Prechádzka po Svätej zemi (knižná recenzia)

Publikované : 18.01.2013 | Komentárov: 0 | Zobrazení: 2854

Neskromne môžem povedať, že som už prečítal veľa kníh o histórii. Niektoré boli dosť nudné, iné ovplyvnili moje myslenie, ďalšie zapadli do šedého priemeru. Existuje však ešte jedna skupina kníh, a to tie, ktoré sú iné. Medzi ne patrí aj recenzovaná kniha o Svätej zemi. Ide o kombináciu historických textov, archívnych citácií a čiernobielych fotografií. Kniha nie je veľmi obsiahla, ale vzhľadom na tri spomínané elementy poskytuje celkom zaujímavý emocionálny zážitok. Autorom textov je český literárny historik a teológ Martin C. Putna, o obrazovú prílohu sa postarala fotografka Hana Rysová a čiastočne aj geológ Václav Cílek.

Dejovou líniou knihy je kresťanstvo, menej sa už dozviete o iných náboženstvách, ako sú judaizmus či islam. Dielo je skôr putovaním kresťana po svätých miestach. Začíname v Hebrone, prechádzame Jeruzalemom a miestami spätými s Kristovým životom.

Postupne prejdeme od kresťanského „staroveku“ do obdobia krížových výprav. Nezabudneme ani na tzv. „tretie“ kresťanské náboženstvá. Kresťanstvo nie sú len katolíci, pravoslávni či protestantské cirkvi, ale aj arménski, sýrski a koptskí veriaci. Počas krížových výprav pôsobili vo Svätej zemi aj mnohé rytierske rády – známi johaniti, templári, rád nemeckých rytierov a –   trochu neoprávnene v pozadí – aj žobravý rád františkánov. Tí síce nebojovali mečom, ale starali sa o veriacich v čase, keď už na Blízkom východe neexistovali križiacke štáty a sväté miesta boli opäť pod správou moslimov. V roku 1333 im egyptský sultán po dlhom vyjednávaní dovolil pôsobiť v Palestíne a starať sa o sväté miesta a o kresťanských pútnikov.

Posledné zastavenie je z obdobia kresťanského novoveku (od 17. storočia do súčasnosti), čiže z obdobia, keď boli sväté miesta troch náboženstiev pod správou osmanských Turkov, Veľkej Británie (po roku 1918) a nakoniec Židov. Každý „správca“ zanechal svoj odkaz aj na kresťanskej architektúre.

Pútnici prichádzajú na Blízky východ aj dnes, dokonca existuje niečo také ako pútnická turistika. Atmosféru cestovania po pútnických miestach dokresľujú čiernobiele fotografie. Ich témou nie sú len známe miesta ako Skalný dóm či chrám Božieho hrobu, ale aj zábery na architektonické detaily (bočné schodiská, podpisy križiakov na kameňoch a iné).

Poslednou prísadou sú citácie z diel českých cestovateľov, pričom to zďaleka nie sú len moderné texty, ale skôr slová pútnikov, ktorí od našich susedov do Svätej zeme putovali už oddávna.

Na záver recenzie ponúkame fiktívny rozhovor svätej Heleny, matky cisára Konštantína a objaviteľky svätého kríža, čiže istým spôsobom prvej biblickej „archeologičky“, s čiastočne mýtickou postavou Bludného Žida z recenzovanej knihy, práve v momente získania dôležitej relikvie:

„‚Za tak malú službu, vážená, nepožadujem nič. Časom dostanem zaplatené. V mojom povolaní sa musí plánovať dlhodobo. No a ako to ja vidím, toto nové náboženstvo Galilejského bude v móde ešte pekne dlho. Dámy budú chcieť ešte iné veci ako len kríž. Len sa to všetko musí správne zabehnúť. Je potrebných niekoľko pravých ostatkov v serióznych rukách. Všetko ostatné potom pôjde ľahko. Na krytie dopytu nebude dosť pravého materiálu. A to bude príležitosť. Potom dostanem zaplatené.‛

Helena v duchu videla, ako sa kresťanské svätyne premieňajú v tržnice, videla stánky ovešané ružencami a medailónmi, materiál dosiaľ neznámy vylisovaný do tvaru posvätných emblémov; počula hašterivé vyjednávanie v jazykoch, ktorými zatiaľ nikto nehovoril. Videla pokladnice cirkvi plné imitácií a harabúrd. Videla kresťanov, ako bojujú a kradnú, aby mohli vlastniť brak. Všetko to videla, zamyslela sa nad tým a povedala: ‚Je to vysoká cena, ale chcem to‛“ (citované podľa Waugh 1981 a Rysová/ Putna 2009).

 

 

 

Hana Rysová, Martin C. Putna: Svatá země. Dvě tisíciletí křesťanského putování: kameny a příběhy. Praha : Dokořán 2009. 120 strán, pevná väzba. ISBN 978-80-7363-276-2.

 

 

Použitá literatúra

Waugh, E.: Helena. Praha 1981.

 

Obrazová príloha: www.dokoran.cz, H. Rysová

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Nezabiješ! Iba ak kvôli majetku

Nezabiješ! Iba ak kvôli majetku

Mestečko Himberany, kde sa dej románu Doktor Mráz odohráva, i všetky jeho postavy sú fiktívne. Zlo a nenávisť, opísané v knihe, sú však natoľko realistické, že z nich behá skutočný mráz po chrbte. celý článok

Túžil svätý Vojtech zomrieť ako mučeník?

Túžil svätý Vojtech zomrieť ako mučeník?

Predvlani ubehlo 1120 rokov od smrti druhého pražského biskupa, mnícha, misionára a „prvého českého Európana“ Vojtecha. Vydavateľstvo Vyšehrad pri tejto príležitosti znovu pripravilo latinsko-český preklad mladšej spomedzi dvoch súdobých svätovojtešských legiend od jeho súputníka Bruna z Querfurtu celý článok

Prečo idú chlapi do vojny?

Prečo idú chlapi do vojny?

Otázka, prečo idú chlapi do vojny, tak či onak formulovaná, stojí za nepreberným množstvom odborných štúdií, reportáží, úvah či rozmanitých prejavov umeleckej výpovede. celý článok

Alexander Mach bol srdcom fašista

Alexander Mach bol srdcom fašista

Necelých 40 rokov po jeho smrti sme sa konečne dočkali prvého kvalitného a komplexného životopisu jednej z najčernejších postáv slovenských dejín Alexandra Macha. Autorom je mladý historik Anton Hruboň a jeho kniha vychádza z dlhoročného výskumu v slovenských, českých a nemeckých archívoch. celý článok

Sienkiewicz sa nebál ani politickej konfrontácie

Sienkiewicz sa nebál ani politickej konfrontácie

Jeho meno je neodvratne späté s veľdielami poľskej beletrie. Ohňom a mečom, Potopa, Pan Wolodyjowski či Quo Vadis sú tituly, ktoré hladili poľskú dušu v časoch, keď sa kedysi hrdý národ hrbil pod vládou cudzích mocností. celý článok

Diskusia (0)

pridať

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.