Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Novinky z archeológie – november 2016

Publikované : 07.12.2016 | Zobrazení: 5627 |
4 minúty čítania

Napriek faktu, že na severnej pologuli nastupuje zima, archeológia stále prináša nové objavy. Pravidelné novinky z archeológie však tentoraz začneme negatívnou správou.

 

Ukradnutý prsteň

Z Balneologického múzea v Piešťanoch ukradli dvaja zlodeji zlatý prsteň a tri strieborné pozlátené motýľové spony (jedna bola kópia). Polícia pátra po dvoch mužoch, ktorí vstúpili do múzea ako bežní návštevníci. Rozbili vitrínu, v ktorej sa predmety nachádzali. Zastaviť ich nedokázal ani pracovník múzea. Za informáciu o ukradnutých šperkoch ponúka Balneologické múzeum v Piešťanoch odmenu.Predmety pochádzali z bohatého germánskeho hrobu z lokality Krakovany-Stráže a datujeme ich do doby rímskej (1. – 4 stor. po Kr.). Ukradnuté predmety patria k nášmu kultúrnemu dedičstvu, preto ak by mal niekto akékoľvek informácie, ktoré by viedli k odhaleniu zlodejov, nech okamžite kontaktuje políciu.

 

Nová brána v Bojnej

Na hradisku Bojná urobia rekonštrukciu brány (Foto: AÚ SAV)Obec Bojnú preslávil nález pozlátených plakiet s kresťanskými motívmi, ktoré patria medzi najstaršie prejavy tohto náboženstva na našom území. Pri obci sa nachádza známa lokalita Bojná I-hradisko Valy. V priebehu dlhoročného výskumu Archeologického ústavu SAV sa v katastri obce identifikovali ďalšie hradiská z rôznych dejinných období. Archeológovia pod vedením Dr. Karola Pietu pripravujú na hradisku Bojná I rekonštrukciu obrovskej slovanskej brány, ktorá by po rekonštrukcii mala vyzerať tak, ako ju postavili naši slovanskí predkovia v 9. storočí. Brána mohla byť až 12 m vysoká a 8 m široká. Archeológovia už na lokalite realizovali náznakovú rekonštrukciu valu a slovanských príbytkov.

 

Bohatý hrob z doby železnej

Novoobjavený bohatý hrob z doby železnej (Foto: Via Magna)Pri archeologickom výskume pri výstavbe rýchlostnej cesty neďaleko obce Blatná na Ostrove bol súkromnou vedeckou archeologickou spoločnosťou VIA MAGNA, s.r.o., nájdený bohatý hrob kalenderbergskej kultúry zo staršej doby železnej. Podľa vyjadrenia Dr. Milana Horňáka, vedúceho archeologického výskumu, ide o hrob ženy zo 7. stor. pred Kr. V hrobe sa nachádzalo dokopy 13 nádob rôznych veľkostí a funkcie spoločne s bronzovými korálikmi a s tromi zdobenými praslenmi.

 

Nové mesto v Egypte

Hrob odkrytý na mieste objavu nového mesta (Foto: Egyptian Antiquities Ministry)Na lokalite Abydos objavili egyptskí archeológovia pozostatky doteraz neznámeho mesta a pohrebiska z obdobia 1. dynastie (zhruba 3000 – 2900 pred Kr.). Domy a hrobky z nepálených tehál sa nachádzajú približne 400 m južne od chrámu postaveného Setchim I. v čase Novej ríše (13. stor. pred Kr.). Je pravdepodobné, že v meste sídlili robotníci zo stavby kráľovských hrobiek 1. dynastie, ktoré v tom čase vznikali práve v Abyde, v jeho časti nazývanej Umm el-Káb. 

 

