Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Kde ľudia schovali najväčšie poklady?

Publikované : 08.09.2013 | Zobrazení: 17524 |
6 minút čítania

Legendárny hrdina vkročí do tajomnej jaskyne, kde objaví množstvo zlatých mincí, drahokamov a šperkov. Podobné vety sme všetci často počuli v našich rozprávkach. Poklad často objavil hlúpy Jano alebo lenivý Alí Bábá. Preto sme si v detstve mysleli, že zakopané bohatstvo môže nájsť každý. 

Neskôr sme spoznali Edmonda Dantèsa alias grófa Monte Christa, ktorý najskôr trpel, a potom našiel bohatstvo ukryté na ostrove, aby mohol zistiť, že pomsta nie je až taká sladká... Alebo sme si prečítali o pirátskom kapitánovi Flintovi a o bohatstve ukrytom na ostrove pokladov. Nakoniec sme si pozreli príbehy Jacka Sparowa. Pochopili sme, že aj na získanie pokladov predsa len musíme vynaložiť istú námahu. Ako je to však so skutočnými pokladmi?

 

Čo je to poklad?

Verejnosť vníma poklad ako hrniec plný zlatých dukátov, prípadne ako truhlicu drahokamov. Odborníci však chápu poklad inak. V skutočnosti ide o hromadný nález (odborné označenie – depot) rôznych predmetov z rôznych alebo rovnakých časových období.

V minulosti skrýše často slúžili ako prirodzené „trezory“. Hromadné nálezy mohli mať aj inú funkciu. Napríklad v praveku a staroveku mohlo ísť o obete bohom. Často totiž nachádzame „poklady“ v starých svätyniach, prípadne na kultových miestach (brody cez rieku, priepasti). V niektorých prípadoch nálezov mohlo ísť aj o sklady suroviny, napríklad starí kováči si odkladali pokazené predmety ako zdroj materiálu.

Niektoré poklady boli uložené v hroboch starovekých panovníkov alebo iných významných jedincov. Ak dnes objavíme poklad, vo väčšine prípadov je dôkazom tragickej udalosti. Kto by si totiž nevyzdvihol svoje bohatstvo?

Najväčšie poklady

Urobiť rebríček pokladov je takmer nemožná úloha. Baktrijské zlato (Afganský zlatý poklad) objavili v roku 1979 sovietski archeológovia v lokalite Tillya Tepe (Zlatý vrch). Obsahuje okolo 20 600 zlatých predmetov, ktoré sa našli v šiestich mohylových hroboch. V roku 1990 sa poklad stratil a  opätovne sa zjavil až po páde Talibanu v Afganistane. Poklad obsahoval: mince, náramky, opasky, koruny, figúrky zvierat atď. Ukryli ho v 1. storočí pred Kr.

Poklad z Wonoboyo pochádzal z 9. storočia z indonézskeho ostrova Jáva. Jeho celková váha bola 16,9 kilogramu (14,9 kg bolo zlato, zvyšok striebro). Obsahoval viac ako 1000 predmetov (šperky, nádoby) a 6000 mincí. Bádatelia sa domnievali, že patril členom starovekej kráľovskej rodiny.

Najväčší zlatý európsky poklad pochádza zo španielskej Villeny. Ide síce len o 59 predmetov (nádoby a šperky), ale väčšinou sú zo zlata, striebra, železa a z jantáru. Celková váha nálezu je 10 kg, z toho 9 kg je z 23,5-karátového zlata.

Ďalší poklad obsahuje 93 predmetov, ktoré však spolu vážia až 25 kg. Ide o strieborné predmety zo Berthouville v Normandii. Väčšinou sú to strieborné nádoby alebo sošky. Pravdepodobne, pochádzajú zo svätyne boha Merkúra. Poklad ukryli niekedy počas 2. a 3. storočia po Kr.

Asi najväčší nález starých mincí pochádza z Bulharska. Blízko mesta Devnya sa našlo 81 044 rímskych mincí z 1. a 2. storočia po Kr.  Druhým v poradí mincových pokladov by mohol byť nález keltsko-rímskych mincí (70 000) pri obci Grouville na ostrove Jersey. Poklad pochádza z čias expanzia rímskeho vojvodcu G. I. Caesara do Británie (1. stor. pred Kr.).

Mince spolu s ďalšími predmetmi obsahuje aj pravdepodobný poklad Vikingov z anglického Cuerdale. Mohlo by ísť o jeden z najväčších nálezov striebra. Obsahuje viac ako 8600 položiek vrátane mincí, šperkov a ingotov. Podľa rôznych indícii môže pochádzať z vikingského drancovania na Britských ostrovoch.

