Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Novinky z archeológie – február 2017

Publikované : 08.03.2017 | Zobrazení: 11096 |
4 minúty čítania

Ako sa dá popularizovať archeológia, ukázala v Taliansku firma McDonald. Bádatelia zistili, že za kolapsom civilizácie Aztékov mohla byť baktéria salmonely. Na Sibíri objavili výnimočný hrob lukostrelca a pokračuje aj skúmanie známej mohyly v anglickom Sutton Hoo. Slovenskí archeológovia začali ďalšiu výskumnú sezónu v Kuvajte. Mesiac február bol pre archeologický výskum viac ako zaujímavý.

 

McDonald a starí Rimania

Rekonštruovaná cesta (Foto: Superintendency for Archaeology, Fine Arts and Landscape)Firma s fastfoodovým občerstvením McDonald otvorila svoju novú reštauráciu v talianskom meste Frattocchie, ktorej súčasťou je aj reštaurovaná cesta z čias Rímskej ríše. Cesta vznikla v 2. alebo v 1. storočí pred Kr. a používala sa tri storočia. Pravdepodobne išlo o vedľajšiu vetvu známej cesty Via Appia. Pod cestou sa našli aj tri hroby dospelých mužov, ktoré sú súčasťou rekonštrukcie. Firma financovala kompletnú rekonštrukciu nálezu, možno raz bude podobný prístup bežný aj v našich zemepisných šírkach.

 

Kolaps civilizácie Aztékov a baktéria salmonela

Aztéckych bojovníkov porazili aj privezené choroby.Aztékovia boli do príchodu Španielov takmer neporaziteľní dobyvatelia. Po vylodení Španielov drasticky poklesla populácia domorodých obyvateľov Ameriky. Španieli síce nepostupovali v rukavičkách, ale nie je možné, aby tak rýchlo spôsobili smrť miliónov, ako sa to stalo na území Nového sveta. Cortéz prišiel na územie dnešného Mexika len s niekoľkými stovkami vojakov. Ako mohol zničiť ríšu, ktorá mala milióny obyvateľov? Príčin bude pravdepodobne viac, ale jednou z nich budú aj európske choroby. Európania priniesli so sebou „skryté biologické zbrane“, proti ktorým neboli obyvatelia Nového sveta imúnni. Ako prvé sa mohli rozšíriť ovčie kiahne. Vedci z Inštitútu Maxa Plancka (pod vedením J. Krausa) objavili však aj ďalšiu biologickú zbraň. Po analýze genetického materiálu zo zubov 29 jedincov pochovaných na pohrebisku Teposcolula-Yucundaa (mexický štát Oxaca) sa podarilo izolovať DNA baktérie Salmonella enterica. Pohrebisko sa datovalo do obdobia medzi rokmi 1545 – 1550, keď je zaznamenané aj šírenie zhubnej nákazy v písomných prameňoch. Baktérie mohli šíriť paratýfus, ktorý mohol na obyvateľov pôsobiť zhubnejšie než na dobyvateľov.

 

Sibírsky Viliam Tell

Tulec z kôry, objavený v sibirskom hrobe (Foto: N. Konstantinov)Miestni obyvatelia v ruskom sibírskom regióne Altaj objavili v neprístupnej skalnej štrbine pravdepodobne hrob stredovekého bojovníka. Našli aj viacero artefaktov, medzi ktorými boli tulec z brezovej kôry a železné hroty šípov. Objav preskúmal tím vedcov z univerzity Gorno-Altaisk pod vedením archeológa Nikitu Konstantinova. Vedúci výskumu si myslí, že lukostrelca pochovali niekedy medzi 13. a 15. storočím po Kr. V tomto období regiónu dominovala mongolská ríša – Zlatá horda. Hrob bol dobre zachovaný a archeológovia veria, že jeho ďalší podrobný výskum prinesie nové poznatky o dejinách Sibíri.

 

Nové objavy v Sutton Hoo

Replika honosnej prilby pochovaného bojovníka zo Sutton Hoo (Foto: British Museum)Anglosaské pohrebisko zo 6. a 7. storočia po Kr. bolo síce preskúmané už v roku 1939, ale neustále priťahuje pozornosť. Výskum sa sústreďuje hlavne na slávny hrob s loďou. V hrobe sa okrem lode a slávnej prilby našli aj zlaté šperky s drahokamami, obradné brnenie, množstvo ďalšieho na vtedajšie pomery exotického tovaru. Medzi artefaktami sa našli zhluky čiernej organickej látky. Odborníci verili, že ide o nejaký druh dechtu z borovice, ktorý sa mal používať pri údržbe lodí.

Aktuálne tím vedcov z Britského múzea a z univerzity v Aberdeene opätovne analyzoval čiernu hmotu pomocou hmotnostnej spektrometrie a infračervenej spektroskopie a zistil, že ide o bitúmen (látka podobná asfaltu), ktorý pochádzal z oblasti Blízkeho východu, pravdepodobne zo Sýrie. Látka mala široké využitie od medicíny po stavebníctvo. Zatiaľ nie je zrejmé, na čo bol použitý v prípade anglosaského hrobu. Nález však dokladá, že včasnostredovekí vládcovia Britských ostrovov mali rozsiahle obchodné kontakty.

