Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Fajky z morskej peny

Publikované : 14.05.2017 | Zobrazení: 3400 |
2 minúty čítania

V histórii remesla výroby fajok, ľudovo tiež nazývaného fajkárstvo, majú nezastupiteľné miesto výrobky z morskej peny. Viac ako 150 rokov si vďaka týmto rezbárskym skvostom získavali renomé zruční remeselníci, aby svojimi prepracovanými výrobkami uspokojili aj tých najnáročnejších zákazníkov. Aj napriek tomu, že zlatá éra fajok z morskej peny je už dávno minulosťou, vybrané exponáty zo zbierkového fondu Stredoslovenského múzea vzbudzujú zvedavosť a záujem návštevníkov dodnes. Už tento utorok 16. mája 2017 o 17-tej hodine návštevníci Matejovho domu prostredníctvom prednášky s názvom Biele striebro v zbierkach SSM spoznajú túto netradičnú pomôcku pre fajčiarov, ktorú si v minulosti nemohol každý dovoliť.

 

Príchod fajok z morskej peny na starý kontinent je dodnes opradený legendami a zahalený rúškom tajomstva... Podľa bádateľa Filipa Glocka existuje viacero verzií o existencii fajok z morskej peny v Európe. Viaceré z nich sú dnes považované skôr za legendy, než reálne príbehy doložené historickými faktami. Spomína sa, že pri obliehaní Viedne sa tureckí dobyvatelia posilňovali dúškami dymu z fajok, ktoré boli vyrobené z morskej peny. Keď potom porazení opúšťali mesto, niekoľko v zmätku zabudnutých fajok sa stalo vojnovou korisťou viedenských obrancov.

Ďalšia z legiend uvádza, že v roku 1760 veľvyslanec Márie Terézie v Turecku získal od istanbulského sultána dar v podobe bloku morskej peny. Keď sa neskôr vrátil do Budapešti, zveril ho jednému remeselníkovi, ktorý bol známy tiež svojím rezbárskym umením. Ten sa rozhodol z podivuhodného nerastu vyrobiť okrem iných dekoračných predmetov a aj dve fajky.

Nielen Filip Glocko, ale aj ďalší historici sa domnievajú, že najbližšie k pravde má historka o peštianskom šustrovi, ktorému sa pripisujú zásluhy objavenia morskej peny ako materiálu, ktorý je vhodný aj pre fajkárstvo. Na spiatočnej ceste z misie v Turecku v roku 1723 vystavoval kus morskej peny a dal zhotoviť z tohto jedinečného materiálu dve fajky.

Fajkárom poskytuje morská pena v rozvíjaní rezbárskych schopností ešte väčšie možnosti ako drevo.

Proces ťažby morskej peny je však nielen časovo, ale aj finančne náročný. Aby bol získaný skutočne kvalitný materiál, musí sa veľmi pozorne oddeliť minerál od horniny, pričom vzniká veľké množstvo odpadu. Morská pena nevykazuje rovnaké vlastnosti a kvalitu, a preto by mali fajnšmekri rozoznať i jej umelé varianty, zdôrazňuje rozdiel medzi laikom a skutočným odborníkom historik Filip Glocko.

 

 

 

Na opätovné stretnutie s históriou v Matejovom dome pozýva všetkých priaznivcov, ktorí majú zmysel pre detail a vedia oceniť krásu, riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký.

 

Pozývame vás na ďalšie odkrývanie tajomstiev nášho depozitu:

20.6. 2017 s kustódom Vladimírom Klemaničom na tému Pivovarníctvo v Banskej Bystrici

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Zločiny kráľovien na Níle: háremové sprisahania

Zločiny kráľovien na Níle: háremové sprisahania

Túžba po moci je stará ako ľudstvo samo. Ani v dejinách starovekého Egypta veru niet núdze o prípady, kedy jej podľahli nielen muži ale i ženy. Kráľovský hárem bol práve tým miestom, kde kráľovné, využívajúc všemožné intrigy, zločiny, vraždy, či dokonca mágiu, kuli svoje smelé plány. celý článok

Aký význam má pohanstvo v dnešnom svete?

Aký význam má pohanstvo v dnešnom svete?

Pôvodné náboženstvá a kulty sa v dnešných dňoch tešia veľkej popularite a novej vlne obľuby. Prežívajú akési znovuzrodenie a čím ďalej tým viac pohlcujú mnohých ľudí, ktorí si svoju vieru či miesto pod slnkom stále hľadajú. celý článok

Kadidlová cesta viedla z južnej Arábie k Stredozemnému moru

Kadidlová cesta viedla z južnej Arábie k Stredozemnému moru

Blízky východ už v období staroveku pretínali významné obchodné trasy spájajúce Európu, Afriku a Áziu celý článok

Pretože ja za to stojím: Tajomstvá krásy starovekých Egypťaniek

Pretože ja za to stojím: Tajomstvá krásy starovekých Egypťaniek

Obľúbený prednáškový cyklus Stredoslovenského múzea Stretnutia s minulosťou pod zelenou klenbou nadviaže v úvode roka 2020 na úspešnú spoluprácu s Katedrou histórie Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela a bude niesť podtitul Banskobystrická egyptologická jar. celý článok

Výpravy do starovekého Egypta budú pokračovať

Výpravy do starovekého Egypta budú pokračovať

Nadácia Aigyptos pripravila v spolupráci s Múzeom mesta Bratislavy, s Ústavom orientalistiky Slovenskej akadémie vied a pod záštitou veľvyslanectva Egyptskej arabskej republiky na Slovensku už deviaty ročník cyklu egyptologických prednášok pre verejnosť. celý článok

Diskusia