Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Po cestách islamu kamenitých

Publikované : 15.04.2015 | Zobrazení: 2987 |
3 minúty čítania

O živote, islame a kresťanskej viere. Možno ani nie je príliš prehnané tvrdenie, že Česká republika má medzi európskymi krajinami primát v počte špičkových arabistov, orientalistov a islamológov v pomere k počtu obyvateľov. Medzi najpoprednejších českých orientalistov, dlhodobo vysoko zdvíhajúcich latku českej orientalistiky, patrí aj profesor Luboš Kropáček (*1939), pôsobiaci na Ústave Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty UK a na Husitské teologické fakultě UK.

 

Recenzovaná kniha je trošku unikátom v množstve kvalitnej orientalistickej literatúry vydávanej v Česku. Spája v sebe kvality odbornej i popularizačnej publikácie o islame, biografie popredného vedca a to celé formou rozhovorov s Janom Paulasom a s Martinom T. Zikmundom, redaktormi Katolického týdeníku. Knihu môžeme rozdeliť na dve pomyselné časti, každú o niekoľkých kapitolách. Prvá časť je venovaná životu profesora Kropáčka, druhá oblasti jeho vedeckého záujmu.

Kapitoly prvej časti začínajú spomienkami na detstvo v posledných rokoch protektorátu, na konci vojny. Potom školské roky, turistické výlety po celom Československu, cvičenie v Sokole. Ale aj spomienku na prvé sväté prijímanie – úprimne prežívaná viera sprevádzala profesora Kropáčka po celý život. No aj menej príjemné spomienky na prepustenie otca z práce po februári 1948, aj na následné problémy so zlým kádrovým profilom, pre ktorý ho režim ukrátil o gymnaziálne štúdiá. Na druhej strane možno práve to predurčilo budúce pôsobenie Luboša Kropáčka na poli orientalistiky. Keďže napriek vynikajúcim výsledkom na základnej škole nedostal odporúčanie na školu gymnaziálneho typu, začal študovať (aj keď nie bez komplikácií) na novozaloženej škole zahraničného obchodu. Po jej skončení, napriek výbornému maturitnému vysvedčeniu, mu zase nebolo umožnené študovať na vysokej škole. Vynikajúce jazykové znalosti ho však doviedli do podniku zahraničného obchodu. Až odtiaľ sa mu vďaka vynikajúcim výsledkom podarilo dostať sa na vysokoškolské štúdium ako človeku z praxe.

A tam sa už definitívne rozhodlo. Kombinácia usilovnosti študenta arabského jazyka na Karlovej univerzite a odbornosti jeho učiteľov určili jeho ďalší osud ako vedca. Samozrejme, cesta to nebola jednoduchá, skôr krivolaká a ako napovedá nadpis knihy, kamenitá. Úlohou recenzenta však nie je prerozprávať obsah knihy a ukrátiť tak čitateľa o dobrodružstvo vlastného odhalenia jej príbehu.

Jeden citát je však nutný. O svojich učiteľoch píše: „Všech si velmi vážím a rád bych je vždy uváděl, jak bývalo v akademickém světe zvykem, jako pevnou součást předávaného řetězu – arabsky silsila – vědení, k němuž se řadím jako jeho pokračující článek“ (s. 31).

reťazi poznania popri menách ako Felix Tauer, Karel Petráček, Ivan Hrbek, Rudolf Veselý, Jaroslav Oliverius je Luboš Kropáček rovnocenným, a čo je možno ešte dôležitejšie, nie posledným ohnivkom. Reťaz poznania pokračuje ďalej jeho žiakmi.

