Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Kráľ Artuš a Adolf Hitler vo Hviezdnych vojnách

Publikované : 26.05.2014 | Zobrazení: 4433 |
3 minúty čítania

Môže mať niečo spoločné sci-fi film a dejiny stredoveku? Z histórie sa ľudia nikdy nepoučili, na druhej strane bola neustálou inšpiráciou pre umelcov alebo pre zábavný priemysel. Aj na stránkach nášho časopisu sme sa už viac ráz venovali filmom s historickou tematikou. Podnety z dejín čerpajú však aj diela, pri ktorých by sme to neočakávali. Typickým predstaviteľom je dnes už kultová filmová séria – Hviezdne vojny.

 

George Lucas, tvorca kultu, vložil do ságy z dejín vesmírneho impéria množstvo historických prvkov. Niekedy využíval historické scenérie ako filmové kulisy, napríklad mayské pyramídy v Tikale. Pre zaujímavosť môžeme uviesť, že aj jazyk, ktorým hovorí majster rádu Jedi Yoda, má analógie v mayských jazykoch.

Inokedy používal históriu priamo pri tvorbe scenára. V tomto sa George Lucas podobá inému filmovému géniovi – japonskému režisérovi Akirovi Kurosawovi. Musíme dodať, že Japonec sa stal zdrojom inšpirácie, ba až „vykrádania“, pre viacerých hollywoodskych režisérov – stačí si len spomenúť, že i známy western Sedem statočných bol „odkopírovaný“ od Kurosawových Siedmich samurajov. Tvorcom by sme to však nemali vyčítať, pretože japonský režisér zas „kopíroval“ od iného génia – Williama Shakespeara. Trúfnem si povedať, že aj Hviezdne vojny majú v sebe mnohé prvky z diela neskorostredovekého anglického dramatika.

 

Luke Skywalker a kráľ Artuš

Štruktúrou a obsahom deja sa filmová séria najviac inšpiruje obdobím stredoveku. Príbeh z galaxie „ďaleko odtiaľto“ sa podobá stredovekým eposom.  Vo filme objavíme dokonca prvky z artušovských legiend.

Narážame na obrovské množstvo paralel. Napríklad podobnosť posledného rytiera z rádu Jedi Obi-Wan Kenobiho s čarodejom Merlinom je viac ako očividná. Svetelný meč hlavného hrdinu má takisto mystickú  predlohu v slávnom Excalibure kráľa Artuša.

Charakter rytierov rádu Jedi zasa vytvorili podľa vzoru stredovekých rytierov. V ich organizácii môžeme vidieť prvky z mníšskeho bojového rádu templárov.  Práve pri rytieroch Jedi sa tvorcovia inšpirovali aj ďalšími stredovekými bojovníkmi – japonskými samurajmi.

 

 

Americká revolúcia a povstalci

Okrem stredoveku nájdeme vo filmovej ságe aj podnety z iných historických období. História sa pre Američanov spája hlavne s dvoma udalosťami: s vojnou za nezávislosť (Americká revolúcia) a s občianskou vojnou (Sever proti juhu). Hollywoodski tvorcovia s týmito motívmi radi pracujú, pretože tieto udalosti sú v USA viac ako známe – a prečo nevylepšiť komerčný úspech filmu nacionalistickou kartou?

Povstalci z filmovej ságy sa preto podobajú americkým revolucionárom z éry Georgea Washingtona. Kritici USA, naopak, radi zdôrazňujú opačnú podobnosť, a to s vojnou vo Vietname. Prvý film vznikol v každom prípade v čase, keď téma zbytočnosti vietnamskej vojny bola stále živá.

Zobrazenie rebelov v Hviezdnych vojnách je stále aktuálne, keďže vo filme sa vyskytujú rôzne pohľady na nich. Pre impérium ide o teroristov, naopak, samotní rebeli sa označujú za bojovníkov za slobodu...


