Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Slávne meče zo stredovekej histórie a legiend

Publikované : 17.07.2015 | Zobrazení: 10209 |
3 minúty čítania

Meč patril medzi atribúty bojovníkov, kráľov i rytierov. Napriek jeho využitiu už od doby bronzovej sa spája hlavne s obdobím stredoveku. Mnohé meče sa stali dokonca súčasťou mýtov. Ktoré z nich sú najslávnejšie?

 

1. Prvým je Artušov Excalibur. Existujú dve verzie o tom, ako ho kráľ získal. Buď darom od Jazernej panej, alebo ho vytiahol z kameňa. Keď Artuš umieral, meč sa vrátil do rúk Jazernej panej. Stredoveký básnik Chrétien de Troyes ho opísal ako najlepší meč, aký bol kedy vyrobený. „Sekal cez železo, akoby sekal drevo.“


2. Druhým slávnym stredovekým mečom je Joyeuse. Údajný meč Karola Veľkého, ktorý sa od 13. storočia používal ako korunovačný meč francúzskych kráľov. V súčasnosti je meč uložený v Louvri. Vedci tento meč skúmali a zistili zaujímavé fakty. Rukovať s priečkou a hlavicou datovali do obdobia od 10. do 12. storočia. Samotná čepeľ bola datovaná do 9. až 10. storočia, čiže do doby Karola Veľkého.

 

3. Neďaleko škótskeho mestečka Stirling sa nachádza National Wallace Monument. V rámci tohto pamätníka je vystavený meč prisudzovaný hrdinovi Williamovi Wallaceovi. Meč má dĺžku okolo 160 cm, čepeľ sa datuje do 13. storočia. Napriek tomu, že pochádza z doby škótskeho hrdinu, vedci sú v otázke vlastníctva meča skeptickí.

 

4. Curtana alebo Meč milosrdenstva je korunovačný meč anglických kráľov. Údajne patril panovníkovi Eduardovi Vyznávačovi žijúcemu v 11. storočí. Rovnako sa spája aj s mýtom o Tristanovi. Meč má odlomený hrot a je nepoužiteľný v boji, preto sa mu hovorí aj Meč milosrdenstva.

 

5. – 6. Colada a Tizona sú meče patriace španielskemu hrdinovi Rodrigovi Díazovi de Vivarovi, známemu ako El Cid. Meče sa nezachovali , spomínajú sa v básni El Cid. Múzeum v španielskom meste Burgos vyhlasuje, že meč v ich kolekcii je legendárny Tizona.

 

7. – 8. Hrunting a Naegling sú meče, ktoré vraj patrili vikinskému hrdinovi Beowulfovi. Oba meče však Beowulfa sklamali. Jeden v boji proti Grendelovej matke a druhý v súboji s drakom.

9. Podľa Piesne o Rolandovi patril meč Durandal najskôr Karolovi Veľkému, ktorému ho daroval anjel. V rukoväti meča boli uložené aj rôzne mocné relikvie a bol údajne najostrejším mečom v histórii. Neskôr ho vlastnil Roland, ktorý sa s jeho pomocou bránil proti obrovskej presile moslimov, ktorej nakoniec podľahol. Podľa legendy z 12. storočia hodil meč do pukliny v meste Rocamadour. Meč v pukline je vidno do dnešných dní.

 

10. Vo viedenskej klenotnici sa dochovala šabľa, zrejme turkotatárskeho pôvodu, ktorá údajne patrila hunskému vládcovi Attilovi. Datuje sa však do obdobia  9. až 10. storočia a spája sa opäť aj s Karolom Veľkým.

 

V múzeách a pokladniciach sa zachovali aj mnohé iné, väčšinou korunovačné alebo obradné meče. Korunovačné meče sú napríklad uložené v Prahe alebo v Krakove. Patria medzi najkrajšie nálezy a ich hodnota je nevyčísliteľná.

 

 

Mgr. Daniel Antoni momentálne pracuje na dizertačnej práci v odbore archeológia. Objektom jeho štúdia je stredoveké vojenstvo. Ako archeológ sa zaujíma aj o materiálnu kultúru  stredoveku. Jeho vedľajším (skôr amatérskym) záujmom je folkloristika, konkrétne vampirizmus, mágia, strašidlá a pod. Má skúsenosti s historickým šermom.

 

 

Použitá literatúra

Aleksić, M.: Mediaeval Swords from Southeastern Europe. Material from 12th to 15th Century. Belgrade 2007.

Grotowski, P.: Arms and Armour of the Warrior Saints. Tradition and Innovation in Byzantine Iconography (843-1261). Leiden/Boston 2010.

Křížek, L./Čech, Z.: Encyklopedie zbraní a zbroje. Praha 1997.

Letošníková, L.: Zbraně, šerm a mečíři. Praha 1983.

 

Internetové odkazy:

a) http://www.medievalists.net/2014/10/26/top-10-famous-swords-middle-ages/

Obrazová príloha: fondos-escritorio.org,  www.wikipedia.org

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Ako naši predkovia zvíťazili nad Zlatou hordou

Ako naši predkovia zvíťazili nad Zlatou hordou

Počas druhého vpádu Tatárov do Uhorska sa odohralo jedno z najheroickejších a najvýznamnejších vojenských víťazstiev našich predkov, ktoré malo dôsledky pre dejiny celej Európy. celý článok

Ako písať o stredoveku pútavo a zároveň vierohodne?

Ako písať o stredoveku pútavo a zároveň vierohodne?

Stredovek patrí medzi najdlhšie a zároveň najkontroverznejšie obdobia ľudských dejín. Zatiaľ čo jedni v ňom vidia obdobie úpadku, biedy a zaostalosti, iní v ňom hľadajú inšpiráciu ako v čase čistých ideálov, úprimnej viery či hrdinských skutkov a cti. Pravda, ako to už býva, je niekde uprostred. celý článok

Čierna smrť prišla z východu

Čierna smrť prišla z východu

Prevládajúci názor väčšiny odborníkov o tom, že morová epidémia v 14. storočí, nazývaná aj čierna smrť, rovnako ako takmer tisícročie pred ňou Justiniánov mor, pôvodne prišli zo stepí centrálnej Ázie a do Európy sa epidémia dostala z prostredia Zlatej hordy... celý článok

Ako prišla čierna smrť do Európy?

Ako prišla čierna smrť do Európy?

Ako by to vyzeralo, keby len za krátky čas zahynulo 50 percent všetkého obyvateľstva? Takýto tragický scenár mala epidémia bubonického moru alebo takzvanej čiernej smrti, ktorá pohltila a premenila stredoveký svet v polovici 14. storočia. celý článok

Agnes bola prvou oficiálnou metresou

Agnes bola prvou oficiálnou metresou

Agnes prišla na kráľovský dvor ako prvá dáma kráľovnej. Postupne ju vytlačila z manželovej postele, a dokonca získala aj politickú kontrolu. celý článok

Diskusia