Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Historické romány z protitureckých bojov

Publikované : 18.12.2012 | Zobrazení: 5488 |
2 minúty čítania

O autorovi historických a fantasy románov Jurajovi Červenákovi sme už na našej stránke písali. Okrem recenzovaných románov z prostredia starých Slovanov má autor úspešnú a –

podľa môjho názoru aj kvalitatívne lepšiu – sériu o kapitánovi Báthorym z obdobia 17. storočia a protitureckých bojov. Prvý román sa odohráva predovšetkým na území Uhorska, druhý už v Osmanskej ríši a tretí v Chorvátsku.

Štýl J. Červenáka lavíruje medzi históriou a fantasy. Ale fantastické prvky sú zastúpené minimálne a len v intenciách doby, v ktorej ľudia intenzívne verili na existenciu sveta mimo ich chápania. Kto by, napríklad, v 17. storočí neveril, že svätý Juraj zabil draka?

Aj keď je hlavná postava románu, Kornélius Báthory, vymyslená, má pravdepodobne svoj predobraz v osobnosti uhorského El Cida − Juraja Túryho (1519 − 1571). Ten sa preslávil ako skvelý šermiar, ktorý vraj zvíťazil vo viac ako šesťsto súbojoch. Jeho sláva bola taká veľká, že si s ním chcel zmerať sily aj habsburgovský panovník Maximilián II. Nakoniec si na neho osmanskí Turci počkali a zo zálohy  ho napadli v presile. Odvliekli ho do Istanbulu a popravili.

V románoch však vystupujú aj reálne historické postavy, napríklad turecký cestovateľ a spisovateľ Evliya Çelebi, chorvátsky bán Mikuláš Zrínsky či veľkovezír Fazıl Ahmed Köprülü paša. Osobne som rád, že autor nezabudol ani na Jelenu (Helenu) Zrínsku. Táto výrazná ženská osobnosť uhorských dejín stojí v širšom stredoeurópskom povedomí neprávom v ústraní.

Súčasťou deja sú aj reálne historické udalosti – protiturecké boje na území dnešného Slovenska, dobytie mesta Veľký Varadín, povstanie na ostrove Kréta atď. Najmä v druhej časti nájdeme vynikajúce historické opisy prostredia. Pri portréte doby autor neskĺzol do predsudkového stereotypu, a preto napríklad nepodáva obraz Turkov ani uhorskej strany konfliktu čiernobielo. Na oboch bojujúcich stranách sa jeho postavy správajú ako ľudia so svojimi problémami či radosťami, a nie sú to len jednotvárne postavy bez príbehu.

Knihy dopĺňajú slovníky historických pojmov. Aj to dokladá, že s ich historickou reálnosťou to autor myslí vážne. Samozrejme, vyskytnú sa drobné nezrovnalosti, ale väčšinou nie sú postrehnuteľné. Knihy vyšli aj v českom jazyku; toto vydanie na rozdiel od slovenského obsahuje aj mapu – škoda, že náš vydavateľ nepomyslel na takúto vhodnú doplňujúcu drobnosť.

Medzi historickým románmi patrí táto zatiaľ trilógia medzi to najlepšie vo svojom žánri, kde môže pokojne konkurovať aj zahraničným dielam.

 

Branislav Kovár

 

 

Juraj Červenák:  Strážcovia Varadína. Slovart : Bratislava 2010. 439 strán, pevná väzba. ISBN 978-80-8085-925-1.

 

 

 

Juraj Červenák:  Brána Irkally. Slovart : Bratislava 2010. 406 strán, pevná väzba. ISBN 978-80-556-0140-3.

 

 

 

Juraj Červenák: Diablova pevnosť. Dobrodružstvá kapitána Báthoryho. Bratislava : Slovart 2011. 469 strán, pevná väzba. ISBN 978-80-556-0486-2.

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Na stope vraha v rudolfínskej Prahe

Na stope vraha v rudolfínskej Prahe

Na začiatku 17. storočia vrcholí v habsburskom mocnárstve spor medzi panovníkom Rudolfom II. a jeho bratom arcivojvodom Matejom. Okrem konfliktu „kráľovských“ súrodencov sa na pozadí deja odohráva ešte jeden spor, a to medzi nezmieriteľnými stranami katolíkov a protestantov. celý článok

Zlato Arkony 2 (knižná recenzia)

Zlato Arkony 2 (knižná recenzia)

Nechali ste sa niekedy uniesť do krajiny mýtov a premýšľali ste, aké by to bolo, ak by sa vo vzájomnej vojne stretli bohovia rôznych náboženstiev? celý článok

Zlato Arkony (ukážka)

Zlato Arkony (ukážka)

Severné pobrežie sa približovalo. Smerovali do Divej, prielivu oddeľujúceho Volyn od východnej pevniny. Vľavo od ústia rozhŕňal vody zálivu asi míľu široký výbežok pokrytý lúkami a hájmi – najjužnejší cíp ohromného ostrova. celý článok

Zlato Arkony (knižná recenzia)

Zlato Arkony (knižná recenzia)

„Čo ťa nezabije, to ťa posilní.“ (Fridrich Nietzsche) celý článok

Rozhovor s dejinami otvára mnoho dôležitých tém

Rozhovor s dejinami otvára mnoho dôležitých tém

Kniha Rozhovor s dejinami prináša čitateľovi krátky exkurz do života výraznej osobnosti slovenskej historickej vedy, akou Ivan Kamenec bez pochýb je. Každému, kto sa o slovenskú historiografiu a slovenské dejiny všeobecne zaujíma, ponúka kniha množstvo pútavých detailov, ktoré vykresľujú, v akých po celý článok

Diskusia