Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Film 1917 vám ukáže realitu prvej svetovej vojny

Publikované : 21.02.2020 | Zobrazení: 2494 |
3 minúty čítania

Prvá svetová vojna nebýva častým námetom filmových režisérov. Keď sa však niekto tejto témy zhostí, väčšinou to stojí za to. Tak je to aj v prípade filmu 1917.


Veľká vojna zúri už tri roky a jej koniec je v nedohľadne. Vojaci si za ten čas stihli zvyknúť na všetky útrapy spojené s pobytom v zákopoch. Na stiesnené priestory, blato, potkany aj všadeprítomnú smrť.

V pozadí každodenného stereotypu západného frontu sa predsa len niečo deje. Nemci naplánovali a spustili operáciu Albericht. Rozhodli sa skrátiť časť frontu, ustúpiť niekoľko kilometrov hlbšie do vnútrozemia do predpripravených, prakticky nedobytných postavení. Územie však neopustili len tak. Všetko, čo sa dalo zobrať, odniesli so sebou. Ostatné, vrátane stromov, domov či mostov, zničili.

 

Nevedomosť Spojencov

Spojenci spočiatku o nemeckých prípravách nič netušili. Až postupne sa im podarilo zistiť, že niečo nie je v poriadku. Protivníkov ústup si však nevedeli vysvetliť. Nechápali, prečo by sa Nemci dobrovoľne stiahli z územia, ktoré za cenu ťažkých strát dobýjali.

Do tejto atmosféry nás privádza britský režisér Sam Mendes. Pri spracovaní filmu sa nechal inšpirovať vlastnou rodinnou históriou. Jeho dedko totiž bojoval v prvej svetovej vojne ako posol. A práve tejto roly sa majú zhostiť dvaja hlavní hrdinovia.

Hneď na začiatku dostane dvojica hrdinov za úlohu doručiť špeciálny rozkaz. Zastaviť útok dvoch práporov na nemecké postavenia. Tamojší veliteľ totiž netuší, že vrhá svojich mužov na neprekonateľné nemecké postavenia a teda na istú smrť.

Spojenie s touto jednotkou je prerušené. Jedinou možnosťou, ako ofenzívu zastaviť, je doručiť rozkaz osobne. Čas však neúprosne beží. Ofenzíva sa má začať o niekoľko hodín. Dvojica hrdinov sa preto musí vydať najrýchlejšou cestou. Tá vedie cez protivníkovo územie. Podľa velenia by malo byť opustené, ale je to skutočne tak? Nikto okrem dôstojníckeho štábu tomu poriadne neverí.

Hlavní hrdinovia sa aj napriek tomu vydávajú na cestu. Jeden z nich má na to obzvlášť dobrý dôvod. Plánovanej ofenzívy sa má zúčastniť aj jeho starší brat. Ak nestihnú doručiť rozkaz, jeho brat zomrie.

Hoci má film takmer dve hodiny, prakticky neustále sa niečo deje. Na rozdiel napríklad od filmu Midway je divák hodený priamo do akcie a vysvetľovaniu súvislostí je venovaný len malý priestor. Vôbec to však nie je potrebné. Divák sa celkom prirodzene zoznámi so všetkým, čo potrebuje pre pochopenie deja vedieť.

Režisér rovnako šikovne zoznamuje diváka s tým, aká bola každodennosť vojakov v zákopoch prvej svetovej vojny. Vďaka skvelej kamere a vizuálnym efektom okúsi realitu prvej svetovej vojny takmer na vlastnej koži. Kto by však čakal film plný výbuchov a streľby, zostane sklamaný. Bojových scén je vo filme pomerne málo.

Mne osobne to vôbec neprekážalo. Film je ladený a vyvážený tak, že tých pár akčných scén úplne postačuje (ak si tento článok prečítate až po zhliadnutí filmu, zrejme si nízku frekvenciu explózií uvedomíte až dodatočne). Navyše vzhľadom na samotný dej by kazili celkový dojem.

Film 1917 mnohí prirovnávajú k Spilbergovmu Zachráňte vojaka Rayana. Podľa mňa sú však od seba na míle vzdialené. Jedno však majú spoločné. Oba filmy sú prudko pozerateľné.

 

Vladimír Koppan

 

Hodnotenie: 9/10

1917

Réžia: Sam Mendes

Scenár: Sam Mendes, Krysty Wilson-Cairns

Hudba: Thomas Newman

Kamera: Roger Deakins

Hrajú: George MacKay, Dean-Charles Chapman, Colin Firth, Benedict Cumberbatch, Mark Scott, Andrew Scott, Richard Madden, Adrian Scarborough, Anson Boon, Tommy French, Nabhaan Rizwan, Daniel Mays, Pip Carter, Gerran Howell, John Hollingworth, Billy Postlethwaite, Josef Davies, Spike Leighton, Jamie Parker, Robert Maaser, Jack Shallo, Elliot Edusah, Chris Walley, Michael Jibson, Richard McCabe, Richard Dempsey, Phil Cheadle, Merlin Leonhardt, Bogdan Kumšackij, Josh Turner

 

Obrazová príloha: Universal Picture

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Ako vlčia svorka nestačila na jedného Chrta

Ako vlčia svorka nestačila na jedného Chrta

Výborný Tom Hanks v úlohe kapitána amerického torpédoborca Greyhound (Chrt) a zároveň veliteľa eskorty spojeneckého konvoja obchodných lodí proti vlčej svorke nemeckých ponoriek v epochálnej bitke o Atlantik počas 2. svetovej vojny. celý článok

Dá sa poučiť zo seriálu a z kníh o anglosaskom Poslednom kráľovstve?

Dá sa poučiť zo seriálu a z kníh o anglosaskom Poslednom kráľovstve?

Anglický spisovateľ Bernard Cornwell už takmer štyridsať rokov výdatne zásobuje knižnice nadšencov pre historické romány. Poslednou knižnou sériou jeho typicky priamočiarych a nekompromisných dobrodružných príbehov, ktorú plánuje ukončiť trinástym dielom vychádzajúcim túto jeseň... celý článok

Vznikol dokumentárny film o staršej dobe bronzovej

Vznikol dokumentárny film o staršej dobe bronzovej

Občianskeho združenia ARS ARETE sprístupňuje verejnosti prostredníctvom internetového magazínu HistoryWeb.sk trojdielny dokumentárny film Staršia doba bronzová. celý článok

„Na festival!“ alebo historik ide na MFF Karlovy Vary

„Na festival!“ alebo historik ide na MFF Karlovy Vary

Pre historika má Medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch špecifickú príchuť. Čo všetko bude možné vzhliadnuť na tohtoročnom? celý článok

Aké historické chyby mal seriál Černobyľ?

Aké historické chyby mal seriál Černobyľ?

Apríl 1986 – IBM uvádza na trh prvý komerčný laptop, Sovietsky zväz prehráva vojnu v Afganistane, Spojené štáty americké bombardujú Líbyu a to všetko sa deje na pozadí postupného „otepľovania“ vzťahov dvoch veľmocí v sprievode Falcovho „Rock Me Amadeus“ a „Decibelov lásky“ Michala Davida. celý článok

Diskusia