Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Prechádzka po Florencii

Publikované : 07.07.2017 | Zobrazení: 4128 |
5 minút čítania

Asi poznáte ten pocit, keď idete na dovolenku a deň pred odchodom si spomeniete, že ste chceli v knižnici a kníhkupectvách vypátrať dokonalého, netradičného, niečím iného turistického sprievodcu. Mne sa to stáva často. V momente, keď si uvedomím, že žiadneho nemám, utekám do najbližšieho kníhkupectva, kúpim prvé, čo mi príde pod ruku a obsahuje mapu destinácie. Po dovolenke sprievodcu odložím do police s knihami, ak nie rovno do koša. Všetci poznáme kvalitu od Michelina a v poslednom čase výborných sprievodcov od Lonely Planet, ale väčšina z nich obsahuje len suché fakty. Ak ste ako ja, lenivec s kopou pekných predsavzatí, ktorý rád číta ľahké veci, ste na správnom mieste. Ak ste poctivý čitateľ sprievodcov, našli ste knihu, akú ste ešte nečítali.

 

Florence: Just add waterFlorence : Just add water je sprievodca v anglickom jazyku (originál je v taliančine) nádhernou Florenciou. Vydalo ho vydavateľstvo Mandragora vo Florencii v spolupráci s Amici dei Musei Fiorentini. Sprievodcu som objavila v obchode so suvenírmi v Palazzo Vecchio.  Očarila ma jeho farebná obálka, na prvý pohľad určená mladším ročníkom. Povedala som si, že detskú angličtinu zvládnem a kúpila si sprievodcu Florenciou. Škoda, že som ho prečítala až po dovolenke. Nič to, ja sa do Florencie raz určite vrátim. Nie do tej, v ktorej som bola v roku 2015, ale do novej Florencie, ktorú som objavila vďaka tejto farebnej knihe, a ktorá ponúka tisíce dobrodružstiev.

Sprievodca sa skladá z osemnástich kapitol. Názvy, okrem Prológu (nultá kapitola), Príchodu (1. kapitola) a Odchodu (posledná 18. kapitola), popisujú slávne pamiatky alebo historické éry. Angličtinu v knihe zvládne každý mierne pokročilý študent a ilustrácie sú fantastické. Možno preto, že zobrazujú diela mnohých majstrov. To najdôležitejšie však je, že okrem do očí bijúcich pamiatok ako Il Duomo, Ponte Vecchio a Palazzo Vecchio, Palazzo Pitti a Uffizi tu nájdete aj pamiatky, ku ktorým sa dostanete len pri podrobnom čítaní sprievodcov.

 

Ukrytá staroveká Florencia

Všimli ste si starovekú Florenciu v meste? Ja nie. Jej centrum, fórum, je 4 metre pod Piazza della Republica, kde sa nachádza aj stĺp s bohyňou Flórou. Po nej Florenciu pomenovali. Je to zároveň miesto, kde sa križujú cardo a decumanus, hlavné ulice antickej Florencie. Keď navštívite podzemie jedného z palácov na Via Calimaruzza, nájdete pozostatky južnej mestskej brány. Pod Piazza della Signoria sa nachádzajú pozostatky Fulloniky – valchárskej dielne, v ktorej starovekí Florenťania spracúvali vlnu a vyrábali tkaniny. Florencia sa preslávila práve spracovaním a predajom vlny a ako zistíte v knihe, táto tradícia siaha až do staroveku. Nečudo, že sa hrdo hlásia k tomuto odkazu. Zachované staroveké pamiatky na vás čakajú v Archeologickom múzeu, lebo staroveká Florencia sa nachádza v podzemí, v pivniciach a v kanáloch. Ak chcete zažiť dobrodružstvo, musíte zostúpiť do kanalizácie – na vlastnú zodpovednosť. (Upozornenie – je to nezákonné!)

