Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Najväčší muzeálny komplex v Slovinsku sa venuje vojenskej histórii

Publikované : 30.07.2019 | Zobrazení: 2282 |
3 minúty čítania

Slovinsko patrí svojou rozlohou i počtom obyvateľov k jednému z najmenších štátov Európy. Podobne ako Slovensko, s ktorým si ho v zahraničí pre podobnosť názvu i vlajky často zamieňajú, sa hrdí krásnou prírodou, bohatou históriou i množstvom historických pamiatok. Navyše má ešte necelých 50 km morského pobrežia pri Jadranskom mori.

 

Okrem toho sa môže pochváliť aj jedným z najväčších parkov vojenskej histórie v Európe. Park vojaške zgodovine v obci Pivka, zhruba hodinu cesty autom južne od hlavného mesta Ľubľany, je vôbec najväčším muzeálnym komplexom v celom Slovinsku a ideálnym miestom na návštevu pre všetkých priaznivcov vojenských dejín a nadšencov historickej vojenskej techniky.

Park ponúka svojim návštevníkom jedinečný pohľad nielen na národné, ale aj na svetové vojenské dejiny. Rozľahlý areál múzea sa rozprestiera okolo bývalých kasární juhoslovanskej armády, ktoré postavili Taliani ešte v roku 1930  na ochranu vtedajšej vlastnej hranice. Medzi rokmi 1945 a 1991 tu boli ubytované jednotky Juhoslovanskej ľudovej armády. Od roku 2004 tu funguje Park vojenskej histórie.

Prezentuje sa tu predovšetkým početná zbierka tankovej a delostreleckej techniky, ktorá obsahuje výzbroj od obdobia druhej svetovej vojny cez studenú vojnu až po vojnu o nezávislosť z roku 1991. Zastúpené sú známe americké i sovietske tanky, ako napr. M4A3 Sherman či T-34/85, z novších T-72 alebo simulátor na báze T-55. Z delostrelectva je tu možné vidieť legendárny nemecký 88 mm Flak či nemenej legendárny protilietadlový Bofors 40 mm z obdobia 2. svetovej vojny.

 

Bojové lietadlá i špionážna ponorka

V leteckej zbierke je päť kusov vojenských lietadiel: americké stíhacie bombardéry F-84 Thunderjet a F-86 Sabre, ktoré boli dodané do Juhoslávie v rámci americkej vojenskej pomoci v 50. rokoch 20. storočia, rumunský podzvukový IAR-93 Vultur, určený pre blízku podporu a taktický prieskum, juhoslovanský cvičný SOKO 522 a v neposlednom rade slávny sovietsky MiG-21, najvyrábanejšie nadzvukové lietadlo na svete, ktoré bolo nasadené do boja ešte počas slovinskej vojny za nezávislosť v roku 1991.

Nepochybne najväčšou atrakciou je však 76-tonová a 19 metrov dlhá juhoslovanská miniponorka P-913 Zeta, ktorú si možno pozrieť aj zvnútra. V 80. rokoch 20. storočia si dalo juhoslovanské vojnové námorníctvo v domácich lodeniciach postaviť celkom šesť ponoriek tohto typu. Vzhľadom na svoju veľkosť neboli vyzbrojené, mali iba štvorčlennú posádku, ktorú na bojových misiách dopĺňalo šesť členov špeciálnych síl. Ich hlavnou úlohou bol prieskum a diverzné misie. Pri plnení týchto úloh bola miniponorka schopná niesť štvoricu podmorských skútrov, tvarom podobných torpédam, alebo šesť mín. Ponorky dostávali mená po juhoslovanských riekach – Zeta napr. po čiernohorskej, a aj do parku sa dostala v roku 2011 darom od Čiernej Hory. Zo zvyšných piatich miniponoriek už ani jedna nie je v činnej službe, tri sú takisto súčasťou muzeálnych expozícií v ďalších postjuhoslovanských krajinách, jedna bola zošrotovaná a osud jednej zostáva neznámy.

Návštevníci parku si môžu svoj zážitok ešte vylepšiť aj zhruba štvorhodinovou prechádzkou po okružnej trase vojenskej histórie alebo výstupom náučno-tematickým chodníkom na blízky kopec Primož, kde sa nachádza opevnenie z rozsiahleho (celkom 1851 km dlhého) Alpského valu, ktorý si v rokoch 1930 – 1942 na ochranu svojich severných hraníc dalo postaviť Mussoliniho fašistické Taliansko.

Areál disponuje bezplatným parkoviskom, informačným centrom, muzeálnym obchodom, reštauráciou, a dokonca aj nabíjacou stanicou pre elektromobily.

Park vojenskej histórie v slovinskej Pivke je pre svojich návštevníkov otvorený každý deň, okrem 25. decembra a 1. januára. Bližšie informácie o otváracích hodinách, ktoré sa líšia podľa sezóny, o výške vstupného, ale aj ďalšie fakty, fotky a videá nájdete na webovej stránke múzea, ktorá je dostupná aj v českej jazykovej mutácii, alebo na ich facebookovom profile.

 

Roman Mocpajchel (text a foto)

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Aký bol v skutočnosti Gándhí?

Aký bol v skutočnosti Gándhí?

Móhandás Karamčand Gándhí je predovšetkým v Indii vnímaný ako úspešný politik, vizionár a neúnavný bojovník za indickú nezávislosť. Mal však aj temné stránky. Nedávno sme si pripomínali 150 rokov od jeho narodenia. Aký v skutočnosti bol? celý článok

Kto bol legendárny izraelský špión Eli Kohen?

Kto bol legendárny izraelský špión Eli Kohen?

Eli Kohen bol špiónom tajnej služby Mosad a v Izraeli je oslavovaný ako národný hrdina. O jeho fascinujúcom životnom príbehu bolo napísaných niekoľko kníh, desiatky článkov i film. Teraz si na Netflixe môžete pozrieť minisériu Špión. celý článok

17. septembra 1939 prišla sovietska rana do poľského chrbta

17. septembra 1939 prišla sovietska rana do poľského chrbta

Kým boli Veľká Británia a Francúzsko zamestnané mobilizáciou a plánovaním nikdy neuskutočnenej ofenzívy na západe, Poľsko sa bránilo proti nemeckej presile. 17. septembra vstúpil do hry Sovietsky zväz. Sovieti deklarovali, že sú „bratia Slovania“... celý článok

Výbuch podzemných náloží pocítili až v Londýne

Výbuch podzemných náloží pocítili až v Londýne

Posledné minúty pred útokom sa zdali byť nekonečné. Mesiace príprav sa tej noci zo 6. na 7. júna 1917 mali pretaviť v úspech alebo v porážku. Keď hodinky ukázali čas 3:10, dôstojníci stlačili detonátory. Nasledoval obrovský výbuch 19 podzemných náloží, ktoré nakrátko premenili noc na deň. celý článok

Ako prebiehal začiatok vojny?

Ako prebiehal začiatok vojny?

1. septembra 1939 Nemecko napadlo Poľsko. No druhá svetová vojna v podstate vypukla až o dva dni neskôr, keď Nemecku vyhlásili vojnu Veľká Británia a Francúzsko. Čo sa v priebehu týchto 72 hodín v trojuholníku Berlín – Londýn – Paríž odohrávalo? celý článok

Diskusia