Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Historická detektívka z habsburského mocnárstva

Publikované : 02.10.2013 | Zobrazení: 5225 |
2 minúty čítania

Detektívky patria jednoznačne k najpredávanejším literárnym žánrom. Do tejto kategórie patria aj historické detektívky. Tento žáner bol doteraz doménou skôr cudzích autorov. U nás je asi najznámejším dielom Meno ruže od Umberta Eca. Medzi najnovšie práce patrí aj séria odohrávajúca sa v stredomorskom svete 7. storočia od britského autora Richarda Blakea. Pozitívnou správou je, že na toto literárne pole vstúpil aj slovenský autor Juraj Červenák, o ktorého románoch sme už viac razy písali aj na HistoryWebe.

Hneď na začiatku napíšem niekoľko superlatívov, ktoré ma definitívne zaradia k tvrdým fanúšikom Ďurovej tvorby. Juraj Červenák napísal svoj najlepší román! Kvalitou prekonáva aj spomínaného Richarda Blakea, na Umberta Eca to síce ešte nie je, ale...

Dej nového románu vychádza z rovnomennej rozhlasovej hry, ale nezostal z nej v ňom kameň na kameni. Tí, čo si myslia, že príbeh už počuli a poznajú, budú prekvapení.

Ako sa dozviete už v krátkej anotácii vydavateľa, hlavní hrdinovia – kapitán Stein a notár Barbarič – sú na stope zločinu v habsburskom cisárstve za vlády Rudolfa II. Na konci 16. storočia zúri v pohraničí vojna s Osmanskou ríšou. Turci sa pokúšajú preniknúť k bohatým banským mestám v hornom Uhorsku. Vojnového veterána Steina vyšlú do Banskej Štiavnice odhaliť zradcu, ktorý chcel nepriateľom ukázať tajnú cestu do dobre opevneného mesta. Pátranie ešte skomplikuje vražda miestneho drobného šľachtica. Stein preto musí spojiť svoje sily s mestským notárom Matejom Barbaričom, aby rozplietol klbko sprisahaní a zločinov, z ktorých mnohé siahajú hlboko do minulosti.

Po množstve fantasy a historických románov našiel J. Červenák svoju ideálnu spisovateľskú polohu. Opis dobrodružstiev v rannom novovekom svete má všetko, čo by mal mať. Text je navyše profesionálnejší.

V historických reáliách som nepostrehol výraznejšie chyby či nezrovnalosti. Okrem hlavnej dejovej linky sú na pozadí naznačené ďalšie charakteristiky doby – upaľovanie bosoriek alebo konflikt katolíkov s protestantmi. Reálie sa snažia ísť do detailov, napríklad palné zbrane zlyhávajú, tak ako sa to skutočne dialo na prahu novoveku.

Opis prostredia Banskej Štiavnice dáva priestor objaviť niektoré ešte dnes zachované kultúrne pamiatky.

Plánované voľné pokračovania sa budú odohrávať v ďalších častiach habsburského mocnárstva – v Prahe i v Prešporku. Dúfam, že séria sa bude aj ďalej rozrastať – javiskom príbehov by potom mohli byť aj vzdialenejšie mestá Európy 17. storočia, ako sú Benátky alebo Istanbul.

 

Branislav Kovár

 

 

 

Červenák, J.: Mŕtvy na pekelnom vrchu. Bratislava : Slovart 2013. Pevná väzba, 256 s. ISBN 978-80-556-0814-3.

 

 

 

Obrazová príloha: Slovart, www.cervenak.sk

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Na stope vraha v rudolfínskej Prahe

Na stope vraha v rudolfínskej Prahe

Na začiatku 17. storočia vrcholí v habsburskom mocnárstve spor medzi panovníkom Rudolfom II. a jeho bratom arcivojvodom Matejom. Okrem konfliktu „kráľovských“ súrodencov sa na pozadí deja odohráva ešte jeden spor, a to medzi nezmieriteľnými stranami katolíkov a protestantov. celý článok

Sekera z bronzu, rúno zo zlata

Sekera z bronzu, rúno zo zlata

Historický román z doby bronzovej patrí medzi raritné témy v slovenskej literatúre. Juraj Červenák je asi najrecenzovanejší autor na našom HistoryWeb.sk. Svojím zameraním na históriu patrí autor medzi ojedinelé prípady v slovenskej literatúre. celý článok

Historické romány z protitureckých bojov

Historické romány z protitureckých bojov

O autorovi historických a fantasy románov Jurajovi Červenákovi sme už na našej stránke písali. Okrem recenzovaných románov z prostredia starých Slovanov má autor úspešnú a – podľa môjho názoru aj kvalitatívne lepšiu – sériu o kapitánovi Báthorym z obdobia 17. storočia a protitureckých bojov. celý článok

Zlato Arkony (knižná recenzia)

Zlato Arkony (knižná recenzia)

„Čo ťa nezabije, to ťa posilní.“ (Fridrich Nietzsche) celý článok

Sprisahanie v Ríme a teror v Konštantínopole

Sprisahanie v Ríme a teror v Konštantínopole

Historická detektívka zo 7. storočia (knižná recenzia) celý článok

Diskusia