. storočia. Napriek tomu, že pochádza z doby škótskeho hrdinu, vedci sú v otázke vlastníctva meča skeptickí.

4. Curtana alebo Meč milosrdenstva je korunovačný meč anglických kráľov. Údajne patril panovníkovi Eduardovi Vyznávačovi žijúcemu v 11. storočí. Rovnako sa spája aj s mýtom o Tristanovi. Meč má odlomený hrot a je nepoužiteľný v boji, preto sa mu hovorí aj Meč milosrdenstva.

5. – 6. Colada a Tizona sú meče patriace španielskemu hrdinovi Rodrigovi Díazovi de Vivarovi, známemu ako El Cid. Meče sa nezachovali , spomínajú sa v básni El Cid. Múzeum v španielskom meste Burgos vyhlasuje, že meč v ich kolekcii je legendárny Tizona.

7. – 8. Hrunting a Naegling sú meče, ktoré vraj patrili vikinskému hrdinovi Beowulfovi. Oba meče však Beowulfa sklamali. Jeden v boji proti Grendelovej matke a druhý v súboji s drakom.

9. Podľa Piesne o Rolandovi patril meč Durandal najskôr Karolovi Veľkému, ktorému ho daroval anjel. V rukoväti meča boli uložené aj rôzne mocné relikvie a bol údajne najostrejším mečom v histórii. Neskôr ho vlastnil Roland, ktorý sa s jeho pomocou bránil proti obrovskej presile moslimov, ktorej nakoniec podľahol. Podľa legendy z 12. storočia hodil meč do pukliny v meste Rocamadour. Meč v pukline je vidno do dnešných dní.

10. Vo viedenskej klenotnici sa dochovala šabľa, zrejme turkotatárskeho pôvodu, ktorá údajne patrila hunskému vládcovi Attilovi. Datuje sa však do obdobia  9. až 10. storočia a spája sa opäť aj s Karolom Veľkým.

 

V múzeách a pokladniciach sa zachovali aj mnohé iné, väčšinou korunovačné alebo obradné meče. Korunovačné meče sú napríklad uložené v Prahe alebo v Krakove. Patria medzi najkrajšie nálezy a ich hodnota je nevyčísliteľná.

 

 

Mgr. Daniel Antoni momentálne pracuje na dizertačnej práci v odbore archeológia. Objektom jeho štúdia je stredoveké vojenstvo. Ako archeológ sa zaujíma aj o materiálnu kultúru  stredoveku. Jeho vedľajším (skôr amatérskym) záujmom je folkloristika, konkrétne vampirizmus, mágia, strašidlá a pod. Má skúsenosti s historickým šermom.

 

 

Použitá literatúra

Aleksić, M.: Mediaeval Swords from Southeastern Europe. Material from 12th to 15th Century. Belgrade 2007.

Grotowski, P.: Arms and Armour of the Warrior Saints. Tradition and Innovation in Byzantine Iconography (843-1261). Leiden/Boston 2010.

Křížek, L./Čech, Z.: Encyklopedie zbraní a zbroje. Praha 1997.

Letošníková, L.: Zbraně, šerm a mečíři. Praha 1983.

 

Internetové odkazy:

a) http://www.medievalists.net/2014/10/26/top-10-famous-swords-middle-ages/

Obrazová príloha: fondos-escritorio.org,  www.wikipedia.org

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Arcibiskup bránil svoje manželstvo

Arcibiskup bránil svoje manželstvo

„Biskup musí byť bezúhonný, muž jednej ženy, triezvy, uvážlivý, slušný, pohostinný, schopný učiť, nie pijan, nie bitkár, ale mierny, nie neznášanlivý ani lakomec; musí dobre viesť vlastnú domácnosť, deti učiť poslušnosti so všetkou dôstojnosťou. celý článok

Podarilo sa prelomiť jednu z najzáhadnejších šifier stredoveku?

Podarilo sa prelomiť jednu z najzáhadnejších šifier stredoveku?

Voynichov rukopis je pravdepodobne najzáhadnejším rukopisom v európskom prostredí. Tento zhruba 240-stranový kódex, pomenovaný podľa poľského obchodníka so starými knihami Wilfrida Voynicha, je zapísaný neznámym písmom a navyše aj neidentifikovateľným jazykom, respektíve sofistikovanou šifrou. celý článok

Kráľovná, ktorá sa stala šialenou

Kráľovná, ktorá sa stala šialenou

Súčasníci ju počastovali prívlastkom „Šialená“, ale vhodnejší by možno bol „Nešťastná“. Aj keď bola dedičkou Kastílie a Aragónska, manželkou burgundského vojvodu a matkou rímsko-nemeckého cisára, nič z toho jej neprinieslo šťastie. celý článok

Rytieri utrpeli pri Halmyre drvivú porážku

Rytieri utrpeli pri Halmyre drvivú porážku

Bitka pri Halmyre z 15. marca 1311 patrí medzi stredoveké bitky, ktoré znamenali začiatok konca slávy rytierskej jazdy a renesanciu pechoty zloženej z príslušníkov nižších vrstiev. celý článok

Eleonóra ovládla stredoveké Anglicko

Eleonóra ovládla stredoveké Anglicko

Už tri razy sme písali na HistoryWeb.sk o dcérach grófa Raymond Berenger IV. z Provence a jeho manželky Beatrice Savojskej. Všetky mali dobré vzdelanie a vďaka aktívnej sobášnej politike, výrazne ovplyvňovali stredoveké dejiny západnej Európy. celý článok

Diskusia