Medveď. Dejiny padlého kráľa

Publikované : 17.03.2014 | Komentárov: 0 | Zobrazení: 5001

Lev nikdy nebol kráľom zvierat! Týmto imperatívom by sa výstižne dala zhrnúť recenzovaná kniha o skutočnom vládcovi živočíšnej ríše – medveďovi.

 

České vydavateľstvo Argo produkuje niekoľko zaujímavých edícií historických kníh. Najstaršie sú dve – Historické myslenieKaždodenný život. Práve z druhej z nich je recenzovaná kniha.

Michel Pastoureau patrí medzi bádateľov známej, pôvodom francúzskej historickej školy – Annales. Neoprávnene je v tieni známejších predstaviteľov tohto vedeckého smeru, ako sú (boli) Marc Bloch, Georges Duby, Jacques Le Goff alebo Philippe Ariès.

Ako sme uviedli na začiatku, jeho kniha je o spoločných dejinách človeka a medveďa. Pred tým ako opíšem obsah knihy, by som sa pristavil pri jednej silnej stránke autora. Michel Pastoureau dokáže aj do faktografickej knihy „prepašovať“ príbeh. Aj keď mnohí slovenskí historici so mnou nemusia súhlasiť, príbeh je oprávnená ingrediencia kníh o dejinách. Samozrejme, ak chcem, aby historické diela čítalo viac čitateľov.

Na začiatku dejín vystupuje medveď ako akýsi „prvý boh“. V paleolite sa zviera objavuje na maľbách v jaskyniach alebo sa jeho pozostatky nachádzajú na rituálnych miestach. Napriek lákavej predstave vyhlásiť medveďa za boha, pristupuje autor k faktom skepticky.

Zviera sa objavilo aj v gréckych, respektíve v rímskych mýtoch. Veď aj trojského princa Parida dojčila medvedica. Výnimočné postavenie mal medveď aj u starých Keltov a Germánov. Spájajú sa s ním aj bojovníci, ktorí sa dostávali do stavu šialenstva a nepríčetnosti– berserkovia. Dôležitú úlohu hral v niektorých včasnostredovekých mýtoch o kráľovi Artušovi.

V rímskych arénach boli medvede nezdolateľnými šampiónmi, vo svojej „váhovej“ kategórii skoro vždy porážali býky, leopardy a levy. Porážku máme zaznamenanú len od nosorožca, zápas proti slonovi sa v písomných prameňoch nevyskytuje.

Okrem sily sa u medveďa cenili aj ďalšie dominantné vlastnosti. Samcom sa prisudzovala žiadostivosť a telesná túžba po mladých ženách. Potomkovia takéhoto spojenia sa často stali divokými bojovníkmi a zakladateľmi významných rodov.

Kresťanská cirkev však medveďa zosadila z pomyselného trónu kráľa zvierat. Už v stredoveku proti nemu začala viesť antikampaň. Medveď ako pohanský boh bol až príliš veľkým konkurentom kresťanstva. Tento proces začal niekedy na prelome 8. a 9. storočia za vlády Karola Veľkého. Cirkev začala „pretláčať“ leva ako vznešené zviera. Je v tom istý paradox, keď si spomenieme, že prví kresťania boli často obetovaní levom v rímskych arénach. Dnes je príkladom kresťanského charakteru leva a jeho stotožnenia s Kristom sfilmovaný príbeh od Clive Staples Lewisa Kroniky Narnie. Prejavom tejto stredovekej „antikampane“ proti medveďovi sú aj príbehy svätcov, ktorí často porazili medveďa.

Navyše sa medveď, ktorý môže stáť na zadných nohách, až príliš podobá človeku. Autor zaznamenal príbeh, kde sa medveď pre svoju podobnosť použil na vyskúšanie účinkov lieku.

Úpadok starého kráľa zvierat môžeme vidieť aj na šľachtických erboch, keď z nich mizne medveď a objavuje sa lev. Ústup z pozícií boha sa prejavuje aj skutočnosťou, že z prestížneho exemplára aristokratických zverincov sa stáva ustráchaným zvieraťom jarmokov a cirkusov.

Až v 20. storočí sa medveď vrátil na svoje pozície, aj keď najskôr ako detská hračka. Áno, bol to práve plyšový macko, ktorý vrátil medveďom zašlú slávu.

Michel Pastoureau napísal vynikajúcu knihu o dejinách zvieraťa a človeka. Ak si ju prečítate, tak sa už inak budete pozerať na svojich plyšových mackov z detstva.

 

Branislav Kovár

 

Michel Pastoureau: Medvěd. Dějiny padlého krále. Prel I. Kozelská. 1. vydanie. Praha : Argo 2011. 320 strán, tvrdá väzba. ISBN 978-80-257-0495-0.

 

Obrazová príloha: Argo

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Nezabiješ! Iba ak kvôli majetku

Nezabiješ! Iba ak kvôli majetku

Mestečko Himberany, kde sa dej románu Doktor Mráz odohráva, i všetky jeho postavy sú fiktívne. Zlo a nenávisť, opísané v knihe, sú však natoľko realistické, že z nich behá skutočný mráz po chrbte. celý článok

Túžil svätý Vojtech zomrieť ako mučeník?

Túžil svätý Vojtech zomrieť ako mučeník?

Predvlani ubehlo 1120 rokov od smrti druhého pražského biskupa, mnícha, misionára a „prvého českého Európana“ Vojtecha. Vydavateľstvo Vyšehrad pri tejto príležitosti znovu pripravilo latinsko-český preklad mladšej spomedzi dvoch súdobých svätovojtešských legiend od jeho súputníka Bruna z Querfurtu celý článok

Prečo idú chlapi do vojny?

Prečo idú chlapi do vojny?

Otázka, prečo idú chlapi do vojny, tak či onak formulovaná, stojí za nepreberným množstvom odborných štúdií, reportáží, úvah či rozmanitých prejavov umeleckej výpovede. celý článok

Diskusia (0)

pridať

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.