Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Hitlerovi renegáti (knižná recenzia)

Publikované : 05.11.2012 | Zobrazení: 3353 |
2 minúty čítania

Cudzinci v službách Tretej ríše

 

Žiadny chodník nie je neschodný, žiadna ulička nie je príliš temná a žiadne tajomstvo nie je zakopané dostatočne hlboko.

Autor knihy nám poskytuje možnosť nahliadnuť do oblastí histórie, ktoré ešte nie sú v takejto forme spracované a zosumarizované v žiadnej inej literatúre. Ukazuje, kto okrem samotných Nemcov bojoval na strane nacistickej Tretej ríše. Cudzí žoldnieri bojovali za Nemecko v druhej svetovej vojne zo zištných, ale aj z ideologických dôvodov.

V úvode knihy autor rozoberá dôvody, prečo a z akých dôvodov sa státisíce príslušníkov nenemeckých národností zapojili do vojnového ťaženia po boku nacistov. Hlavné dôvody vidí v rozpínavosti ideológie národného socializmu, v jeho výzve na zjednotenie árijskej rasy v boji na život a smrť proti ideologickým nepriateľom (napríklad proti komunizmu) či na rozšírenie životného priestoru.

Autor venuje podstatnú časť knihy národom žijúcim na území bývalého ZSSR (Ukrajinci, Kozáci), ktorých do radov „Waffen SS“ nahnal krutý Stalinov režim, potláčajúci ich národnú identitu. Samozrejme, niektorí z renegátov boli len prostí oportunisti, zločinci a dobrodruhovia, ktorým nezáležalo na tom, pre koho bojujú.

V knihe postupne prejdeme obdobím vzniku a vytvárania „cudzích“ jednotiek v rámci „Waffen SS,“ ktoré museli byť aj ideologicky a rasovo prijateľné. Oboznamujeme sa so vznikom prvých dobrovoľníckych légii, sformovaných hlavne z občanov Rakúska či z obyvateľov okolia Gdanska. Následne autor rozoberá jednotlivé krajiny Európy, ktorých občania dobrovoľne vstupovali do nemeckej armády (Belgičania, Fíni, Francúzi, Holanďania, Nóri, Španieli, ale aj obyvatelia Veľkej Británie).

Zaujímavé fakty sa dozvieme aj o využití vojnových zajatcov indickej národnosti a moslimov. Nezanedbateľná časť je venovaná účasti občanov ruskej národnosti. Na vojne proti vlastnému štátu sa ich zúčastnili desiatky tisíc. Slúžili či už ako pomocné, alebo ako strážne jednotky a v pomerne veľkej miere sa podieľali na genocíde vlastných krajanov (napríklad tzv. RNNA − Ruská nacionálna národná armáda či Východné légie zložené z príslušníkov národov Turecka, Turkestanu, Azerbajdžanu a Gruzínska).

Samostatná kapitola sa venuje pobaltským krajinám Litve, Lotyšsku a Estónsku.

Na konkrétnych historických faktoch môžeme vidieť využitie národnostného napätia na Balkáne a vytvorenie jednotiek z radov príslušníkov národov Juhoslávie a Albánska.

Záver knihy hovorí o konečnom „zúčtovaní“. Osud cudzincov, ktorí bojovali počas druhej svetovej vojny na strane Nemecka, nebol rovnaký v každej zmienenej krajine. Stalin bol „prešťastný“, keď mohol nechať postrieľať alebo k smrti ubiť všetkých, ktorí proti nemu pozdvihli zbraň. Podobne sa správali aj Titovi partizáni v Juhoslávii a ostatné štáty víťazných mocnosti, i keď možno s menšou krutosťou.

 

Branislav Kovár, st.

 

 

Christopher Ailsby: Hitlerovi renegáti. Prel. Valentin Sigmund. Praha : Levné knihy 2008. 191 strán, pevná väzba. ISBN 978-80-7309-502-4.


Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Fašizmus je kniha, ktorá u nás chýbala

Fašizmus je kniha, ktorá u nás chýbala

V roku 2019 vyšla vo vydavateľstve Premedia kniha Fašizmus od historika Jakuba Drábika. Bez preháňania sa dá povedať, že podobná publikácia na slovenskom knižnom trhu chýbala... celý článok

Súmrak monarchie pripomína skôr súmrak ľudského bytia

Súmrak monarchie pripomína skôr súmrak ľudského bytia

Greg King a Penny Wilsonová napísali knihu, ktorá spája osudovosť romantizmu s napínavosťou thrilleru a vrcholí sťa antická tragédia. To všetko je navyše zaodené v háve precízneho psychologického profilu. Najdesivejší je však fakt, že pri jej písaní ani nemuseli fabulovať. celý článok

Vyšla kniha o súdnictve a trestoch v Košiciach

Vyšla kniha o súdnictve a trestoch v Košiciach

Košické vydavateľstvo HistoricKE vydalo knižnú novinku pod názvom „Maleficz. Ako sa súdilo a trestalo v Košiciach v 16. storočí.“ celý článok

Jared Diamond priniesol zaujímavú analýzu štátnych kríz v dejinách

Jared Diamond priniesol zaujímavú analýzu štátnych kríz v dejinách

Knihy Jareda Diamonda môžeme zaradiť do kategórie diel, ktoré sa snažia vysvetliť fungovanie celého sveta. Patrí do skupiny autorov, ako sú Steven Pinker alebo Yaval Noah Harari. celý článok

Štefánik 4. 5. 1919 – za lákavým titulom sa skrýva chaos

Štefánik 4. 5. 1919 – za lákavým titulom sa skrýva chaos

Kniha Karola Kulašíka s lákavým titulom „M. R. Štefánik 04. 05. 1919“ dáva zdanlivo prísľub nových faktov k záhade Štefánikovej tragédie, ktorej 100. výročie si tento rok pripomíname. celý článok

Diskusia