Medveď. Dejiny padlého kráľa

Publikované : 17.03.2014 | Komentárov: 0 | Zobrazení: 4875

Lev nikdy nebol kráľom zvierat! Týmto imperatívom by sa výstižne dala zhrnúť recenzovaná kniha o skutočnom vládcovi živočíšnej ríše – medveďovi.

 

České vydavateľstvo Argo produkuje niekoľko zaujímavých edícií historických kníh. Najstaršie sú dve – Historické myslenieKaždodenný život. Práve z druhej z nich je recenzovaná kniha.

Michel Pastoureau patrí medzi bádateľov známej, pôvodom francúzskej historickej školy – Annales. Neoprávnene je v tieni známejších predstaviteľov tohto vedeckého smeru, ako sú (boli) Marc Bloch, Georges Duby, Jacques Le Goff alebo Philippe Ariès.

Ako sme uviedli na začiatku, jeho kniha je o spoločných dejinách človeka a medveďa. Pred tým ako opíšem obsah knihy, by som sa pristavil pri jednej silnej stránke autora. Michel Pastoureau dokáže aj do faktografickej knihy „prepašovať“ príbeh. Aj keď mnohí slovenskí historici so mnou nemusia súhlasiť, príbeh je oprávnená ingrediencia kníh o dejinách. Samozrejme, ak chcem, aby historické diela čítalo viac čitateľov.

Na začiatku dejín vystupuje medveď ako akýsi „prvý boh“. V paleolite sa zviera objavuje na maľbách v jaskyniach alebo sa jeho pozostatky nachádzajú na rituálnych miestach. Napriek lákavej predstave vyhlásiť medveďa za boha, pristupuje autor k faktom skepticky.

Zviera sa objavilo aj v gréckych, respektíve v rímskych mýtoch. Veď aj trojského princa Parida dojčila medvedica. Výnimočné postavenie mal medveď aj u starých Keltov a Germánov. Spájajú sa s ním aj bojovníci, ktorí sa dostávali do stavu šialenstva a nepríčetnosti– berserkovia. Dôležitú úlohu hral v niektorých včasnostredovekých mýtoch o kráľovi Artušovi.

V rímskych arénach boli medvede nezdolateľnými šampiónmi, vo svojej „váhovej“ kategórii skoro vždy porážali býky, leopardy a levy. Porážku máme zaznamenanú len od nosorožca, zápas proti slonovi sa v písomných prameňoch nevyskytuje.

Okrem sily sa u medveďa cenili aj ďalšie dominantné vlastnosti. Samcom sa prisudzovala žiadostivosť a telesná túžba po mladých ženách. Potomkovia takéhoto spojenia sa často stali divokými bojovníkmi a zakladateľmi významných rodov.

Kresťanská cirkev však medveďa zosadila z pomyselného trónu kráľa zvierat. Už v stredoveku proti nemu začala viesť antikampaň. Medveď ako pohanský boh bol až príliš veľkým konkurentom kresťanstva. Tento proces začal niekedy na prelome 8. a 9. storočia za vlády Karola Veľkého. Cirkev začala „pretláčať“ leva ako vznešené zviera. Je v tom istý paradox, keď si spomenieme, že prví kresťania boli často obetovaní levom v rímskych arénach. Dnes je príkladom kresťanského charakteru leva a jeho stotožnenia s Kristom sfilmovaný príbeh od Clive Staples Lewisa Kroniky Narnie. Prejavom tejto stredovekej „antikampane“ proti medveďovi sú aj príbehy svätcov, ktorí často porazili medveďa.

Navyše sa medveď, ktorý môže stáť na zadných nohách, až príliš podobá človeku. Autor zaznamenal príbeh, kde sa medveď pre svoju podobnosť použil na vyskúšanie účinkov lieku.

Úpadok starého kráľa zvierat môžeme vidieť aj na šľachtických erboch, keď z nich mizne medveď a objavuje sa lev. Ústup z pozícií boha sa prejavuje aj skutočnosťou, že z prestížneho exemplára aristokratických zverincov sa stáva ustráchaným zvieraťom jarmokov a cirkusov.

Až v 20. storočí sa medveď vrátil na svoje pozície, aj keď najskôr ako detská hračka. Áno, bol to práve plyšový macko, ktorý vrátil medveďom zašlú slávu.

Michel Pastoureau napísal vynikajúcu knihu o dejinách zvieraťa a človeka. Ak si ju prečítate, tak sa už inak budete pozerať na svojich plyšových mackov z detstva.

 

Branislav Kovár

 

Michel Pastoureau: Medvěd. Dějiny padlého krále. Prel I. Kozelská. 1. vydanie. Praha : Argo 2011. 320 strán, tvrdá väzba. ISBN 978-80-257-0495-0.

 

Obrazová príloha: Argo

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Prečo idú chlapi do vojny?

Prečo idú chlapi do vojny?

Otázka, prečo idú chlapi do vojny, tak či onak formulovaná, stojí za nepreberným množstvom odborných štúdií, reportáží, úvah či rozmanitých prejavov umeleckej výpovede. celý článok

Alexander Mach bol srdcom fašista

Alexander Mach bol srdcom fašista

Necelých 40 rokov po jeho smrti sme sa konečne dočkali prvého kvalitného a komplexného životopisu jednej z najčernejších postáv slovenských dejín Alexandra Macha. Autorom je mladý historik Anton Hruboň a jeho kniha vychádza z dlhoročného výskumu v slovenských, českých a nemeckých archívoch. celý článok

Sienkiewicz sa nebál ani politickej konfrontácie

Sienkiewicz sa nebál ani politickej konfrontácie

Jeho meno je neodvratne späté s veľdielami poľskej beletrie. Ohňom a mečom, Potopa, Pan Wolodyjowski či Quo Vadis sú tituly, ktoré hladili poľskú dušu v časoch, keď sa kedysi hrdý národ hrbil pod vládou cudzích mocností. celý článok

Diskusia (0)

pridať

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.