Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Novinky z archeológie – december 2016

Publikované : 01.01.2017 | Zobrazení: 6660 |
4 minúty čítania

V poslednom mesiaci minulého roka sa archeológia môže pochváliť niekoľkými zaujímavými novinkami. Vedcom sa podarilo identifikovať stopy starovekého zemetrasenia pri dnešnom Istanbule, praveký nebezpečný vírus z Nemecka a zobraziť tvár človeka, pochovaného pred deväťtisíc rokmi v Jerichu.

 

Archeológia a zemetrasenie

Archeologický a geofyzikálny výskum ciest a osídlenia okolo starovekého mesta Bathonea na európskom pobreží Marmanského mora (neďaleko Istanbulu) mal za cieľ identifikovať stopy zemetrasení, ktoré sa v oblasti odohrali pred rokom 1500 po Kr. Vďaka geofyzikálnym meraniam a archeologickým nálezom sa napríklad podarilo zistiť zemetrasenie, ktoré zasiahlo oblasť počas vlády byzantského cisára Justiniána v roku 557 po Kr. Toto zemetrasenie pravdepodobne poškodilo aj slávny chrám Hagia Sophia v dnešnom Istanbule. Jeden z vedúcich výskumu geofyzik Şerif Barış z univerzity v Kocaeli povedal: „Zemetrasením zničené štruktúry sme zaznamenali v 6., v 10. a v 11. storočí. Zem sa intenzívne triasla na začiatku 16. storočia (1509) a táto udalosť  vošla do dejín ako „malý súdny deň“. Výskum minulých zemetrasení pomáha identifikovať miesta otrasov v budúcnosti. Archeológia sa tak stáva veľmi dôležitá pre život ľudí v okolí Istanbulu, pretože čoraz viac vedcov sa domnieva, že oblasť raz zasiahne obrovské zemetrasenie.

 

Smrtiaci vírus

Archeológia nedokáže zachytiť všetky fakty zo života našich predkov. Napriek tomu sa neustále rozvíjajú nové smery výskumu. Už dlhšie sa napríklad diskutuje o možnosti, že zánik niektorých pravekých ľudských spoločností mohli spôsobiť epidémie zhubných chorôb. Niekedy medzi rokmi 600 až 450 pred Kr. sa u príslušníka elity z hradiska z doby železnej pri juhonemeckom Heuneburgu náhle objavili znepokojivé symptómy: veľké podliatiny, krvácanie z nosa a ďasien, krvavá hnačka a krv v moči. Postihnutý príslušník elity zomrel. Jeho okolie, zatiaľ z neznámych príčin, vložilo jeho orgány a krv do hlinenej nádoby, ktorú umiestnili do mohyly. Z tejto oblasti a z tohto obdobia sme doteraz nepoznali pozostatky ľudskej krvi a orgánov.

Zvyšky proteínov v nádobe analyzovali vedci z univerzity vo West Lafayette (USA) pod vedením Connera Wiktoricza. Podarilo sa im identifikovať vírus krymsko-konžskej hemoragickej horúčky, na ktorý zomierajú ľudia ešte aj dnes. (Úmrtnosť sa pohybuje medzi 10 až 40 percent nakazených!) Proteíny tohto vírusu sa môžu zachovať až milión rokov.

Hradisko Heuneburg sa nachádza v oblasti, ktorú označujeme ako pravlasť Keltov. Niekedy v 5. storočí sa odtiaľto pohli viaceré keltské kmene a osídlili veľké priestory Európy (neskôr sa dostali až do Malej Ázie). Mohla byť táto migrácia spôsobená pravekou epidémiou?

 

Lebka z Jericha

V Britskom múzeu sa pokúsili o rekonštrukciu výzoru človeka podľa lebky z blízkovýchodného Jericha, datovanej do obdobia pred deväťtisíc rokmi. Hlava patrila staršiemu mužovi, po jeho smrti bola oddelená od tela, pokrytá štukou, ozdobená maľbou a očné otvory vyplnili mušľami. Následne Takto upravenú hlavu príbuzní pravdepodobne vystavili v príbytku. Jericho patrí medzi najstaršie viac-menej kontinuálne osídlené ľudské mestá. Jeho starovekí obyvatelia praktizovali opísané pohrebné zvyklosti, pri ktorých oddeľovali hlavy od tela.

