Pytheas z Massalie – geograf považovaný za blázna

Publikované : 22.05.2013 | Komentárov: 2 | Zobrazení: 4613

Niektorí ľudia majú trochu smolu, pretože dokážu predbehnúť svoju dobu. Žiaľ, pre nevedomú spoločnosť aj tak zostanú blázni a klamári. Taký bol aj životný príbeh moreplavca, kartografa a astronóma Pytheasa z Massalie (4. stor. pred Kr., Massalia – dnešný Marseille). Dnes je Pytheas zabudnutý, ale na jeho prácu nadviazali takí velikáni geografie ako Diodóros Sicílsky a Claudius Ptolemaios.

 

Pochádzal z gréckej kolónie Massalia na juhu dnešného Francúzska. Ako jeden z prvých určil približne správne geografickú šírku mesta. Niekedy okolo roku 325 pred Kr. získal od rodnej kolónie prostriedky na plavbu po Atlantickom oceáne.

 

Prienik do Atlantiku

Západné Stredomorie bolo v 4. storočí pred Kr. pod kontrolou Kartágincov, ktorí chceli zabrániť prenikaniu Grékov na svoje obchodné trasy. Preto uzavreli dnešný Gibraltársky prieliv, aby nik nemohol ohroziť ich obchod s cínom a jantárom.

Pytheas však chcel preniknúť do Atlantického oceánu a plaviť sa ďalej na sever, kde ležali legendárne „Cínové ostrovy“ (asi dnešné Britské ostrovy) a krajina tzv. Hyperborejcov (obyvatelia legendárnej krajiny, skoro nadľudia, ktorí mali podľa starých Grékov žiť niekde za polárnym kruhom). Dokonca sa uvažuje, že chcel hľadať spojenia Baltského a Čierneho mora.

Dostal k dispozícii loď menom Artemis, ktorá mala pravdepodobne dva rady vesiel a plachtu (45 m dlhá a 7,6 m široká, 50 – 60 vesiel). Aby unikol kartáginským lodiam, ktoré strážili Gibraltár, premaľoval svoje plavidlo na čierno a v noci nepozorovane prenikol cez prieliv. Popri pobreží doplávali až k Lamanšskému prielivu a k Britským ostrovom. Pravdepodobne podľa zvyku miestneho keltského obyvateľstva tetovať a maľovať svoje telo pomenoval ostrovy Pretania alebo Pritannia  (v preklade „Ostrov maľovaných ľudí“). Britániu oboplával a na severe objavil Orkneje (nazval ich Orcas).

 

„Stuhnuté“ more

Niekde tu sa asi dozvedel o krajinách, kde slnko skoro nezapadá a more je tam stuhnuté, preto sa zvedavo plavil ďalej. Pravdepodobne chcel hľadať miesto, kde sa vyskytoval jantár. Tento polodrahokam sa dovážal pozemskou cestou zo severu a bol v Stredomorí veľmi vzácny.

Dnes sa vedú diskusie, kam sa až Pytheas dostal, jeho opisy sa až nápadne podobali zaľadneniu. Možno doplával až do Nórska alebo na Island, odvážnejšie teórie tvrdia, že dorazil až do Grónska. V každom prípade sa v jeho opisoch vyskytuje tajomná krajina Thoulé, pri ktorej je zamrznuté more a slnko nezapadá (polárny deň?!).

Najfantastickejšie teórie vravia, že sa doplavil až k polárnemu kruhu. Podľa všetkého pri každej príležitosti meral a značil svoju polohu pomocou námorníckeho prístroja gnómu. Žiaľ, jeho dielo sa nám nezachovalo, pretože zhorelo pri požiari veľkej knižnice v Alexandrii.

Keď sa odvážny Grék vrátil domov, väčšina jeho súčasníkov mu neverila a vyhlásili ho za klamára a blázna. Až oveľa neskôr mu ľudia dali za pravdu.

Príspevok bol pôvodne napísaný pre www.sgs-holding.com.

 

Branislav Kovár

 

 

Obrazová príloha: wikipedia.org

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Svätý Mikuláš zachránil dievčatá pred prostitúciou

Svätý Mikuláš zachránil dievčatá pred prostitúciou

Kto bol svätý Mikuláš a čo vieme o ňom z historického hľadiska povedať? Informácie o Mikulášovi by sa v prameňoch dali zhrnúť do jedného odseku. Takáto stručnosť je oprávnená, keďže o tejto postave, napriek jej súčasnej popularite, nevieme povedať veľa. celý článok

Kto ovládal desivé monštrá staroveku?

Kto ovládal desivé monštrá staroveku?

Strašidlá, démoni, krvilačné beštie či iné monštruózne bytosti zďaleka nie sú moderným vynálezom autorov fantastických či hororových príbehov. Ich podobizne sprevádzajú ľudstvo už od najstarších čias a väčšina z nich dostala svoju podobu dokonca skôr ako všetky známe staroveké božstvá. celý článok

Diskusia (2)

pridať

 • #113 | herjan | 22.05.2013 13:27

  Pytheas (nom.) - Pythea (gen.)

  Reagovať
  • #115 | Claudius | 23.05.2013 00:23 (odpoveď na #113)

   Skloňovanie sa prekonzultovalo s jazykovedným ústavom SAV...

   Reagovať

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.