Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Prechádzka po Svätej zemi (knižná recenzia)

Publikované : 18.01.2013 | Zobrazení: 2961 |
3 minúty čítania

Neskromne môžem povedať, že som už prečítal veľa kníh o histórii. Niektoré boli dosť nudné, iné ovplyvnili moje myslenie, ďalšie zapadli do šedého priemeru. Existuje však ešte jedna skupina kníh, a to tie, ktoré sú iné. Medzi ne patrí aj recenzovaná kniha o Svätej zemi. Ide o kombináciu historických textov, archívnych citácií a čiernobielych fotografií. Kniha nie je veľmi obsiahla, ale vzhľadom na tri spomínané elementy poskytuje celkom zaujímavý emocionálny zážitok. Autorom textov je český literárny historik a teológ Martin C. Putna, o obrazovú prílohu sa postarala fotografka Hana Rysová a čiastočne aj geológ Václav Cílek.

Dejovou líniou knihy je kresťanstvo, menej sa už dozviete o iných náboženstvách, ako sú judaizmus či islam. Dielo je skôr putovaním kresťana po svätých miestach. Začíname v Hebrone, prechádzame Jeruzalemom a miestami spätými s Kristovým životom.

Postupne prejdeme od kresťanského „staroveku“ do obdobia krížových výprav. Nezabudneme ani na tzv. „tretie“ kresťanské náboženstvá. Kresťanstvo nie sú len katolíci, pravoslávni či protestantské cirkvi, ale aj arménski, sýrski a koptskí veriaci. Počas krížových výprav pôsobili vo Svätej zemi aj mnohé rytierske rády – známi johaniti, templári, rád nemeckých rytierov a –   trochu neoprávnene v pozadí – aj žobravý rád františkánov. Tí síce nebojovali mečom, ale starali sa o veriacich v čase, keď už na Blízkom východe neexistovali križiacke štáty a sväté miesta boli opäť pod správou moslimov. V roku 1333 im egyptský sultán po dlhom vyjednávaní dovolil pôsobiť v Palestíne a starať sa o sväté miesta a o kresťanských pútnikov.

Posledné zastavenie je z obdobia kresťanského novoveku (od 17. storočia do súčasnosti), čiže z obdobia, keď boli sväté miesta troch náboženstiev pod správou osmanských Turkov, Veľkej Británie (po roku 1918) a nakoniec Židov. Každý „správca“ zanechal svoj odkaz aj na kresťanskej architektúre.

Pútnici prichádzajú na Blízky východ aj dnes, dokonca existuje niečo také ako pútnická turistika. Atmosféru cestovania po pútnických miestach dokresľujú čiernobiele fotografie. Ich témou nie sú len známe miesta ako Skalný dóm či chrám Božieho hrobu, ale aj zábery na architektonické detaily (bočné schodiská, podpisy križiakov na kameňoch a iné).

Poslednou prísadou sú citácie z diel českých cestovateľov, pričom to zďaleka nie sú len moderné texty, ale skôr slová pútnikov, ktorí od našich susedov do Svätej zeme putovali už oddávna.

Na záver recenzie ponúkame fiktívny rozhovor svätej Heleny, matky cisára Konštantína a objaviteľky svätého kríža, čiže istým spôsobom prvej biblickej „archeologičky“, s čiastočne mýtickou postavou Bludného Žida z recenzovanej knihy, práve v momente získania dôležitej relikvie:

„‚Za tak malú službu, vážená, nepožadujem nič. Časom dostanem zaplatené. V mojom povolaní sa musí plánovať dlhodobo. No a ako to ja vidím, toto nové náboženstvo Galilejského bude v móde ešte pekne dlho. Dámy budú chcieť ešte iné veci ako len kríž. Len sa to všetko musí správne zabehnúť. Je potrebných niekoľko pravých ostatkov v serióznych rukách. Všetko ostatné potom pôjde ľahko. Na krytie dopytu nebude dosť pravého materiálu. A to bude príležitosť. Potom dostanem zaplatené.‛

Helena v duchu videla, ako sa kresťanské svätyne premieňajú v tržnice, videla stánky ovešané ružencami a medailónmi, materiál dosiaľ neznámy vylisovaný do tvaru posvätných emblémov; počula hašterivé vyjednávanie v jazykoch, ktorými zatiaľ nikto nehovoril. Videla pokladnice cirkvi plné imitácií a harabúrd. Videla kresťanov, ako bojujú a kradnú, aby mohli vlastniť brak. Všetko to videla, zamyslela sa nad tým a povedala: ‚Je to vysoká cena, ale chcem to‛“ (citované podľa Waugh 1981 a Rysová/ Putna 2009).

 

 

 

Hana Rysová, Martin C. Putna: Svatá země. Dvě tisíciletí křesťanského putování: kameny a příběhy. Praha : Dokořán 2009. 120 strán, pevná väzba. ISBN 978-80-7363-276-2.

 

 

Použitá literatúra

Waugh, E.: Helena. Praha 1981.

 

Obrazová príloha: www.dokoran.cz, H. Rysová

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Kniha o čarodejnici Kirké je inšpirujúci historický a mytologický príbeh

Kniha o čarodejnici Kirké je inšpirujúci historický a mytologický príbeh

Staré grécke báje obsahujú veľa zaujímavých, podnetných a dobrodružných príbehov. Nemôžeme sa diviť, že inšpiráciu v nich hľadá množstvo tvorivých ľudí od hollywoodskych štúdií až po maliarov obrazov. Rovnakú inšpiráciu používa pri svojej tvorbe aj americká autorka Madeline Millerová. celý článok

Rímske légie prehrali bitku v Teutoburskom lese

Rímske légie prehrali bitku v Teutoburskom lese

V bitke v Teutoburskom lese prišla rímska armáda o tri svoje légie. Išlo o jednu z najväčších porážok Ríma, a to v čase jeho najväčšej slávy. Okrem historikov a archeológov láka táto udalosť aj románopiscov, ku ktorým sa vo svojej najnovšej trilógii zaradil aj anglický spisovateľ Ben Kane. celý článok

Americkú armádu pochytil vo Vietname amok

Americkú armádu pochytil vo Vietname amok

Vojna smrdí ako hniloba, žumpa, rozmočená koža, otvorené hroby, spálenina. Vojna je peklo. Po prvotnom šoku z ofenzívy Tet si americká armáda vzala uvoľnený priestor rýchlo späť – v totálnej panike a maximálnej brutalite. Vojnový stroj bol ničivý a mnohoúčelový. celý článok

Prežila peklo koncentračného tábora a vyrovnala sa so životom po ňom

Prežila peklo koncentračného tábora a vyrovnala sa so životom po ňom

Svedectvá preživších holokaust sú nenahraditeľným zdrojom informácií o tomto tragickom období našich dejín. Slovenský knižný trh nám ich v poslednom období ponúkol viacero. celý článok

Les prízrakov je len pre nebojácnych

Les prízrakov je len pre nebojácnych

Najnovší historicko-detektívny román Juraja Červenáka nie je žiadny horor, aj keď o strašidelné udalosti v ňom nie je núdza. celý článok

Diskusia