 

Hviezdne vojny a Adolf Hitler

Jednotky galaktického impéria v starej časti série sa organizáciou a uniformami až príliš podobajú nacistickým armádam. I nástup cisára má paralely v začiatkoch cesty Adolfa Hitlera k moci, respektíve v konci Rímskej republiky. Palpatinov prevrat by sme mohli prirovnať k tzv. Noci dlhých nožov, keď sa Adolf Hitler „vyrovnal“ s vnútornou opozíciou. Darth Vader by sa svojou záľubou v mysticizme mohol podobať na Heinricha Himmlera. Výstižný dialóg z filmu by sa mohol „tesať do kameňa“ aj dnes:

Palpatin: V záujme zaistenia trvalej bezpečnosti a stability bude republika reformovaná na prvé Galaktické impérium... Pre pokojnú a bezpečnú budúcnosť.

(Členovia senátu búrlivo tlieskajú)

Padmé: Takto umiera sloboda. Za búrlivého potlesku.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pri podrobnejšom skúmaní by som takýchto prípadov našiel aj viac, ale to už nechám na vás. Pre tvorcov sci-fi ságy Hviezdne vojny boli ľudské dejiny veľkou inšpiráciou, ale ktovie, možno sa aj ich príbeh niekedy odohrá v galaxii „ďaleko odtiaľto“.

 

Článok môžete podporiť na: http://vybrali.sme.sk/c/Kral-Artus-Adolf-Hitler-vo-Hviezdnych-vojnach/

 

Mgr. Branislav Kovár vyštudoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Pôsobil v časopise Historická revue. Zúčastnil sa archeologických expedícií v Kuvajte a v Guatemale. Robí na dizertačnej práci v Archeologickom ústave SAV.

 

Použitá literatúra

Reagin, N. R./Liedl, J.(eds.): Star wars and history. Hoboken 2012.

 

Internetové odkazy:

a) http://www.medievalists.net/2014/03/16/star-wars-middle-ages/

b) http://www.salon.com/1999/05/18/lucas/

c) http://cs.starwars.wikia.com/wiki/Hlavn%C3%AD_strana

 

Obrazová príloha: starwars.wikia.com, www.wikipedia.org

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Vznikol dokumentárny film o staršej dobe bronzovej

Vznikol dokumentárny film o staršej dobe bronzovej

Občianskeho združenia ARS ARETE sprístupňuje verejnosti prostredníctvom internetového magazínu HistoryWeb.sk trojdielny dokumentárny film Staršia doba bronzová. celý článok

Film 1917 vám ukáže realitu prvej svetovej vojny

Film 1917 vám ukáže realitu prvej svetovej vojny

Prvá svetová vojna nebýva častým námetom filmových režisérov. Keď sa však niekto tejto témy zhostí, väčšinou to stojí za to. Tak je to aj v prípade filmu 1917. celý článok

„Na festival!“ alebo historik ide na MFF Karlovy Vary

„Na festival!“ alebo historik ide na MFF Karlovy Vary

Pre historika má Medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch špecifickú príchuť. Čo všetko bude možné vzhliadnuť na tohtoročnom? celý článok

Aké historické chyby mal seriál Černobyľ?

Aké historické chyby mal seriál Černobyľ?

Apríl 1986 – IBM uvádza na trh prvý komerčný laptop, Sovietsky zväz prehráva vojnu v Afganistane, Spojené štáty americké bombardujú Líbyu a to všetko sa deje na pozadí postupného „otepľovania“ vzťahov dvoch veľmocí v sprievode Falcovho „Rock Me Amadeus“ a „Decibelov lásky“ Michala Davida. celý článok

Cesty medi. Po stopách medi z vraku lode Bom Jesus

Cesty medi. Po stopách medi z vraku lode Bom Jesus

Nový dokumentárny film „Cesty medi“ prináša neopakovateľné nahliadnutie do histórie baníctva a metalurgie medi od neskorého stredoveku až po raný novovek. celý článok

Diskusia