Náš zoznam, samozrejme, nie je kompletný a nespomenuli sme v ňom také dôležité nálezy, akým je napríklad astronomický disk z Nebry (Nemecko) alebo jantár z hrobov elity v Mykénach (Grécko), ale o nich možno niekedy nabudúce.

 

Archa, Kumránske zvitky, Drakulov poklad

Možno ešte viac ako objavené poklady fascinujú ľudí tie stratené . Niektoré z nich sú skôr legendárne. Takým je napríklad Archa zmluvy, do ktorej Mojžiš uložil Desať Božích prikázaní. Podľa Biblie bola „dva a pol lakťa dlhá, poldruha lakťa široká a poldruha lakťa vysoká“. Vyrobili ju z akáciového dreva a obložili zlatom, na bokoch mala krúžky, do ktorých sa navliekali palice na jej nosenie.

Na vrchnáku sa nachádzali cherubíni vytepaní zo zlata. Vieme, že ju kráľ Šalamún umiestnil do jeruzalemského chrámu. Zmizla vraj počas babylonského plienenia v 6. storočí pred Kr. Ak by ste chceli Archu nájsť (nie, Indiana Jones ju nenašiel), vraj sa stále nachádza pod bývalým jeruzalemským chrámom. Podľa inej legendy ju syn Šalamúna a kráľovnej zo Sáby Menelich odniesol do Etiópie.

Mojím obľúbeným pokladom je jeden z tzv. Kumránskych zvitkov (tiež Zvitky od Mŕtveho mora). Zatiaľ čo väčšina z týchto nálezov je na papyruse alebo pergamene, tento je z medi. Takisto neobsahuje biblické a náboženské texty, ale je to zoznam schovaných pokladov.

Celkovo obsahuje 64 miest, pričom sa na mnohých predpokladajú až tony zlata a striebra. Možno ide o poklad z tzv. druhého jeruzalemského chrámu (zničený v 1. storočí po Kr.) alebo len o výmysel. Kto z vás by nechcel rozlúštiť túto hádanku?

Polomytologický je aj poklad Vlada III. Ţepeşa (Drakula). Tento valašský panovník známy svojimi brutálnymi praktikami mučenia vraj nahromadil majetok, ktorý uložil v kláštore v rumunskom Snagove, odtiaľ však zmizol ešte v 15. storočí. Možno sa gróf Drakula skutočne vrátil z druhého sveta a ukradol aj vlastný poklad.

Medzi stratené poklady patria aj poľské a írske korunovačné klenoty. V 19. storočí zmizol tiež poklad starých Inkov z peruánskej Limy , ale teraz sa už poďme pozrieť na naše slovenské nálezy.

 

Jánošík a Kelti

Už z doby bronzovej poznáme hromadné nálezy zlatých alebo bronzových predmetov. Mincové poklady sa na Slovensku spájajú ako s prvými s národom Keltov. Len na území dnešnej Bratislavy, kde ležalo praveké keltské centrum – oppidum, sa našlo niekoľko pokladov prevažne strieborných mincí.

Kelti z územia Bratislavy značili na mince aj mená svojich panovníkov, prípadne osôb s právom razby. Príkladom môže byť meno BIATEC, ktoré sa dostalo aj na slovenský päťkorunák. Keltské poklady sú však aj z iných miest Slovenska: Trenčianske Bohuslavice, Liptovská Mara, Zemplín alebo Folkušová.

Z bratislavských nálezov spomeňme aspoň ten posledný. Počas výskumu na Hradnom vrchu v priestore bývalej jazdiarne objavili archeológovia (Dr. M. Musilová) zvyšky kamennej stavby datovanej do 2. tretiny 1. stor. pred Kr. Pravdepodobne ide o zvyšky výnimočnej stavby s paralelami na území Rímskej ríše. Počas tohto výskumu sa našlo aj 22 keltských mincí, ktorým dominovali zlaté razby. Na Hradnom kopci teda nesídlil len tak hocikto.

Pokladmi oplýva aj slovanské hradisko Bojná (9. – 10. storočie). Ide jednoznačne o jednu z najbohatších slovenských archeologických lokalít (výskum Dr. K. Pietu). Okrem obrovského množstva železných nástrojov sa tu našlo aj veľa slovanských hrivien, ktoré slúžili ako platidlá. Najvýznamnejším nálezom z Bojnej sú však medené pozlátené plakety s kresťanským motívmi. Tieto nálezy patria medzi najstaršie kresťanské pamiatky na našom území.