Dodajme ešte, že profesor Kropáček sa v knihe nebránil ani kontroverzným otázkam. Napríklad takým, ktoré sa týkali jeho „spolupráce“ a následne po roku 1989 odhalenom zápise v zozname spolupracovníkov ŠtB. Bolo ako bolo, napriek pomerom v ČSSR boli oblasti, kde bol režim nútený využívať služby odborníkov navzdory ich kádrovému profilu. Profesor Kropáček nemohol učiť, ale ako jazykový expert mnoho cestoval. Samozrejme, jeho cesty boli podmienené hospodárskymi záujmami štátnej moci, záujem spravodajských pracovníkov bol samozrejmosťou. Čitateľa však môžeme vopred ubezpečiť, že v kontexte celého životného príbehu profesora Kropáčka je epizóda tzv. spolupráce skoro nezaujímavou maličkosťou.

Pomyselná druhá časť knihy (šiesta až deviata kapitola) je zameraná na islam, moslimov, spoločnosť na Blízkom východe. Profesor Kropáček ja autorom mnohých publikácií všeobecne venovaných islamu alebo niektorým jeho špecifikám. Veľkým prínosom recenzovanej publikácie sú však laické otázky, ktoré mu kládli obaja žurnalisti. Možno niekedy až naivné, čo však nie je výčitkou, práve naopak. Takéto otázky následne vyžadovali čo najzrozumiteľnejšie odpovede. Ak je chybou odborných publikácií príliš akademický jazyk, nezrozumiteľný laickej verejnosti, nič také nemôžeme vyčítať tejto knihe. Jasné a zrozumiteľné odpovede, ktoré pritom spĺňajú odborné kritériá, sú zárukou, že len zlá vôľa čitateľa by mohla viesť k nepochopeniu či dezinterpretácii.

Posledná kapitola, v ktorej sa spájajú odpovede na otázky medzináboženského dialógu s otázkami možno až príliš intímnymi ohľadom jeho osobnej viery, by mala byť povinným čítaním pre každého, kto by chcel niekedy v budúcnosti o vzťahu islamu a kresťanstva napísať čo len pár riadkov.

 

Jaroslav Drobný

 

Jan Paulas/Martin T. Zikmund/Luboš Kropáček: Po cestách kamenitých.
O životě, islámu a křesťanské víře. Praha : Vyšehrad 2013. 272 strán, viazaná väzba. EAN 9788074293948.

 

Obrazová príloha: Vyšehrad

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Kniha, ktorá deťom rozšíri povedomie o druhej svetovej vojne

Kniha, ktorá deťom rozšíri povedomie o druhej svetovej vojne

Na prvý pohľad nenápadný modrý obal s blonďavým dievčatkom a s náhrdelníkom s Dávidovou hviezdou, skrýva v sebe útly príbeh, ktorý hovorí o sile priateľstva a nesie v sebe hlboké posolstvo o ľudskosti a odvahe v najťažších časoch. celý článok

Čia je tá krajina?

Čia je tá krajina?

Kniha je rozhovorom dvoch archeológov Iva Štefana, niekdajšieho študenta, a profesora Jana Klápštěho. celý článok

Koľko výnimočných žien z našej histórie poznáte?

Koľko výnimočných žien z našej histórie poznáte?

Od svätej Alžbety až po misionárku Veroniku Ráckovú – kniha o päťdesiatke výnimočných žien, ktoré spoluvytvárali naše dejiny. celý článok

Ivan Kamenec hovorí o rozdvojenom dejepisectve

Ivan Kamenec hovorí o rozdvojenom dejepisectve

HistoryWeb.sk v spolupráci s vydavateľstvom HADART Vám prináša ukážku z jedinečnej knihy Rozhovor s dejinami, ktorá odkrýva život jedného z našich najznámejších historikov Ivana Kamenca. celý článok

Nad Európou sa podľa amerického novinára sťahujú čierne mraky

Nad Európou sa podľa amerického novinára sťahujú čierne mraky

Od konca druhej svetovej vojny bola Európa baštou demokracie a liberálnych hodnôt. Teraz sa však podľa novinára Jamesa Kirchicka situácia začína meniť. Prichádzajú diktátori, demagógovia, antisemitizmus, populistický nacionalizmus, územná agresia a doba temna. celý článok

Diskusia