Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Na stope vraha v rudolfínskej Prahe

Publikované : 30.05.2014 | Zobrazení: 3380 |
3 minúty čítania

Nedávno sme na tomto mieste recenzovali nové vydanie knihy Juraja Červenáka. Neuplynulo veľa času a autorovi vyšla ďalšia knižná novinka. Vďaka vydavateľstvu Slovart môžeme recenzovať knihu v deň jej vydania.

 

Nebudem tajiť, pravidelným čitateľom Historywebu.sk je to aj tak zrejmé, Juraja Červenáka poznám osobne a pozitívnymi recenziami na jeho knihy som už známy. Nie, neprepadol som kultu jeho osobnosti a uvedomujem si, že zahraniční autori historických románov sú stále iná „liga“. Ale stále platí, že v našom stredoeurópskom regióne patrí Juraj Červenák medzi spisovateľskú špičku.

Dej nového románu sa odohráva v Prahe na začiatku 17. storočia. Krv prvorodených patrí do rozbiehajúcej sa série detektívok z tohto obdobia, ktorej hlavnými hrdinami sú banskoštiavnický notár Barbarič a protiturecký bojovník kapitán Stein. Prvá kniha zo série –  Mŕtvy na Pekelnom vrchu – zaznamenala obrovský čitateľský úspech. Aktuálna novinka by podľa predpredajových rebríčkov, ale aj kvality, mohla pokračovať v nastúpenom trende.

Od brány sa až k hradbám Starého Mesta zvažovala široká ulica zvaná Konský trh. K víriacemu prachu a lístiu sa pridali pichľavé steblá. V silnejúcom vetre sa kotúľali otiepky sena a slamy, plieskali plachty šiatrov a kupeckých prístreškov, hojdali sa umrlci na dlhej šibenici režúcej ulicu na dvoje. Kupci pobehovali tam a späť a ťahali na povrazoch a opratách kone, mulice či osly. Furmani vyskočili na kozlíky a snažili sa dostať vozy a hlavne tovar v nich do bezpečia. Obchodníci a remeselníci rýchlo zatvárali dvere obchodov, hasprovali okenice. Rozliehal sa krik, dupot, cvengot, buchot i rinčanie vybitých okenných tabulí. Lejak splachoval všadeprítomné kobylince (Červenák 2014). 

Na začiatku 17. storočia vrcholí v habsburskom mocnárstve spor medzi panovníkom Rudolfom II. a jeho bratom arcivojvodom Matejom. Okrem konfliktu „kráľovských“ súrodencov sa na pozadí deja odohráva ešte jeden spor, a to medzi nezmieriteľnými stranami katolíkov a protestantov. Tieto strety neskôr vyvrcholia bitkou na Bielej hore a stanú sa súčasťou obrovského celoeurópskeho konfliktu – tridsaťročnej vojny.

Arcivojvoda Matej pošle hlavných hrdinov do Prahy, aby vyšetrili smrť prvorodených detí katolíckych rodín. Česká metropola bola vtedy sídlom Rudolfa II. s jeho dvorom. Spolu s ním tu hľadali svoje miesto aj rôzni umelci, vedci, prípadne aj alchymisti: Keď sa cisár pred pätnástimi rokmi presídlil do Prahy, urobil z nej novodobý Babylon. S panovníkom sem pritiahli dvorania, úradníci, šľachta, kupci, peňažníci, umelci i cudzokrajní vyslanci. K tomu húfy alchymistov, špiónov a dobrodruhov, ako aj lotrov a šarlatánov každého druhu (Červenák 2014).

V období príchodu notára Barbariča a kapitána Steina trpel Rudolf II. už častejšie prejavmi dodnes úplne nevysvetlenej choroby (uvažuje sa o mániodepresívnej psychóze). Namiesto kráľa vládlo jeho blízke okolie, ktoré obratne využívalo panovníkove duševné stavy. Dejiny poznajú množstvo takých prípadov. Najmä u vysokej šľachty, ktorá uprednostňuje manželstvá medzi blízkymi príbuznými. Napokon, aj Rudolfovi rodičia boli bratranec a sesternica. To je takmer krvismilný zväzok, vtedy sa duševné aj telesné choroby nielen dedia, ale aj znásobujú...(Červenák 2014).

Juraj Červenák doplnil do deja aj ďalšie historické postavy zo starej Prahy, ako bol kat Jan Mydlář a iní. Nezabudol ani na mytologické momenty, ako napríklad na legendu o Golemovi. Autor prerobil túto pražskú povesť do historickej podoby a Golem tu vystupuje ako zaujímavá postava.

Ako je už známe, Juraj Červenák dobre ovláda historické reálie ak si ich aj prispôsobuje, tak len pre lepšie a zaujímavejšie plynutie dejovej línie. Ďalší diel ságy by sa mal odohrávať v Prešporku, myslím, že už teraz môžeme byť zvedaví.

 

Branislav Kovár


Juraj Červenák: Krv prvorodených. Bratislava : Slovart 2014. 264 strán, tvrdá väzba. ISBN 9788055611488.

 

V predaji od budúceho týždňa.

 

Obrazová príloha: cervenak.sk, slovart.sk

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Sekera z bronzu, rúno zo zlata

Sekera z bronzu, rúno zo zlata

Historický román z doby bronzovej patrí medzi raritné témy v slovenskej literatúre. Juraj Červenák je asi najrecenzovanejší autor na našom HistoryWeb.sk. Svojím zameraním na históriu patrí autor medzi ojedinelé prípady v slovenskej literatúre. celý článok

Historická detektívka z habsburského mocnárstva

Historická detektívka z habsburského mocnárstva

Detektívky patria jednoznačne k najpredávanejším literárnym žánrom. Do tejto kategórie patria aj historické detektívky. celý článok

Zlato Arkony 2 (knižná recenzia)

Zlato Arkony 2 (knižná recenzia)

Nechali ste sa niekedy uniesť do krajiny mýtov a premýšľali ste, aké by to bolo, ak by sa vo vzájomnej vojne stretli bohovia rôznych náboženstiev? celý článok

Historické romány z protitureckých bojov

Historické romány z protitureckých bojov

O autorovi historických a fantasy románov Jurajovi Červenákovi sme už na našej stránke písali. Okrem recenzovaných románov z prostredia starých Slovanov má autor úspešnú a – podľa môjho názoru aj kvalitatívne lepšiu – sériu o kapitánovi Báthorym z obdobia 17. storočia a protitureckých bojov. celý článok

Zlato Arkony (knižná recenzia)

Zlato Arkony (knižná recenzia)

„Čo ťa nezabije, to ťa posilní.“ (Fridrich Nietzsche) celý článok

Diskusia