Odkrývanie tajomstiev stratenej civilizácie

Publikované : 04.02.2017 | Komentárov: 0 | Zobrazení: 2163

Doba starovekých Mayov patrí medzi tajomné časti dejín. Dňa 18. januára 2017 sa uskutočnila v spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou v Košiciach prvá prednáška z náučného cyklu Náboženstvá pod lupou. Prednáška mala názov: "Svet Mayov – odkrývanie tajomstiev stratenej civilizácie" a prednášajúcim hosťom bola Mgr. Lenka Horáková z Katedry porovnávacej religionistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

 

Autorka prednášky sa v minulosti zúčastnila piatich sezón výskumu slovenského archeologického projektu v Uaxactúne (Guatemala). Akciu organizovala nezisková organizácia Centrum pre religionistiku a historické štúdiá (CEREHIS) v spolupráci s mediálnym parterom HistoryWeb.sk a s ďalšími partnermi (Jazyková škola A-Study a iní) . 

Zaujímavá téma prednášky prilákala na podujatie okolo osemdesiat zvedavých poslucháčov. Po úvodnom privítaní účastníkov zo strany Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach a iniciátorky spomínaného cyklu prednášok Mgr. Zdenky Bencúrovej, ktorá je zároveň riaditeľkou  CEREHIS, sa slova zhostila pozvaná prednášajúca. Vo svojej prednáške sa dotkla viacerých pútavých tém, ktoré zjavne zaujali všetkých prítomných. Spočiatku prednášajúca priblížila publiku život Mayov, najvyspelejšej civilizácie Mezoameriky, o ktorých sa na Slovensku veľa nehovorí. Autorka rozprávala o starovekom živote Mayov a o najnovších poznatkoch, ktorými disponuje moderná veda. Následne hovorila o mayskej architektúre, ktorú doplnila pestrou vizuálnou vložkou, v podobe fotografií a starovekých malieb.Predstavený bol  aj relatívne nedávny objav v Chichen Itza, kde boli v stavbe známej ako El Castillo objavené staršie vrstvy pomocou nových metód geofyziky. Stavby tohto charakteru však neboli v tejto oblasti ničím výnimočným. Bola to práve konzervácia starších vrstiev a stavebných fáz, ktorá v mnohých prípadoch umožnila zachovanie architektúry aj so zachovalými farebnými omietkami a nástennými maľbami, ktoré nám viac približujú unikátny svet starovekých Mayov.

Poslucháčov zaujali informácie nie len o mayskom kulte, ale aj o súčasných potomkoch Mayov žijúcich v horskej časti Guatemaly, mexickom Chiapase a na Yucatáne. Zaujímavosťou prednášky bolo aj priblíženie lingvistickej štruktúry pôvodného jazyka Mayov spolu s hieroglyfickými nápismi. Vďaka prednášajúcej mohli poslucháči odhaliť vývoj a komplikovanosť mayských hieroglyfov. Vybrané nápisy na stélach boli publiku preložené, a tak opäť ožili príbehy, ktoré sa nám zachovali. Prednáška bola zakončená populárnou témou – mayský kalendár s jeho unikátnymi cyklami a predstavy o konci sveta, ktorý mal nastať v roku 2012. Senzácia však nebola podporená vedeckými dôkazmi a bola skôr mediálnou bublinou. Práve to je zámerom cyklu prednášok Náboženstvá pod lupou – priniesť záujemcom informácie priamo od odborníkov, nie polopravdy často servírované z masmédií.

Prednáška Lenky Horákovej nás vrátila v čase do obdobia Mayov a dovolila nám poodhaliť závoj času a očakávame sa na nasledujúce témy. Najbližšie sa môžu Košičania tešiť na prednášku o dávnych dobách egyptskej civilizácie a náboženstvách, tradíciách a rituáloch starovekých faraónov v podaní Mgr. Marie Peterkovej Hlouchovej z Karlovej Univerzity v Prahe. Pozývame Vás na jej prednášku dňa 15.2. 2017 v priestoroch Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach o 16:30 na Pribinovej ulici č. 1.

 

Marianna Kocáková

tlačová správa

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Ako sa reštaurujú vzácne nálezy?

Ako sa reštaurujú vzácne nálezy?

Obľúbený prednáškový cyklus Čo sa skrýva v depozite začne vo februári už svoj IV. ročník, ktorý bude venovaný oslavám 130. výročia založenia Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici. celý článok

Kto boli Mayovia?

Kto boli Mayovia?

Starovekí Mayovia neustále vyvolávajú množstvo otázok a mnoho hypotéz. Často sa s nimi spájajú konšpiračné teórie o mimozemských návštevníkoch či o konci sveta. Táto kultúra je akýmsi magnetom pre záhadné teórie a posolstvá. Mayská civilizácia je opradená rúškom tajomstva a vzbudzuje v ľuďoch záujem celý článok

Čítali ste knihy Vojtecha Zamarovského?

Čítali ste knihy Vojtecha Zamarovského?

V roku 2019 si pripomenieme 100. výročie narodenia Vojtecha Zamarovského – spisovateľa literatúry faktu, vytrvalého popularizátora staroveku a tvorcu televíznych dokumentov o starovekých dejinách sveta. celý článok

Diskusia (0)

pridať

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.