Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Našli hrob otca Alexandra Veľkého

Publikované : 21.10.2014 | Zobrazení: 7764 |
3 minúty čítania

Macedónsky kráľ Alexander dal nové dimenzie prívlastku veľký. Príčinou jeho úspechu však boli zmeny, ktoré v kráľovstve na okraji sveta uskutočnil jeho otec – Filip II. Archeológom sa práve podarilo identifikovať miesto jeho posledného odpočinku.

 

Minulý týždeň aj slovenskými médiami prebehla informácia, že sa podarilo objaviť hrob macedónskeho panovníka Filipa II. (359 – 336 pred Kr.). Počas výskumu sa použili všetky aktuálne využiteľné metódy pre analýzu ľudských kostí.

Tím antropológov analyzoval ľudské kosti z kráľovského pohrebiska vo Vergine a podarilo sa im identifikovať pozostatky Filipa II. spolu s pozostatkami neznámej ženy, ktorú pochovali v rovnakom hrobe. Prvé interpretácie hovoria, že ide o bojovníčku a dcéru skýtskeho kráľa.

Hrob objavili už v 70. rokoch minulého storočia. Vnútri sa našlo viacero predmetov hrobovej výbavy, ako boli strieborné a bronzové nádoby, zlaté vence, zbroj, dve zlaté larnaky (macedónska skrinka slúžiaca ako urna na popol) alebo puzdrá. Boli objavené aj stopy purpuru, vosku a viacerých textílií.

Pri identifikácii muža v strednom veku pomohli zmeny zachytené na kostiach. Napríklad na lebke sa našli stopy deštrukcie, ktoré boli totožné s Filipovým zranením z bitky pri Methone (354 pred Kr.). Analýza kostí dokázala, že pochovaný muž často jazdil na koni.

 

Tri kráľovské hroby

Vo Vergine sa nachádzali tri hroby. Prvý vykradli už dávno v minulosti, v druhom bol Filip so skýtskou bojovníčkou (vek medzi 30 a 34 rokov) a do posledného pochovali zatiaľ neznámeho mladíka. Etnicita ženy sa interpretuje na základe nálezu skýtskeho gorytu (súčasť výbavy koňa). Môže však ísť aj o niektorú z Filipových manželiek. Okrem známej matky Alexandra Veľkého, Olympie, mal Filip ešte šesť žien.

V treťom hrobe sa v striebornej urne nachádzal neznámy mladík. V urne sa nachádzal popol a zvyšky kostí. Aj jeho výbava bola bohatá, obsahovala strieborné nádoby a výrobky zo slonoviny. Ktovie, koho pochovali vedľa hrobky veľkého macedónskeho kráľa Filipa II.? Ako vážny kandidát prichádza do úvahy Alexandrov nevlastný a mentálne postihnutý brat Filip III. Arrhidaios, ktorý oficiálne vládol v Macedónii po smrti svojho slávneho súrodenca.

Filip II. vybudoval z Macedónie, v staroveku hlavne krajiny pastierov, prosperujúcu ekonomiku. Z  honelníkov kôz spravil bojovníkov, s ktorými si podrobil grécke mestské štáty a jeho syn aj všemocnú Perzskú ríšu.

 

Kto zavraždil macedónskeho panovníka?

Macedónskeho kráľa Filipa II. zavraždil počas slávnosti na svadbe jeho dcéry osobný strážca Pausanias v roku 336 pred Kr. Mnohí antickí autori uvádzajú (Diodóros Sicílsky), že Pausanias bol v mladosti znásilnený Filipom a jeho generálom Attalom, keď im počas vojenského ťaženia chýbali ženy. Iné zdroje hovoria, že Filip len odmietol potrestať svojho generála Attala za znásilnenie a snažil sa mladíka podplatiť, odškodným malo byť aj miesto v elitnej osobnej garde.

Možno Pausania viedla osobná pomsta, ale podľa niektorých stál za ním niekto mocnejší, komu odstránenie Filipa vyhovovalo. Historik Plutarchos najviac podozrieva matku Alexandra Olympiu. Pravdu sa dnes už nedozvieme, ale odstránenie Filipa vyhovovalo predovšetkým jeho synovi Alexandrovi. Navyše vraha hneď po čine zabili traja Alexandrovi priatelia, čím len zvýšili podozrenie, že išlo o likvidáciu nepohodlného svedka.

 

Článok môžete podporiť na: http://vybrali.sme.sk/c/Nasli-hrob-otca-Alexandra-Velkeho/

 

 

Mgr. Branislav Kovár vyštudoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Pôsobil v časopise Historická revue. Zúčastnil sa archeologických expedícií v Kuvajte a v Guatemale. Pracuje v Archeologickom ústave SAV. Voľný čas venuje portálu Historyweb.sk. Pre www.jet.sk realizuje projekt o finančných dejinách.

 

Pramene

Plútarchos: Životopisy slavných Řeků a Římanů II. Praha 2007.

 

Použitá literatúra

Cartledge, P.: Alexandr Veliký. Praha 2007.

Richter, K.: Dobyvatel světa. Praha 2010.

 

Internetové odkazy:

a) http://www.aktuality.sk/clanok/263468/nasli-telo-otca-alexandra-macedonskeho/

b) http://www.archaeology.org/news/2595-141010-greece-vergina-philip-ii

c) http://news.discovery.com/history/archaeology/remains-of-alexander-the-greats-father-confirmed-found-141009.htm

 

Obrazová príloha: Warner Bros, Intermedia Films, Pacifica Film, www.wikipedia.org

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Naozaj sa našiel Alexander Veľký v Amfipolise?

Naozaj sa našiel Alexander Veľký v Amfipolise?

Dodnes koluje medzi archeológmi legenda. Tragicky komická legenda. celý článok

Alexander Veľký a míľniky jeho života

Alexander Veľký a míľniky jeho života

Alexander Veľký sa na svojom slávnom ťažení do Ázie zastavil v desiatkach miest. Dnes sa mnohí cestovatelia či dobrodruhovia vydávajú po jeho stopách a navštevujú miesta, ktorými veľký dobyvateľ sveta kedysi kráčal. celý článok

Alexander a My (1. časť)

Alexander a My (1. časť)

Kto bol Alexander Veľký? Otázka nabádajúca k priamočiarej odpovedi je zavádzajúca. Pri vyslovení jeho mena sa väčšine z nás automaticky vybaví základná formulácia z hodín dejepisu, inšpiratívny príbeh zo stránok kníh či predstava nevkusnej blond parochne na hlave írskeho herca. celý článok

Alexander Veľký a výprava do neznáma

Alexander Veľký a výprava do neznáma

Niet pochýb o tom, že Alexander Veľký patrí medzi najväčších dobyvateľov v histórii ľudstva. Za jeho úspechmi nebola len jeho genialita, ale aj vášnivá túžba po objavovaní a spoznávaní. Práve jeho neuveriteľné odhodlanie pokračovať ďalej a ďalej na východ, ho priviedlo až na samý okraj sveta... celý článok

Ženy, čo nenávidia ženy

Ženy, čo nenávidia ženy

Súzy rok 324 pred Kristom. Alexander má pred sebou už len rok života. Svojimi činmi i celou svojou osobnosťou zmenil tvár súdobého sveta. Jeho ďalší politický krok to len potvrdzuje a završuje dovtedajšie úsilie. celý článok

Diskusia