Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Pytheas z Massalie – geograf považovaný za blázna

Publikované : 22.05.2013 | Zobrazení: 4947 |
2 minúty čítania

Niektorí ľudia majú trochu smolu, pretože dokážu predbehnúť svoju dobu. Žiaľ, pre nevedomú spoločnosť aj tak zostanú blázni a klamári. Taký bol aj životný príbeh moreplavca, kartografa a astronóma Pytheasa z Massalie (4. stor. pred Kr., Massalia – dnešný Marseille). Dnes je Pytheas zabudnutý, ale na jeho prácu nadviazali takí velikáni geografie ako Diodóros Sicílsky a Claudius Ptolemaios.

 

Pochádzal z gréckej kolónie Massalia na juhu dnešného Francúzska. Ako jeden z prvých určil približne správne geografickú šírku mesta. Niekedy okolo roku 325 pred Kr. získal od rodnej kolónie prostriedky na plavbu po Atlantickom oceáne.

 

Prienik do Atlantiku

Západné Stredomorie bolo v 4. storočí pred Kr. pod kontrolou Kartágincov, ktorí chceli zabrániť prenikaniu Grékov na svoje obchodné trasy. Preto uzavreli dnešný Gibraltársky prieliv, aby nik nemohol ohroziť ich obchod s cínom a jantárom.

Pytheas však chcel preniknúť do Atlantického oceánu a plaviť sa ďalej na sever, kde ležali legendárne „Cínové ostrovy“ (asi dnešné Britské ostrovy) a krajina tzv. Hyperborejcov (obyvatelia legendárnej krajiny, skoro nadľudia, ktorí mali podľa starých Grékov žiť niekde za polárnym kruhom). Dokonca sa uvažuje, že chcel hľadať spojenia Baltského a Čierneho mora.

Dostal k dispozícii loď menom Artemis, ktorá mala pravdepodobne dva rady vesiel a plachtu (45 m dlhá a 7,6 m široká, 50 – 60 vesiel). Aby unikol kartáginským lodiam, ktoré strážili Gibraltár, premaľoval svoje plavidlo na čierno a v noci nepozorovane prenikol cez prieliv. Popri pobreží doplávali až k Lamanšskému prielivu a k Britským ostrovom. Pravdepodobne podľa zvyku miestneho keltského obyvateľstva tetovať a maľovať svoje telo pomenoval ostrovy Pretania alebo Pritannia  (v preklade „Ostrov maľovaných ľudí“). Britániu oboplával a na severe objavil Orkneje (nazval ich Orcas).

 

„Stuhnuté“ more

Niekde tu sa asi dozvedel o krajinách, kde slnko skoro nezapadá a more je tam stuhnuté, preto sa zvedavo plavil ďalej. Pravdepodobne chcel hľadať miesto, kde sa vyskytoval jantár. Tento polodrahokam sa dovážal pozemskou cestou zo severu a bol v Stredomorí veľmi vzácny.

Dnes sa vedú diskusie, kam sa až Pytheas dostal, jeho opisy sa až nápadne podobali zaľadneniu. Možno doplával až do Nórska alebo na Island, odvážnejšie teórie tvrdia, že dorazil až do Grónska. V každom prípade sa v jeho opisoch vyskytuje tajomná krajina Thoulé, pri ktorej je zamrznuté more a slnko nezapadá (polárny deň?!).

Najfantastickejšie teórie vravia, že sa doplavil až k polárnemu kruhu. Podľa všetkého pri každej príležitosti meral a značil svoju polohu pomocou námorníckeho prístroja gnómu. Žiaľ, jeho dielo sa nám nezachovalo, pretože zhorelo pri požiari veľkej knižnice v Alexandrii.

Keď sa odvážny Grék vrátil domov, väčšina jeho súčasníkov mu neverila a vyhlásili ho za klamára a blázna. Až oveľa neskôr mu ľudia dali za pravdu.

Príspevok bol pôvodne napísaný pre www.sgs-holding.com.

 

Branislav Kovár

 

 

Obrazová príloha: wikipedia.org

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Ako rástla moc Cornelia Sullu?

Ako rástla moc Cornelia Sullu?

Caesarova mimoriadna kariéra by nebola možná bez predchodcov, z ktorých najvýznamnejším bol muž, ktorý si svojimi neobyčajnými úspechmi zaslúžil prídomok Felix – „šťastný“. celý článok

Ako opisujú evanjeliá zmŕtvychvstanie?

Ako opisujú evanjeliá zmŕtvychvstanie?

Podobne ako v príbehoch Ježišovho narodenia, tak aj v príbehoch jeho zmŕtvychvstania často skĺbime všetky udalosti opisované v evanjeliách do jednej. celý článok

10 najväčších vojvodcov staroveku

10 najväčších vojvodcov staroveku

Ako môžeme definovať najväčších vojvodcov staroveku? Podľa počtu vyhratých bitiek a vojen? Prípadné, môžeme zmerať veľkosť územia, ktoré dobyli? celý článok

Muž, ktorý zmenil Spartu a porazil Atény

Muž, ktorý zmenil Spartu a porazil Atény

Plútarchos zaradil Lysandra do svojich životopisov slávnych Grékov a Rimanov a porovnával ho v nich so samotným Corneliom Sullom. Gréckeho životopisca nezaujímali iba úspechy osobností, ale predovšetkým ich povahy. celý článok

Čierni faraóni ovládli Egypt

Čierni faraóni ovládli Egypt

Dejiny a kultúra starovekého Egypta boli odjakživa úzko späté s dejinami Núbie, teda aj veľkej časti dnešného severného Sudánu. Existovalo dokonca obdobie, kedy sa váha moci presunula na juh a núbijskí panovníci usadli na egyptský trón. celý článok

Diskusia