Kráľ starovekého Bahrajnu

Perzský záliv v staroveku patrí stále medzi menej známe oblasti dejín. Niekedy od konca 3. tisícročia až do 6. stor. pred Kr. tu existovala dilmunská kultúra. Rozšírila sa hlavne na území dnešného Bahrajnu, Kataru, Kuvajtu a východného pobrežia Saudskej Arábie. Na jej výskume sa nemalou mierou podieľa aj kuvajtsko-slovenská archeologická misia na ostrove Failaka. Hrobka kráľa krajiny Dilmun (Foto: Bahrain National Museum)Centrum kultúry sa predpokladá na území dnešného Bahrajnu. Nachádza sa tu aj jedno z najväčších svetových pohrebísk, ktoré ešte nebolo kompletne preskúmané. Mohylové polia obsahujú státisíce hrobov. Tento mesiac sa konala tlačová konferencia Bahrajnského národného múzea a miestneho úradu pre pamiatky, kde bol oznámený nový objav z kráľovských hrobov na pohrebisku. Vedcom sa vďaka nápisom na hrobovej keramike podarilo identifikovať miesto posledného odpočinku kráľa Yagli-Ela, syna Rimuna (voľný preklad „Boh sa prejavuje v jeho osobe“). Podľa analýzy C14 mohol byť pochovaný medzi rokmi 1715 až 1700 pred Kr. Analýzu urobili archeológovia Steffen Laursen z dánskeho múzea Moesgaard a taliansky historik Gianni Martcheza z talianskej univerzity v Bologni. Meno kráľa je zaujímavé preto, že jeho pôvod by sme mohli hľadať medzi amorejskými etnikami na území Mezopotámie. Dá sa dokonca uvažovať, že svet starovekého Bahrajnu bol dynasticky prepojený s územím Mezopotámie.  

 Israel Finkelstein - Zapomenuté království

Nová kniha

České hlavné mesto navštívi popredný bádateľ v problematike starovekého Predného východu Israel Finkelstein. Zaoberá sa hlavne biblickou archeológiou a históriou. V Prahe 7. 12. predstaví a pokrstí preklad svojej najnovšej knihy – Zapomenuté království. Archeologie a dějiny severního Izraele.

 

Mgr. Branislav Kovár, PhD.

 

Mgr. Branislav Kovár, PhD., vyštudoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Pôsobil v časopise Historická revue. Zúčastnil sa archeologických expedícií v Kuvajte, vo Francúzsku a v Guatemale. Pracuje v Archeologickom ústave SAV. Voľný čas venuje portálu Historyweb.sk.

 

 

Vybrané fakty k článku poskytli Milan Horňák a Martin Odler.

 

Internetové odkazy:

a) http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/412339-za-kradezou-sperkov-moze-byt-objednavka/

b) http://nitraden.sk/archeologovia-zrekonstruuju-obrovsku-slovansku-branu/

c) http://www.ta3.com/clanok/1094947/objavili-egyptske-mesto-stare-7000-rokov-byvala-v-nom-elita.html

d) http://www.alwasatnews.com/news/1184980.html

e) http://www.ivysehrad.cz/

Obrazová príloha: KR PZ TRNAVA, Archeologický ústav SAV, Egyptian Antiquities Ministry, Bahrain National Museum

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Archeologické novinky – júl 2017

Archeologické novinky – júl 2017

Ľudia prišli do Austrálie pravdepodobne skôr, ako sme si mysleli. Cunami z roku 2004 nebola jediná, ktoré zasiahla juhovýchodnú Áziu. V Mexiku objavili vežu postavenú z ľudských lebiek. Najnovšie archeologické výskumy neustále menia náš pohľad na minulosť. celý článok

Archeologické novinky – jún 2017

Archeologické novinky – jún 2017

Leto je najlepší čas pre archeológiu. Výskumy sa rozbehli a väčšina archeológov pracuje v teréne. celý článok

Novinky z archeológie – máj 2017

Novinky z archeológie – máj 2017

Archeológovia musia opäť meniť evolučný strom ľudí. V Egypte sa objavili viaceré zaujímavé nálezy. V lese Robina Hooda mali Vikingovia posvätné miesto a vedcom sa podarilo rekonštruovať podobu šamanky z Brna. Aký bol mesiac máj v archeológii? celý článok

Archeologické novinky – apríl 2017

Archeologické novinky – apríl 2017

Mnohé objavy v archeológii sa dnes už nezaobídu bez dobrého marketingu. Dnešný archeológ musí vedieť svoj výskum „predať“. Výborná reklama prinesie pozornosť a tá zasa ďalšie prostriedky na vedecký výskum. celý článok

Archeologické novinky – marec 2017

Archeologické novinky – marec 2017

V Egypte objavili gigantickú sochu, na Slovensku sa skúma obrovské avarské pohrebisko a zverejnili sa najnovšie výskumy o mužovi z ľadovca – Ötzim. Aký bol mesiac marec v archeológii? celý článok

Diskusia