 

Stredoveká Florencia

Stredoveký palác – Palazzo VecchioBoli ste už niekedy v stredovekom vežovom dome? Teda v zariadenom vežovom dome? Ani ja nie, ale vo Florencii sa jeden taký nachádza a volá sa Palazzo Davanzati. Návštevníci si v ňom môžu pozrieť prostredie, v ktorom žili bohatí Florenťania okolo roku 1400. V stredoveku, v záujme šetrenia priestoru a hľadajúc riešenie pre narastajúcu populáciu, sa Florencia zmenila na mesto veží, bojujúcich rodinných únií a so všetkými vežami a vežičkami ju môžeme pripodobniť k panoráme Manhattanu. Niečo podobné môžete vidieť v mestečku San Gimignano, ktoré leží 60 kilometrov južne od Florencie. Príkladmi stredovekých veží z florentských ulíc sú Torre dei Visdomini, Torre della Pagliazza – bývalé ženské väzenie –, a Bargello – sídlo stredovekého náčelníka polície.

Vedeli ste, že na Via dei Leoni Florenťania chovali živé levy ako symboly mesta? A že Pallazo Vecchio vzniklo po porážke gibelínov okolo roku 1200? A že sa skladá z troch častí a je v ňom zabudovaná aj pôvodná stredoveká veža? Jej meno je Torre della Vacca – Kravská veža.

 

Bohatí a mocní Mediciovci

Viete, že Mediciovcov strážili najatí nemeckí landsknechti? A poznáte príbeh odlievania Persea a Medúzy – sochy na Piazza della Signoria? Sochár Cellini vyzdravel potom, ako jeho majstrovské dielo ohrozil požiar. A poznáte hodinky Festina? Festina lente, ponáhľaj sa pomaly, bolo mottom Mediciovcov (a okrem iného aj cisára Augusta). Poznáte kostol Orsanmichelle – tri poschodia a žiadna kostolná veža? Môžete tam nájsť sochu sv. Juraja, ktorú vytvoril Donato di Niccolò di Betto Bardi. Svet ho spoznal neskôr pod menom Donatello.

Ak budete vo Florencii 24. júna, môžete vidieť tradičný futbalový zápas na námestí Santa Croce v dobových kostýmoch. Ak chcete navštíviť domovský kostol Mediciovcov, zamierte k sv. Lorenzovi. Chrám nemá dokončenú fasádu a vyzerá na prvý pohľad nepekne. Druhým pohľadom zaletíte do interiéru kostola a budete nadšení.

Ponte Vecchio je stredoveký most cez rieku Arno V Stibbertovom múzeu je skrytá veľkolepá zbierka brnení. Pri návšteve Accademie máte možnosť dozvedieť sa, ako vznikol Michelangelov Dávid či obzrieť si Atlasa uväzneného v pieskovcovom bloku. Ako iste viete, Michelangelo veril, že sochy žijú svoj život v kameni a umelec ich musí iba vyslobodiť z jeho zovretia.

Ďalším múzeom, ktoré sa oplatí prebehnúť, je Múzeum dejín vedy (Museo Galileo), kde sa okrem astrolábov zoznámite s Galileom Galileim a ďalšími astronómami. Ak máte známych v Pallazo Vecchio, možno sa vám podarí prejsť tajným princovým priechodom. Vasariho koridor bol svadobný dar Cosima I. svojmu synovi Francescovi, aby mohol bezpečne prejsť pomedzi ľudí z úradu v Palazzo Vecchio domov do Palazzo Pitti a do záhrad Boboli. Priechod je zabudovaný v Ponte Vecchio. Prechádza ponad Arno a podľa Vasariho slov spočíva na vode a vo vzduchu. Starostlivosť o bezpečnosť rodiny bola vo Florencii vždy na prvom mieste.

V závere sprievodcu na strane 206 a 207 nájde čitateľ mapu všetkých spomínaných pamiatok a zaujímavých miest z knihy a na nasledujúcich stranách 208 – 217 viac informácií o turistických centrách v meste, o doprave, o jedle a suveníroch, o pošte, o tlači, o kultúrnych podujatiach, o nočnom živote, o prechádzkach a možných výletoch, o webstránkach a múzeách. Týchto posledných deväť strán uspokojí aj najväčších sprievodcovských puntičkárov, ktorí pátrajú po praktických informáciách.

