Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Hitlerovi renegáti (knižná recenzia)

Publikované : 05.11.2012 | Zobrazení: 3304 |
2 minúty čítania

Cudzinci v službách Tretej ríše

 

Žiadny chodník nie je neschodný, žiadna ulička nie je príliš temná a žiadne tajomstvo nie je zakopané dostatočne hlboko.

Autor knihy nám poskytuje možnosť nahliadnuť do oblastí histórie, ktoré ešte nie sú v takejto forme spracované a zosumarizované v žiadnej inej literatúre. Ukazuje, kto okrem samotných Nemcov bojoval na strane nacistickej Tretej ríše. Cudzí žoldnieri bojovali za Nemecko v druhej svetovej vojne zo zištných, ale aj z ideologických dôvodov.

V úvode knihy autor rozoberá dôvody, prečo a z akých dôvodov sa státisíce príslušníkov nenemeckých národností zapojili do vojnového ťaženia po boku nacistov. Hlavné dôvody vidí v rozpínavosti ideológie národného socializmu, v jeho výzve na zjednotenie árijskej rasy v boji na život a smrť proti ideologickým nepriateľom (napríklad proti komunizmu) či na rozšírenie životného priestoru.

Autor venuje podstatnú časť knihy národom žijúcim na území bývalého ZSSR (Ukrajinci, Kozáci), ktorých do radov „Waffen SS“ nahnal krutý Stalinov režim, potláčajúci ich národnú identitu. Samozrejme, niektorí z renegátov boli len prostí oportunisti, zločinci a dobrodruhovia, ktorým nezáležalo na tom, pre koho bojujú.

V knihe postupne prejdeme obdobím vzniku a vytvárania „cudzích“ jednotiek v rámci „Waffen SS,“ ktoré museli byť aj ideologicky a rasovo prijateľné. Oboznamujeme sa so vznikom prvých dobrovoľníckych légii, sformovaných hlavne z občanov Rakúska či z obyvateľov okolia Gdanska. Následne autor rozoberá jednotlivé krajiny Európy, ktorých občania dobrovoľne vstupovali do nemeckej armády (Belgičania, Fíni, Francúzi, Holanďania, Nóri, Španieli, ale aj obyvatelia Veľkej Británie).

Zaujímavé fakty sa dozvieme aj o využití vojnových zajatcov indickej národnosti a moslimov. Nezanedbateľná časť je venovaná účasti občanov ruskej národnosti. Na vojne proti vlastnému štátu sa ich zúčastnili desiatky tisíc. Slúžili či už ako pomocné, alebo ako strážne jednotky a v pomerne veľkej miere sa podieľali na genocíde vlastných krajanov (napríklad tzv. RNNA − Ruská nacionálna národná armáda či Východné légie zložené z príslušníkov národov Turecka, Turkestanu, Azerbajdžanu a Gruzínska).

Samostatná kapitola sa venuje pobaltským krajinám Litve, Lotyšsku a Estónsku.

Na konkrétnych historických faktoch môžeme vidieť využitie národnostného napätia na Balkáne a vytvorenie jednotiek z radov príslušníkov národov Juhoslávie a Albánska.

Záver knihy hovorí o konečnom „zúčtovaní“. Osud cudzincov, ktorí bojovali počas druhej svetovej vojny na strane Nemecka, nebol rovnaký v každej zmienenej krajine. Stalin bol „prešťastný“, keď mohol nechať postrieľať alebo k smrti ubiť všetkých, ktorí proti nemu pozdvihli zbraň. Podobne sa správali aj Titovi partizáni v Juhoslávii a ostatné štáty víťazných mocnosti, i keď možno s menšou krutosťou.

 

Branislav Kovár, st.

 

 

Christopher Ailsby: Hitlerovi renegáti. Prel. Valentin Sigmund. Praha : Levné knihy 2008. 191 strán, pevná väzba. ISBN 978-80-7309-502-4.


Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Štefánik 4. 5. 1919 – za lákavým titulom sa skrýva chaos

Štefánik 4. 5. 1919 – za lákavým titulom sa skrýva chaos

Kniha Karola Kulašíka s lákavým titulom „M. R. Štefánik 04. 05. 1919“ dáva zdanlivo prísľub nových faktov k záhade Štefánikovej tragédie, ktorej 100. výročie si tento rok pripomíname. celý článok

Šokujúci zvrat v bitke pri Midway ožil v novom filme

Šokujúci zvrat v bitke pri Midway ožil v novom filme

Námorná bitka pri Midway patrí ku kľúčovým bitkám 2. svetovej vojny. Zároveň je jednou z najrozhodujúcejších a svojím spôsobom i najpozoruhodnejších bitiek v dejinách. celý článok

Čo sú mýty a čo sú fakty o Havlových amnestiách?

Čo sú mýty a čo sú fakty o Havlových amnestiách?

Pred 30 rokmi padol v Československu komunistický režim. Nasledovalo zložité a neľahké obdobie transformácie, ktoré prinieslo množstvo kontroverzných udalostí i snahu vyrovnať sa s minulosťou prostredníctvom takzvanej hrubej čiary. celý článok

Čo darovať historikovi pod stromček?

Čo darovať historikovi pod stromček?

Kniha je stále najlepším vianočným darom. Tentoraz sme do nášho každoročného výberu zaradili aj knihy z našej produkcie... celý článok

Rozhovor s dejinami otvára mnoho dôležitých tém

Rozhovor s dejinami otvára mnoho dôležitých tém

Kniha Rozhovor s dejinami prináša čitateľovi krátky exkurz do života výraznej osobnosti slovenskej historickej vedy, akou Ivan Kamenec bez pochýb je. Každému, kto sa o slovenskú historiografiu a slovenské dejiny všeobecne zaujíma, ponúka kniha množstvo pútavých detailov, ktoré vykresľujú, v akých po celý článok

Diskusia