Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Marco Polo – zábava a história

Publikované : 12.01.2015 | Zobrazení: 5492 |
4 minúty čítania

Desaťdielny seriál Marco Polo od spoločnosti Netflix je jej prvým historickým počinom a rovnako ako predchádzajúce dielo House of Card si získal množstvo nadšených diváckych recenzií. Seriál predstavuje príbeh benátskeho mladíka Marca, ktorý sa v druhej polovici 13. storočia dostane na dvor mongolského vládcu severnej Číny a chána všetkých Mongolov Kublaja. Aj keď existujú iste vedecké pochybnosti, je vysoko pravdepodobné, že Marco Polo naozaj žil na dvore chána a videl krajiny, ktoré neskôr opísal vo svojom diele.

 

Marco Polo sa po návrate z Číny ocitol v janovskom zajatí, kde nadiktoval svoje zážitky spisovateľovi Rustichellimu. Vznikla kniha Milión, ktorá sa stala obľúbeným čítaním. Treba však napísať, že vtedajšia Európa veľmi neverila jeho opisu bohatstva a ľudnatosti ďalekých miest a krajín, o ktorých na kresťanskom západe nikto nič nevedel. Nakoniec aj dnes sa znalci sporia o to, čo Marco naozaj videl a zažil, čo sa dopočul a dokreslil tým svoje rozprávanie a nakoniec, čo do jeho spomienok „na prilepšenie“ pridal romantický Rustichello.

 

Staršie spracovanie

Nie je to ani prvé filmové spracovania a ani prvý seriál o mladom cestovateľovi. Príbeh Marca Pola natočili Taliani v roku 1982 a my, čo sme prežili „viac zím“, si ho pamätáme z čiernobielych obrazoviek televízorov Tesla Orava.

Oba seriály sú neporovnateľné, nielen pre zlepšenie technických možností tvorby, ale najmä pre zmenu cieľového publika. A tak máme dva seriály Marco Polo: starší, romanticko-európsky, a novučký, „akčno-severoatlantický“.

Nová séria má v sebe všetko korenie, čo dnešný divák vyžaduje: akciu, kung-fu, majstrovsky nápadité súboje hlavných hrdinov, relatívne veľké armády, viac-menej dobové kulisy a samozrejme sex a nahotu. Autori sa vyhli dlhej a dobrodružnej ceste Marca z Benátok do legendárneho Šang-tu na severe Číny a začínajú  svoje rozprávanie v deň, keď otec Polo bezohľadne zanechá Marca na dvore chána ako záruku, že bude statočne platiť clá a dane na Hodvábnej ceste.

Marco je pre chána skôr hračkou, ktorá ho zaujala svojím rozprávaním, než niekto, koho naozaj potrebuje vo svojich službách a v blízkosti. Postupný prerod bezvýznamného benátskeho mladíka na dôležitého dvorana je natočený s obvyklým klišé, počnúc umytím a ostrihaním brady a končiac vrcholným výcvikom v boji s mongolskou šabľou slepým majstrom z kláštora Šaolin. Táto daň súčasnému hollywoodskému vkusu  je našťastie doplnená celkom duchaplne vymysleným príbehom o vývoji vzťahu vládcu veľkej časti vtedajšieho sveta a mladého neskúseného „Latina“. Práve rozhovory a úlohy, ktoré Kublaj predkladá Benátčanovi, sú zdrojom poznania mongolského názoru na pravdu, lojalitu, priateľstvo, rodinu, a tiež na zradu, klamstvo a neschopnosť.

Košatý príbeh vo viacerých rovinách opisuje vtedajšiu mongolskú a čínsku spoločnosť, diplomaciu, politiku a kultúru. Niekedy celkom presne a niekedy účelovo skreslene. Aj v Marcovi Polovi sú dva typy zámerných skreslení, ktoré vyžaduje dnešná doba rodovej rovnosti a „multi-kulti“ spolužitia. Preto je prevažne mužský svet vrcholného stredoveku nadopovaný ženskými postavami a okrem vznešenej manželky Kublajchána a čínskej cisárovnej, sa v seriáli objavuje promiskuitná mongolská princezná, ktorá sa venuje tradičnému mongolskému zápasu a čínska konkubína ovládajúca bojové umenia Východu lepšie ako polovica chánovej osobnej stráže. Naplnenie požiadavky „multi-kulti“ je našťastie vyriešené niekoľkými nemongolskými poradcami na chánovom dvore, čo zodpovedá vtedajšej politike Džingischánových potomkov.

 

Nahota a asasínovia

Podobne ako v Hre o tróny, aj v tomto seriáli je veľmi otvorené zobrazenie nahoty. Niektorým puritánom sa môže zdať samoúčelné, ale boj nahej krásky s niekoľkými čínskymi ozbrojencami je filmársky bezchybný. Pravdivosť priam explicitného zobrazenia cisárskych palácových roztopašností ako republikán a demokrat nemôžem posúdiť.

