Nitrianska Blatnica

Publikované : 14.02.2017 | Komentárov: 0 | Zobrazení: 4031

Vo vzdialenosti 6 km východne od dvorca v Ducovom, už na ponitrianskej strane masívu Marhátu, v lesnom pásme vo výške 450 m n. m, takmer 5 km od Nitrianskej Blatnice, stojí Kostolík sv. Juraja, tradičné miesto pútí obyvateľov z okolitých častí Považia a Ponitria. Zaužívalo sa preň neformálne pomenovanie "Blatnický Ďurko".

 

 

Ako naznačujú najnovšie výskumy, najmä Jozefa Doricu, rotundu postavili v predrománskom období, čo spolu s jej umiestnením v areáli veľmožského dvorca, nasvedčuje tomu, že mohla byť vybudovaná ešte v období Veľkomoravskej ríše (v 9. resp. začiatkom 10. storočia).

Dwarf digital archeology v spolupráci so združením hradiska.sk sa pokúsili vytvoriť vizualizáciu možného vzhľadu rotundy počas obdobia Veľkej Moravy. Ako podklad pre zariadenie interiéru z 9. storočia, ktorý sa prirodzene nezachoval do dnešných dní, poslúžili fotografie kostola Sankt Prokulus Kirche z 8./9. storočia, ktorý doposiaľ stojí v talianskom Naturnse. Zachoval sa v ňom pôvodný oltár a dokonca časť výzdoby. Náš vstupný portál je inšpirovaný týmto výnimočným kostolom zo včasného stredoveku. Predlohou pre kríž a kalich, ktoré sú umiestnené na oltári, boli obrázky z tzv. Štuttgardského žaltára, v ktorom sú zobrazené zaujímavé detaily zo života vo včasnom stredoveku.

Širšie okolie rotundy je vymodelované podľa vrstevníc. Nemusí byť úplne presné, pretože autori nemali k dispozícii lidarové snímky. Súčasťou vizualizácie je aj približné zobrazenie neskoršej barokovej prestavby rotundy. Tu sme sa však nezameriavali na detaily, nakoľko baroková prestavba je pomerne dobre známa.

 

Dwarf digital archeology, hradiska.sk

Za poskytnutie niektorých materiálov patrí vďaka archeológom Hane Chorvátovej a Milošovi Bernartovi.

Hudba: Gregorian Chant – Deus, Deus Meus.

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Šurany

Šurany

Pripravili sme pre vás ideálnu rekonštrukciu hradu Šurany, z čias tureckých vojen. Hrad dnes už bohužiaľ nestojí. celý článok

Diskusia (0)

pridať

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.