Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Historička: Stereotypy sú rovnaké už stovky rokov

Publikované : 29.07.2015 | Zobrazení: 5183 |
2 minúty čítania

Myslíte si že stredovekí ľudia boli špinaví nevzdelanci, zatiaľ čo antickí vzdelanci chodili po Aténach v nažehlenej bielej tóge? „Ľudia sa v priebehu vekov až tak nemenia, rovnako ako ich predsudky,“ vyvádza z omylu historička, ktorá sa zaoberá raným stredovekom, Evina Steinová.

 

Venujete sa ranému stredoveku, kedy sa toto obdobie odohrávalo?

 To trochu závisí od toho, koho sa pýtate, pretože archeológovia to vidia inak ako ľudia, ktorí sa venujú rukopisom. Ja som „rukopisník“ a pre nás začína stredovek okolo roku 600. Konkrétne včasný stredovek končí okolo roku 1000.

 

Prečo?

To, kedy začína nové historické obdobie, určujú zlomové momenty a zásadné zmeny v kultúre alebo technológii. Pre odborníkov na rukopisy, akým som ja, je významným zlomom vznik lokálnych písomných kultúr, ktoré v Európe nahradili staršie rímske písomníctvo. Mimochodom, každé historické obdobie je určované nielen časovo, ale aj v priestore. Napríklad na Blízkom východe nemá zmysel hovoriť o včasnom stredoveku až do rozmachu Islamu v druhej polovici 7. storočia.

 

Odkiaľ čerpáte informácie o tomto období?

Hlavne z písomných a hmotných prameňov, ale v poslednej dobe sa rozvíjajú aj nové odvetvia, napríklad skúmanie DNA vzoriek, historická klimatológia, či používanie nových digitálnych technológií na analýzu historických dát.

 

Ako sa dá z klimatológie zistiť, čo sa stalo pred  vyše tisíc rokmi?

V roku 2007 napríklad historici z Harvardu spolupracovali s klimatológmi, ktorí robili sondy do grónskeho ľadovca. Klimatológovia sa pozerajú na vrstvy, ktoré zodpovedajú konkrétnemu storočiu v Európe. Zisťujú, koľko je v nich sulfátov a z toho dokážu zistiť aká bola úroveň vulkanických erupcií a ako mohli ovplyvňovať počasie v Európe. Potom s historikmi porovnávajú záznamy v kronikách o záplavách, či studených letách. Dokážu tak potvrdiť, kedy boli veľké vlny chladu, kedy sa nedarilo úrode a ako to ovplyvňovalo hospodárstvo.

 

Viac sa dozviete na: science.dennikn.sk

 

Mgr. Evina Steinová vyštudovala latinský jazyk na Masarykovej univerzite v Brne a medievistiku na Utrecht University v Holandsku. Od roku 2011 je pracovníčkou Kráľovskej holandskej akadémie vied, kde dokončuje doktorát o vedeckých komunitách v ranom stredoveku. Popularizačnými článkami prispieva na portál Historyweb a na viaceré blogy, ktoré sa venujú histórii.

 

Rozhovor viedla Zuzana Vitková

 

 

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Muž, čo pochopil Aristotela

Muž, čo pochopil Aristotela

Aristoteles položil pevné základy našej vedeckej práce. V ďalšej časti nášho seriálu sa zameriame na vedca, ktorý hral významnú úlohu pri sprostredkovaní Aristotelových myšlienok v Európe. celý článok

Ako merať čas bez slnečných hodín?

Ako merať čas bez slnečných hodín?

V tejto časti seriálu o významných osobnostiach stredovekej vedy sa pozrieme na vývoj na poli astronómie. Tento diel sa zároveň bude týkať prvej z dvoch veľkých európskych renesancií, ktoré predchádzali tej najznámejšej renesancii s veľkým „R“. celý článok

Kto postavil Hagiu Sofiu?

Kto postavil Hagiu Sofiu?

V tomto seriáli sa pozrieme na zúbok niekoľkým málo známym, ale významným osobnostiam stredovekej vedy. Sústredíme sa na osobnosti, ktoré svojimi objavmi prispeli k poznaniu na poli matematiky, fyziky, astronómie a logiky. celý článok

Diskusia