Lámanie historickej pravdy a vodenie diváka za nos pochybnými konštrukciami je pri seriáloch z dejín temer vždy pravidlom. Chvalabohu, Marcov príbeh sa odohráva tak hlboko v čase a  v inom kultúrnom priestore, že skreslenia neodrážajú našu dnešnú realitu, ale slúžia najmä na zľahčenie filmovej adaptácie a niektoré fungujú ako barličky výstavby príbehu. Sú však znesiteľné a ľudia, čo nemajú znalosti o dejinách výroby hodvábu a slovo asasín si spájajú len s počítačovou hrou, príjmu hriech Marcovho otca ako fakt a nebude im prekážať, že asasínovia sa skoro verne podobajú japonským nindžom. Nakoniec, aj medievista by mal byť nad vecou a nepožadovať zdržanlivosť pri kreativite len v záujme dodržania historických faktov.

Seriál zobrazuje pre Európana temer neznáme vojenstvo vtedajšieho Ďalekého východu. Použité zbrane, ochranná zbroj a obliehacie zariadenia zodpovedajú dobe.  Marcovo „vojenské inžinierstvo hlavného delostrelca“ s trebuchetom je fabuláciou scenáristu, lebo Mongoli poznali západný trebuchet s protizávažím už pred jeho príchodom. Na druhej strane sa v seriáli objaví verné zobrazenie použitia prvých ručných kanónov čínskymi obrancami. Z pochopiteľných dôvodov je len okrajovo prezentované neprimerané neľudské násilie a až genocídne vraždenie, ktoré Mongoli pri svojich ťaženiach používali ako účinnú psychologickú zbraň.

Seriál má desať dielov a z jeho konca sa dá vytušiť, že bude pokračovať. Z ratingu 8,4 z 10 na IMBd a z nadšených ohlasov je zrejmé, že sa divákom páči a jeho sledovanie nie je pre milióny ľudí stratou času. Lenže toto je web o histórii a otázkou je, či bude rovnako nadšený aj znalec histórie. Pozitívna reakcia asi nebude ani tak problémom samotného seriálu, ako skôr osobného rozpoloženia kritického diváka. Ak si však uvedomí, že to nie je produkcia pre History Channel, tak si pri šálke dobrého čaju oddýchne a aktuálny príbeh Marca Pola ho rozhodne neurazí.

 

 

Ing. Pavol Satko, vzdelaním strojár a posledné roky kníhkupec. Venuje sa tvorbe replík byzantských emailov a amatérsky dejinám antiky a stredoveku Uhorska.

 

 

Internetové zdroje:

a) http://www.imdb.com/title/tt0083446/?ref_=fn_al_tt_3 

b) http://www.imdb.com/title/tt2189461/?ref_=fn_al_tt_1

c) https://www.netflix.com/global

Obrazová príloha: Netflix

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Dá sa poučiť zo seriálu a z kníh o anglosaskom Poslednom kráľovstve?

Dá sa poučiť zo seriálu a z kníh o anglosaskom Poslednom kráľovstve?

Anglický spisovateľ Bernard Cornwell už takmer štyridsať rokov výdatne zásobuje knižnice nadšencov pre historické romány. Poslednou knižnou sériou jeho typicky priamočiarych a nekompromisných dobrodružných príbehov, ktorú plánuje ukončiť trinástym dielom vychádzajúcim túto jeseň... celý článok

Vznikol dokumentárny film o staršej dobe bronzovej

Vznikol dokumentárny film o staršej dobe bronzovej

Občianskeho združenia ARS ARETE sprístupňuje verejnosti prostredníctvom internetového magazínu HistoryWeb.sk trojdielny dokumentárny film Staršia doba bronzová. celý článok

Film 1917 vám ukáže realitu prvej svetovej vojny

Film 1917 vám ukáže realitu prvej svetovej vojny

Prvá svetová vojna nebýva častým námetom filmových režisérov. Keď sa však niekto tejto témy zhostí, väčšinou to stojí za to. Tak je to aj v prípade filmu 1917. celý článok

„Na festival!“ alebo historik ide na MFF Karlovy Vary

„Na festival!“ alebo historik ide na MFF Karlovy Vary

Pre historika má Medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch špecifickú príchuť. Čo všetko bude možné vzhliadnuť na tohtoročnom? celý článok

Aké historické chyby mal seriál Černobyľ?

Aké historické chyby mal seriál Černobyľ?

Apríl 1986 – IBM uvádza na trh prvý komerčný laptop, Sovietsky zväz prehráva vojnu v Afganistane, Spojené štáty americké bombardujú Líbyu a to všetko sa deje na pozadí postupného „otepľovania“ vzťahov dvoch veľmocí v sprievode Falcovho „Rock Me Amadeus“ a „Decibelov lásky“ Michala Davida. celý článok

Diskusia