 

Košický zlatý poklad

Medzi významné objavy patrí aj Košický zlatý poklad, ktorý sa našiel pri rekonštrukcii starého domu. Pozostával z 2920 zlatých mincí (dukátov a dvojdukátov), troch zlatých medailí a zlatej renesančnej reťaze. Bol uložený v obyčajnej medenej schránke.

Na Slovensku je ešte viac pokladov, napríklad hrnce s mincami sa našli na hrade Likava alebo v obci Bíňa. V Zemianskom Vrbovku sa zasa objavil poklad byzantského kovotepca.

Asi najznámejší je legendárny poklad zbojníka Jánošíka. Hľadali ho mnohí, no nenašli. Podľa môjho názoru sa im to ani nepodarí. Jánošík nezbojníčil dlho, a aj keď sa mu nejaký lup podaril, podelil ho medzi svojich hôrnych chlapcov, prípadne spolu s nimi v krčme prepil. Ale kto chce, nech skúsi šťastie a hľadá...

Perspektívnejšie by bolo lokalizovať hrobku hunského kráľa Attilu. Vraj ho pochovali do troch rakiev (železná, strieborná a zlatá) na sútoku troch riek. V hrobke môžu byť aj ďalšie poklady, veď Attilove vojská lúpili po celej Európe.

Na koniec trochu sklamania, ak by ste aj našli v zemi poklad, mal by patriť Slovenskej republike. Napriek ochrane však aj u nás existuje silná komunita hľadačov, ktorí pri svojej práci používajú hlavne detektor kovov. Ich činnosť je trestná, pretože okrem zákonov, podľa ktorých archeologické nálezy patria všetkým, narúšajú aj nálezové okolnosti a tým znemožňujú prácu bádateľom.

Takisto nečakajte, že zarobíte na hľadaní pokladov, aj čierny trh je presýtený ukradnutými nálezmi z krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Ak chcete získať napríklad staroveké mince, stačí ísť na e-bay a môžete hľadať z pohodlia domova.

 

Článok bol prevzatý z:

 

 

Mgr. Branislav Kovár vyštudoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Pôsobil v časopise Historická revue. Zúčastnil sa archeologických expedícií v Kuvajte a v Guatemale. Robí na dizertačnej práci v Archeologickom ústave SAV. Momentálne pracuje pre HistoryWeb.sk. Pre portál www.jet.sk realizuje projekt o finančných dejinách.

 

Obrazová príloha: www.wikipedia.org, G. Musilová, MUOP, Rak, cassovia.sk

Jazyková redakcie: www.jet.sk

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

V Anglicku objavili obrovský poklad rímskych mincí

V Anglicku objavili obrovský poklad rímskych mincí

Fenomenálny archeologický nález sa podarilo objaviť v Anglicku. Objav bude určite patriť medzi najväčšie svetové poklady mincí. celý článok

Attila – Bič Boží

Attila – Bič Boží

O Attilovi počul asi každý. Jeho meno dodnes vyvoláva iracionálny strach. Je stelesnením zla, ničivej sily, synonymum krutého bojovníka, drsného barbara a lúpežníka. Iní si ho predstavujú iba ako bezohľadného vodcu divokého kočovného kmeňa z ďalekej Ázie... celý článok

Košický zlatý poklad...

Košický zlatý poklad...

Košický zlatý poklad... náhodný svedok mestských dejín. Keď zrejme vystrašený majiteľ ukladal svoj zlatý majetok do nevábivej, možno už aj vtedy otlčenej schránky, určite nevedel, kedy sa jeho zlato opäť objaví na svetle sveta. Možno si kládol otázky, či sa mu cennosti podarí uchrániť pred nepriateľ celý článok

Jánošíkov poklad

Jánošíkov poklad

Jánošík, junošík, máš ty zlata mnoho, povedz nám, kde ho máš? Čo koho do toho! celý článok

Z hory na hák: život a smrť Juraja Jánošíka

Z hory na hák: život a smrť Juraja Jánošíka

Ako sa kuruc labancom a labanc zbojníkom stal. Hrdina, či lump? celý článok

Poklad pri Čiernom mori

Poklad pri Čiernom mori

Archeológom sa nedávno podarilo objaviť poklad, ktorý pred dvoma tisícročiami schovali obyvatelia pričiernomorského mesta Artezian vo svojej citadele. Pri výskume neskoršej stredovekej pevnosti sa objavili doslova dve „hromady“ zlatých mincí. celý článok

Diskusia