Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Objavili masový hrob z doby kamennej

Publikované : 28.08.2015 | Zobrazení: 6336 |
3 minúty čítania

Masové vraždenie je súčasťou ľudských dejín od najstarších čias. Nedávno preletela svetovými médiami správa o novom náleze, ktorý opäť potvrdil, že naši predkovia neboli mierumilovní roľníci a pastieri.

 

Z nemeckej lokality Schöneck-Kilianstädten blízko Frankfurtu nad Mohanom pochádza nález neolitického masového hrobu, ktorý skúmal tím Christiana Meyera. Boli v ňom uložené kostrové pozostatky najmenej dvadsiatich šiestich jedincov –  mužov, žien aj detí. Kosti nesú stopy násilia, dlhé kosti končatín sú polámané, na lebkách boli viditeľné stopy po úderoch kamenných sekier. Nález pôsobí dojmom, že ide o vyvraždenú populáciu neolitickej osady. Zaujímavé je, že chýbajú mladé ženy. Zrejme boli ušetrené masakra a boli odvlečené útočníkmi. Táto desivá udalosť však nebola v praveku ojedinelá.

Masový hrob datujeme do obdobia, keď na väčšine územia strednej a západnej Európy, archeológovia evidujú tzv. kultúru s lineárnou keramikou (LNK). Táto kultúrna jednota však nesvedčí o nejakej idylickej selanke, naopak, bolo to obdobie neustálych konfliktov. Najmä v záverečnom období tieto konflikty a vnútorné napätie viedli k rozpadu (LNK) na menšie kultúrne celky. Teóriu o krízovom rozpade sformuloval Jean-Paul Farrugia na základe podobných nálezov s dokladmi násilia a zvýšeného rituálneho chovania.

Najviac podobných nálezov pochádza práve z Nemecka a Rakúska. V nemeckom Talheime išlo o podobný nález, v malej jame boli pozostatky tridsiatich štyroch ľudí. Podľa antropológov sa v hromadnom hrobe nenachádzali deti do jedného roku. Je pravdepodobné, že ich útočníci nechali nažive a začlenili do svojho spoločenstva.

Tak isto v nemeckom Herxheime odkryli jedinečné sídlisko zo záverečného stupňa kultúry s lineárnou keramikou. Vo výplni priekop, ktoré obklopovali osadu, boli nájdené rozsekané kosti z najmenej 450 ľudských jedincov (počet jedincov sa odhaduje dokonca až na 1300 – 1500). Ľudské kosti neboli ohryzené zvieratami, takže neležali pohodené v priekopách, ale boli úmyselne posmrtne rozbíjané. Indície vedú autorov výskumu k názoru, že išlo o kultovú osadu, akúsi centrálnu svätyňu doby kamennej, do ktorej boli z veľkých vzdialeností prenášané ľudské pozostatky.

V rakúskom Schletzi pri Asparne an der Zaya sa v priekope osady našlo najmenej šesťdesiat ubitých jedincov, z toho dvadsaťsedem z nich patrilo k deťom a nedospelým.

Násilne ubitých jedincov, niektorých dokonca s dokladmi kanibalizmu na kostiach, nachádzame v závere LNK (želiezovská skupina) aj na Slovensku. Tu však ide skôr o doklady rituálov spojených s ľudskými obetami, čo by mohlo korešpondovať s krízovým stavom v spoločnosti.

Príčiny, ktoré vyvolali krízu v kultúre s lineárnou keramikou a spôsobili tak jej koniec, nie sú dosiaľ vyriešené. Stáli za jej pádom prirodzené (napr. klimatické) alebo spoločenské (napr. sociálne a ekonomické) dôvody? Archeológovia stoja ešte na začiatku bádania, aby potvrdili Faruggiovu teóriu. Vyriešenie tejto otázky však má význam aj pre súčasnosť, keďže ide o prvý predpokladaný kolaps usadlej civilizácie na našom kontinente.

 

Pavol Jelínek

 

Použitá literatúra

Farrugia, J. P.: Une crise majeure de la civilisation du Néolithique Danubien des années 5100 avant notre ere. Archeologické rozhledy 54, 2002, 44 – 98.

Jelínek, P.: Príspevok k ľudským obetám a k prejavom antropofágie v želiezovskej skupine na juhozápadnom Slovensku. In: R. Tichý/ R. Štulc (eds.): Hroby, pohřby a lidské pozůstatky na pravěkých a středověkých sídlištích. Živá archeologie/REA Supplementum 3. Hradec Králové,  2010, 44 – 49.

Jelínek, P.: Genocídy doby kamennej. Historická revue 5/2011, 30 – 33.

Jelínek, P.: Kríza v neolitickej spoločnosti? Historická revue 8/2012, 6 – 9.

Jelínek, P./ Varsik, V.: Objekty želiezovskej skupiny s ľudskými skeletmi z Veľkého Medera. Zborník SNM – Archeológia 23, 2013, 9 – 16.

Meyer, CH./ Lohr, Ch./ Gronenborn, D. / Alt, K. W.: The massacre mass grave of Schöneck-Kilianstädten reveals new insights into collective violence in Early Neolithic Central Europe PNAS 2015. Published ahead of print. August 17, 2015.

 

Internetové odkazy: 

a) http://echo24.cz/a/iH78N/prekvapivy-objev-muceni-a-masova-vrazda-z-doby-kamenne

b) http://phys.org/news/2015-08-scientists-evidence-prehistoric-massacre-europe.html

 

Obrazová príloha: www.wikipedia.org

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Praktizovali na Slovensku praveké  „voodoo“?

Praktizovali na Slovensku praveké „voodoo“?

V obci Zvončín v okrese Trnava sa našla praveká hlinená plastika, ktorá by mohla dokazovať existenciu „voodoo“ rituálov v praveku Slovenska. celý článok

10 najvýznamnejších archeologických objavov 2018

10 najvýznamnejších archeologických objavov 2018

Archeologické bádanie neustále napreduje a aj minulý rok priniesol veľa nových a zaujímavých objavov. Množstvo vedeckých informácií aj vďaka spolupráci archeológie s prírodnými vedami neustále rastie a vďaka tomu môžeme lepšie nahliadnuť do života našich predkov. celý článok

V Alpách našli bronzovú ľudskú ruku

V Alpách našli bronzovú ľudskú ruku

V Alpách našli „hľadači pokladov“ vzácny bronzový artefakt v tvare ruky. Vedci zistili, že pochádzal z výnimočného hrobu z doby bronzovej. celý článok

Princezná z Vix mala od detstva poškodenú tvár

Princezná z Vix mala od detstva poškodenú tvár

Pochovali ju s poctami prináležiacimi mužovi. Dnes by sa neradila medzi krásne ženy, napriek tomu sa zdá, že pred dvetisíc rokmi bola uctievaná a patrila medzi elitu. celý článok

Ako zbaliť študentku archeológie?

Ako zbaliť študentku archeológie?

Každý študent archeológie a zrejme i časť konšpirátorov pozná útlu brožúrku Paula Bahna Jak blufovat o archeologii. celý článok

Diskusia