Rekonštrukcia vzhľadu majiteľa spomínanej lebky trvala dva roky. Najskôr použili röntgen a mikro CT, aby zobrazili lebku pod vrstvou štuky. Zistili, že mužovi mu chýbala dolná sánka a v detstve mal zlomený nos. Zároveň sa potvrdil fakt, že tvar lebky mu v ranom veku upravovali viazaním v hornej a zadnej časti hlavy. Podobný zvyk je známy aj z nášho územia u kmeňa Hunov.

 

Dve nové knihy

V závere roku vyšli v Archeologickom ústave SAV v Nitre dve nové knihy. Prvá (Pohrebisko z obdobia avarského kaganátu vo Valalikoch-Všechsvätých) prehľadne spracúva avarské pohrebisko. Jej autormi sú Jozef Zábojník a Július Béreš. Publikácia je doplnená príspevkami niekoľkých ďalších bádateľov.

Druhú knihu (Badenské osídlenie Cerovej vrchoviny) napísal archeológ Róbert Malček a venuje sa v nej osídleniu badenskej kultúry v Cerovej vrchovine. Kniha bude zaujímavým príspevkom do archeológie neskorej doby kamennej.

 

 

Študijné zvesti

Na stránke Archeologického ústavu SAV sú po časopise Slovenská archeológia voľne prístupné aj všetky čísla Študijných zvestí. Časopisy sú súčasťou politiky otvoreného prístupu k informáciám. Jednotlivé čísla v pdf formáte si môžu stiahnuť všetci odborníci, ale aj priaznivci archeológie.

 

Mgr. Branislav Kovár, PhD., vyštudoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Pôsobil v časopise Historická revue. Zúčastnil sa archeologických expedícií v Kuvajte, vo Francúzsku a v Guatemale. Pracuje v Archeologickom ústave SAV. Voľný čas venuje portálu Historyweb.sk.

 

Použitá literatúra

Malček, R.: Badenské osídlenie Cerovej vrchoviny. Nitra 2016.

Zábojník, J./Béreš, J.: Pohrebisko z obdovia avarského kaganátu vo Valikoch- Všechsvätých. Nitra 2016.

 

Internetové odkazy:

a) http://www.hurriyetdailynews.com/bathonea-excavations-aim-to-shed-light-on-historic-istanbul-quakes-.aspx?pageID=238&nID=107325&NewsCatID=375

b) http://www.sciencemag.org/news/2016/12/human-blood-organs-and-surprising-virus-detected-ancient-pottery

c) http://arstechnica.co.uk/science/2016/12/this-mans-skull-was-ritualistically-transformed-9000-years-ago-in-jericho/?utm_content=bufferf9880&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer

 

Obrazová príloha: The British Museum, C. Wiktorowicz et.al., Journal of Archaeological Science 78 (January 2017), Archeologický ústav SAV, Anadolu Agency, DAPD, wikipedia.org

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Archeologické novinky – júl 2017

Archeologické novinky – júl 2017

Ľudia prišli do Austrálie pravdepodobne skôr, ako sme si mysleli. Cunami z roku 2004 nebola jediná, ktoré zasiahla juhovýchodnú Áziu. V Mexiku objavili vežu postavenú z ľudských lebiek. Najnovšie archeologické výskumy neustále menia náš pohľad na minulosť. celý článok

Archeologické novinky – jún 2017

Archeologické novinky – jún 2017

Leto je najlepší čas pre archeológiu. Výskumy sa rozbehli a väčšina archeológov pracuje v teréne. celý článok

Novinky z archeológie – máj 2017

Novinky z archeológie – máj 2017

Archeológovia musia opäť meniť evolučný strom ľudí. V Egypte sa objavili viaceré zaujímavé nálezy. V lese Robina Hooda mali Vikingovia posvätné miesto a vedcom sa podarilo rekonštruovať podobu šamanky z Brna. Aký bol mesiac máj v archeológii? celý článok

Archeologické novinky – apríl 2017

Archeologické novinky – apríl 2017

Mnohé objavy v archeológii sa dnes už nezaobídu bez dobrého marketingu. Dnešný archeológ musí vedieť svoj výskum „predať“. Výborná reklama prinesie pozornosť a tá zasa ďalšie prostriedky na vedecký výskum. celý článok

Archeologické novinky – marec 2017

Archeologické novinky – marec 2017

V Egypte objavili gigantickú sochu, na Slovensku sa skúma obrovské avarské pohrebisko a zverejnili sa najnovšie výskumy o mužovi z ľadovca – Ötzim. Aký bol mesiac marec v archeológii? celý článok

Diskusia