Sekera z bronzu, rúno zo zlata

Publikované : 20.05.2014 | Komentárov: 0 | Zobrazení: 3159

Historický román z doby bronzovej patrí medzi raritné témy v slovenskej literatúre. Juraj Červenák je asi najrecenzovanejší autor na našom HistoryWeb.sk. Svojím zameraním na históriu patrí autor medzi ojedinelé prípady v slovenskej literatúre. Priznávam, že časť našej redakcie patrí medzi jeho fanúšikov, preto aj radi píšeme recenzie na jeho knihy.

 

Sekera z bronzu, rúno zo zlato vyšlo už skôr v češtine. Ako som už v úvode spomenul, ide o historický román, ktorého dej autor situoval do obdobia mladšej doby bronzovej na území Slovenska. Konkrétne do prostredia archeologických kultúr juhozápadného Slovenska – čakanskej a velatickej.

Ústredným motívom knihy je spor o náklad polodrahokamov (jantáru). Územie strednej Európy mohlo byť súčasťou tzv. jantárovej cesty, po ktorej sa dovážala táto surovina z Pobaltia do Stredomoria. Podľa niektorých archeológov a historikov práve výpravy do oblastí strednej Európy a Pobaltia dali podnet ku vzniku antických mýtov o Iásonovi a Argonautoch alebo o putovaní Odysea.

Juraj Červenák sa snaží svoj román priblížiť čo najbližšie k objektívnej historickej realite, aj keď niektoré informácie „uspôsobí“ tak, aby lepšie vyhovovali jeho autorskému zámeru (napríklad výskyt železnej dýky v mladšej dobe bronzovej podľa sporného nálezu z Gánoviec), ale ide o drobnosti, ktoré skôr vylepšujú, ako kazia celkový dojem. Navyše ich sám autor priznáva.

Dej sa odohráva v  mladšej doby bronzovej (okolo 1400/1300 – 1000 pred Kr.), keď na Slovensku sídlili kultúry popolnicových polí. Autor jednotlivé archeologické kultúry stotožňuje s konkrétnymi kmeňmi, ktorým dáva i literárne názvy (velatická kultúra sú vlci, čakanská sú sokoly, lužická sú ľudia zo severu), čo síce asi nie je historicky pravdivé, ale čitateľsky je to zaujímavé.

V knihe sa prelína svet bronzových kultúr strednej Európy so svetom východného Stredomoria. Dejovou zápletkou je zápas o náklad baltského jantáru, ktorého sa okrem bojovníkov z územia dnešného Slovenska zúčastní aj trójsky princ so svojou chetitsko-tráckou družinou i bájni Argonauti. Dokonca sa stretnete aj s krétskym minotaurom, ktorý má však historickejšiu (reálnejšiu) podobu.

Ak vás fascinuje predstava, že bájna loď Argo by sa mohla plaviť po Dunaji (Istros) a Váhu aj do našich končín, určite si román o dobe bronzovej prečítajte.

 

Branislav Kovár

 

 

 

Juraj Červenák: Sekera z bronzu, rúno zo zlata. Bratislava : Artis Omnis 2014, 256 strán, tvrdá väzba. ISBN 978-80-89718-01-6.

 

 

 

Obrazová príloha: Michal Ivan, Artis Omnis, www.cervenak.sk

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Historické romány z protitureckých bojov

Historické romány z protitureckých bojov

O autorovi historických a fantasy románov Jurajovi Červenákovi sme už na našej stránke písali. Okrem recenzovaných románov z prostredia starých Slovanov má autor úspešnú a – podľa môjho názoru aj kvalitatívne lepšiu – sériu o kapitánovi Báthorym z obdobia 17. storočia a protitureckých bojov. celý článok

Prečo idú chlapi do vojny?

Prečo idú chlapi do vojny?

Otázka, prečo idú chlapi do vojny, tak či onak formulovaná, stojí za nepreberným množstvom odborných štúdií, reportáží, úvah či rozmanitých prejavov umeleckej výpovede. celý článok

Diskusia (0)

pridať

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.