Navštíviť Florenciu je ako navštíviť iný svet. Svet, v ktorom sa začali písať dejiny maliarskej perspektívy, svet, v ktorom umenie zvíťazilo aj napriek vojnám, chorobám a fanatikom, a to všetko vďaka bohatstvu a šikovnosti florentských rodín, najmä jednej – Mediciovcov.

 

Mária Gaššová

 

Monica Fintoni: Florence : Just add water... Mandragora : Firenze 2002, mäkká väzba, 888595748X, 223 strán.

 

Ak už nemôžete navštíviť Florenciu osobne, potešte svoje oči týmto sprievodcom s unikátnymi fotografiami a so zaujímavými sprievodnými textmi. Môžete si ho zakúpiť na viacerých stránkach, prvá ponúka najlepšiu cenu:

a)     https://www.abebooks.co.uk/9788885957480/Florence-Add-Water-888595748X/plp

b)     https://www.bookdepository.com/Florence-Just-Add-Water-Monica-Fintoni/9788885957480

c)      https://www.amazon.com/Florence-Just-Water-Monica-Fintoni/dp/888595748X

 

Ak neviete po anglicky nalaďte sa na Florenciu ilustrovaným vydaním knihy Inferno od Dana Browna, alebo miniseriálom Mediciovci z taliansko-francúzsko-britskej produkcie, ktorý bol odvysielaný RTVS na začiatku roka 2017 aj na Slovensku.

 

Obrazová príloha: wikipedia.org

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Európske svätenie jari skončilo v zákopoch Veľkej vojny

Európske svätenie jari skončilo v zákopoch Veľkej vojny

Veľká vojna a zrod modernej doby – s týmto podtitulom vyšiel minulý rok český preklad dnes už takmer legendárnej knihy kanadského historika s lotyšskými koreňmi Modrisa Eksteinsa Svätenie jari, ktorá vyšla prvý raz v roku 1989. celý článok

Epidémie v dejinách sú dôkazom, že ľudstvo sa z histórie nepoučilo

Epidémie v dejinách sú dôkazom, že ľudstvo sa z histórie nepoučilo

V súčasnosti, keď na Slovensku a rovnako aj vo svete stále zúri vírus spôsobujúci ochorenie COVID-19, sa téma epidémií dostáva väčšmi do popredia. Ľudia o nich intenzívnejšie čítajú, diskutujú alebo ich porovnávajú naprieč storočiami. celý článok

Vychádza kniha venovaná potratom a ich úlohe v slovenských kultúrnych vojnách

Vychádza kniha venovaná potratom a ich úlohe v slovenských kultúrnych vojnách

V knižnej edícii Denníka N vychádza kniha venovaná potratom a ich úlohe v slovenských kultúrnych vojnách. O téme interrupcií sa v parlamente od vzniku Slovenskej republiky hlasovalo celkovo 11-krát. celý článok

Príbeh veduty Bratislavy nezostane slovenskému čitateľovi skrytý

Príbeh veduty Bratislavy nezostane slovenskému čitateľovi skrytý

O vedute Bratislavy vo Florencii ste už možno niekde počuli. Mnohí ju videli na vlastné oči počas potuliek Florenciou. Iní ju obišli bez toho, aby rozpoznali, že maľba zobrazuje naše hlavné mesto. Ukrýva sa totiž pod historickým názvom Possonia či Posonium. celý článok

Štefánik sa stal ideálnym slovenským symbolom

Štefánik sa stal ideálnym slovenským symbolom

Milan Rastislav Štefánik sa po svojej smrti stal témou oficiálnej propagandy, legitimizačným nástrojom a prostredníctvom obsadzovania verejného priestoru sa vytváral jeho posmrtný kult. Nová kniha Petra Macha vysvetľuje proces vytvárania národného hrdinu prvej veľkosti. celý článok

Diskusia