V prvých storočiach nášho letopočtu ležalo územie Slovenska v tesnom susedstve Rímskej ríše. Miestne germánske kmene proti Rimanom bojovali, ale aj slúžili v ich armáde, obchodovali s nimi či posielali svojich synov na výchovu k Rimanom. Rímska ríša pre Germánov predstavovala luxus a vyspelý svet. Keďže sa germánske elity chceli odlíšiť od ostatného obyvateľstva, začali preberať rímske zvyky, čo sa prejavilo aj v budovaní ich rezidencií v rímskom štýle.
V rámci rozľahlého územia tzv. Veľkej Germánie zaujali v dobe rímskej (1. – 4. storočie po Kr.) výnimočné postavenie oblasti severne od stredného Dunaja, vrátane západného Slovenska. Naše územie predstavovalo kontaktnú zónu, v rámci ktorej sa odohrával mimoriadne intenzívny kontakt so susedným rímskym svetom. Hranicu medzi barbarikom – teda regiónom, ktorý obývali barbarské kmene (Germáni) – tvorila opevnená hranica tiahnuca sa najmä pozdĺž riek Dunaj a Rýn, nazývaná Limes Romanus. Jej hlavnou funkciou bola ochrana Rímskej ríše pred ničivými vpádmi germánskych kmeňov.
Jedným z fenoménov, ktorý sa v porovnateľnej podobe nevyskytujú nikde inde v barbarskej Germánii, sú rímske kamenné stavby. Tieto slúžili rôznemu poslaniu a vyskytovali sa v rôznych etapách od 1. storočia pred Kr. až po začiatok doby sťahovania národov (4. stor. po Kr.). O ich vzniku, význame, funkciách a zániku príde do Archeologickej kaviarne porozprávať významný špecialista na dobu rímsku na Slovensku doc. PhDr. Vladimír Varsik, CSc., z Archeologického ústavu SAV a z Katedry archeológie Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity. V prednáške „Rímske stavby na Slovensku – rezidencie germánskej elity“ predstaví predovšetkým neskoroantické stavby zo 4. storočia. Hoci boli tieto budovy postavené Rimanmi, slúžili ako rezidencie miestnej, predovšetkým kvádskej spoločenskej elite.
Prednáškou doc. Varsika sa po letnej pauze znovu otvára Archeologická kaviareň pre záujemcov o archeológiu z radov širokej verejnosti. Prednášky spojené s následnou diskusiou s autormi budú raz za mesiac, vždy v utorok podvečer. Pestrý program nás zavedie do obdobia od doby bronzovej po stredovek, na miesta od Slovenska a strednej Európy po strednú Ameriku.
Prednáška „Rímske stavby na Slovensku – rezidencie germánskej elity“ sa uskutoční v utorok 24. septembra 2019 o 17:30 v nových priestoroch – vo Výstavnom pavilóne Slovenského národného múzea v Bratislave na Žižkovej ulici 16 (rovnaký vstup ako do Archeologického múzea SNM), na 2. poschodí. Organizátori Archeologickej kaviarne tak vyhoveli potrebe väčšieho priestoru aj volaniu „ľudu“ po čase prijateľnejšom pre pracujúcich.
Všetkých srdečne pozývame. Vstupné je dobrovoľné.