 

Slovenská misia v Kuvajte

Aktuálny pohľad na výskum slovenských archeológov v Kuvajte (Foto: M. Ruttkay, AÚSAV)Bádateľský tím pod vedením doc. Dr. Mateja Ruttkaya a Dr. Karola Pietu z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre začal ďalšiu výskumnú sezónu na kuvajtskom ostrove Failaka v Perzskom zálive. Dlhoročná úspešná spolupráca našich archeológov s National Council for Culture, Arts and Letters, State of Kuwait, sa minulý rok realizovala pokračovaním vykopávok na rozsiahlej osade Al-Qusur zo 7. – 9. storočia po Kr. Azda najzaujímavejším zistením bolo odkrytie spodnej časti kamennej veže so systémom kanálov. Pravdepodobne ide o tzv. windcatch-tower, windcatcher – dômyselný spôsob ochladzovania interiérov pomocou prúdenia vzduchu, zachytávaného otvormi vo vežovej nadstavbe, ktorý svedčí o mimoriadnej technickej vyspelosti tamojšej komunity. Tento systém ventilácie bez energetickej náročnosti bol v minulosti rozšírený najmä v oblasti Iránu a Stredného východu, neskôr aj v severnej Afrike. 

 

Nová kniha o Vikingoch

Popredná česká odborníčka na históriu neskorej antiky a včasného stredoveku doc. Jarmila Bednařiková napísala novú knihu o Vikingoch. Vyplnila tým priestor na knižnom trhu, ktorý bol napriek veľkej popularite severských bojovníkov opomínaný. Keďže predchádzajúce knihy autorky týkajúce sa hlavne problematiky sťahovania národov boli viac ako úspešné, očakávame, že aj nová publikácia pôjde ich v stopách.

 

Branislav Kovár, PhD.


Mgr. Branislav Kovár, PhD., vyštudoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Pôsobil v časopise Historická revue. Zúčastnil sa archeologických expedícií v Kuvajte, vo Francúzsku a v Guatemale. Pracuje v Archeologickom ústave SAV. Zároveň je šéfredaktorom portálu Historyweb.sk.

 

 

Internetové odkazy:

a)     http://www.thelocal.it/20170223/mcdonalds-opens-restaurant-museum-over-ancient-roman-road

b)     http://biorxiv.org/content/early/2017/02/08/106740.1

c)     http://www.archaeology.org/issues/250-1703/trenches/5282-trenches-siberia-medieval-quiver

d)     http://www.archaeology.org/issues/250-1703/trenches/5291-trenches-england-anglo-saxon-sutton-hoo

e)     http://historyweb.dennikn.sk/clanky/detail/uspech-slovenskych-archeologov-v-kuvajte#.WLktGlWLSM8

f)      http://archeol.sav.sk/index.php/sk/

 

Obrazová príloha: Archeologický ústav SAV, M. Ruttkay, British Museum, Superintendency for Archaeology, Fine Arts and Landscape, Nikita Konstantinov, www.nationaltrust.org.uk

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Archeologické novinky – júl 2017

Archeologické novinky – júl 2017

Ľudia prišli do Austrálie pravdepodobne skôr, ako sme si mysleli. Cunami z roku 2004 nebola jediná, ktoré zasiahla juhovýchodnú Áziu. V Mexiku objavili vežu postavenú z ľudských lebiek. Najnovšie archeologické výskumy neustále menia náš pohľad na minulosť. celý článok

Archeologické novinky – jún 2017

Archeologické novinky – jún 2017

Leto je najlepší čas pre archeológiu. Výskumy sa rozbehli a väčšina archeológov pracuje v teréne. celý článok

Novinky z archeológie – máj 2017

Novinky z archeológie – máj 2017

Archeológovia musia opäť meniť evolučný strom ľudí. V Egypte sa objavili viaceré zaujímavé nálezy. V lese Robina Hooda mali Vikingovia posvätné miesto a vedcom sa podarilo rekonštruovať podobu šamanky z Brna. Aký bol mesiac máj v archeológii? celý článok

Archeologické novinky – apríl 2017

Archeologické novinky – apríl 2017

Mnohé objavy v archeológii sa dnes už nezaobídu bez dobrého marketingu. Dnešný archeológ musí vedieť svoj výskum „predať“. Výborná reklama prinesie pozornosť a tá zasa ďalšie prostriedky na vedecký výskum. celý článok

Archeologické novinky – marec 2017

Archeologické novinky – marec 2017

V Egypte objavili gigantickú sochu, na Slovensku sa skúma obrovské avarské pohrebisko a zverejnili sa najnovšie výskumy o mužovi z ľadovca – Ötzim. Aký bol mesiac marec v archeológii? celý článok

Diskusia