Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Dvanásť neznámych pyramíd

Publikované : 18.12.2013 | Zobrazení: 9067 |
5 minút čítania

Pyramídy poznáme hlavne z územia starovekého Egypta a z mayskej civilizácie, rozšírenej v mexickej a guatemalskej džungli. Tento typ stavieb však nemôžeme obmedziť len na dve spomínané kultúry. Pyramídy sa totiž vyskytovali aj inde.

 

Ak vynecháme obskúrne „pyramídy“ z Bosny, potom najznámejšie staroveké pyramídy postavili starí Egypťania a Mayovia. Internetová stránka www.heritagedaily.com uverejnila zaujímavý zoznam desiatich lokalít s neznámymi pyramídami. Ja som k súpisu pridal ešte dve podľa mňa zaujímavé stavby:

 

1. Monte d’Accoddi – tajomstvo Sardínie

Monte d’Accoddi sa nachádza na severe ostrova Sardínia neďaleko mesta Porto Torres. Túto starovekú lokalitu datujú archeológovia do 4. tisícročia pred Kr. Patrí do kultúry Ozier – do obdobia prelomu mladej a neskorej doby kamennej (neolitu a eneolitu). Základňa spodnej platformy objavenej pyramídy má približné rozmery 27 krát 27 metrov. Maximálna výška pyramídy bola 5,5 metra. Pravdepodobne slúžila ako kultové miesto a nemôžeme vylúčiť ani existenciu hrobov v jej priestore.

 

2. Veľká pyramída v Cholule

Veľká pyramída v Cholule je známa aj pod menom Tlachihualtepetl. Ide o veľký komplex štruktúr pri meste Cholula v Mexiku. Najväčšia zo stavieb má výšku 66 metrov a dĺžku základne až 400 metrov. Podľa objemu by mala patriť k najväčším pyramidálnym stavbám na svete. Najstaršie fázy vybudovali už v 3. storočí po Kr. a posledné vznikli v 9. storočí po Kr. Dnes sa predpokladá, že ju zasvätili bohu Quetzalcoatlovi.

 

3. Pyramídy z Grécka

Označujú sa aj ako pyramídy z Arga alebo pyramídy z Hellinikonu. Prvé, už antické interpretácie hovorili, že ide o hrobky (Pausanias). Dnes sa objavujú aj iné názory, ktoré ich považujú napríkladza astronomické observatóriá. Ešte pred druhou svetovou vojnou ich datovali na začiatok 3. tisícročia pred Kr., ale ich chronológia bola medzičasom spochybnená.

Rozmery obdĺžnikovej základne pyramídy sú od 7,03 až po 9,07 metra. Vonkajšie múry majú sklon 60 stupňov a výšku 3,5 metra.

 

4. Cestiova pyramída – pomník rímskeho patricija

Pyramídu si nechal vytvoriť rímsky patricij Gaius Cestius Epulo. Slúžila ako jeho náhrobok. Postavili ju medzi rokmi 18 až 12 pred Kr. Má výšku 27 metrov a základňu tvorí štvorec, ktorého strany majú rozmery okolo 22 metrov. Nachádza na rázcestí cesty Via Ostiensis a prechodu cez rieku Tiber.

 

 

5. Pyramídy z Núbie

V období tzv. Kušitských kráľovstiev budovali pyramídy aj južní susedia starovekého Egypta – Núbijci. Hlavne v strednej fáze epochy kráľovstiev (1000 – 300 pred Kr.), ktorej centrum bolo v meste Napata začali Núbijci napodobňovať svojich severných susedov a dokonca aj Egypt na krátky čas ovládli (25. dynastia, 747 – 664 pred Kr.). V celej Núbii sa našlo viac ako dve stovky pyramíd.

 

6. Madghacen – berberská hrobka

Madghacen je kráľovské mauzóleum berberských kráľov z Numídie (dnes Alžírsko). Stavba vznikla pravdepodobne v období nezávislých numídskych kráľov, niekedy v 3. storočí pred Kr. Výška pyramídy je približne 18 metrov a kruhová základňa má priemer približne 59 metrov.

 

 

7. Votívna pyramída z La Quemady

Pyramída sa nachádza v starovekom meste datovanom do obdobia medzi rokmi 500 až 900 po Kr. v mexickom štáte Zacatecas. Podľa niektorých názorov môže byť La Quemada stotožnená s legendárnym mestom Chicomoztoc – pevnosťou ríše Teotihuacán. Votívna (venovaná bohom) pyramída na lokalite má výšku 10 metrov a jej steny majú veľmi prudké sklony. Na vrchole sa mohla nachádzať svätyňa, ktorá sa však už nezachovala.

 

8. Koh Ker z kambodžskej džungle

Koh Ker je málo známe archeologické nálezisko v Kambodži. Nachádza sa severne od známej lokality Angkor. V 10. storočí bolo hlavným mestom ríše Kmérov. Súčasťou mesta je aj sedemstupňová pyramída vysoká 36 metrov, ktorá mohla slúžiť ako svätyňa.

 

 

 

9. Pyramídy z Kanárskych ostrovov

Ihlanovité stavby nestavali len veľké civilizácie, nachádzajú sa aj na menších ostrovoch. Pyramídy v Güímare stoja na ostrove Tenerife (Kanárske ostrovy). Boli inšpiráciou pre hypotézy a plavby Thora Heyerdahla. Pravdepodobne ich postavili miestni obyvatelia – Guančovia. Rozdielne sú však názory na ich vznik, ktoré zahŕňajú mnoho úvah od dnes už asi prekonaných teórií, že ich postavili Feničania (antické pramene potvrdzujú, že navštívili Kanárske ostrovy) až po ich vytvorenie pri poľnohospodárskych prácach v 19. storočí.

 

10. Chrám plodnosti z Indonézie 

Sukuh je hinduistický stupňovitý chrám z 15. storočia z ostrova Jáva, ktorý slúžil hlavne kultu plodnosti. V chráme sa nachádza množstvo reliéfov zobrazujúcich scény narodenia a sexuality (napríklad skoro dvojmetrový falus). Výška celej pyramídy je 15 metrov.

 

 

11. Pyramídy Slnka a Mesiaca

Prastaré mesto Teotihuacán vytvorilo v Mezoamerike ríšu (približne 1. až 8. storočie po Kr.), ktorá bola obdobou Rímskej ríše. Zároveň bol Teotihuacán náboženským centrom, ktorého tradícia pretrvala aj v mýtoch nasledujúcich kultúr (Mayovia, Aztékovia).

V meste sa nachádza viac pyramídových stavieb, no najznámejšie sú pyramídy Slnka a Mesiaca. Stavba zasvätená Slnku vyrástla na posvätnej jaskyni. Túto pyramídu začali stavať niekedy v 2. storočí po Kr. Má štyri stupne, výšku 75 m a základňu dlhú okolo 225 m.

Pyramída Mesiaca je menšia, ale aj tak obrovská stavba (výška 43 metrov), pravdepodobne bude o storočie mladšia ako stavba Slnka. Obe tvoria dominantu Teotihuacánu – „mesta bohov“.

 

12. Stavba na Mississippi

Obrovská pyramidálna stavba sa nachádza aj v Spojených štátoch amerických. Na lokalite Cahokia v štáte Illinois vyrástla hlinená pyramída ľudu mississippskej kultúry. Jej výška je okolo 30 metrov, ale pokrýva plochu 5,6 hektára. Postavili ju niekedy medzi 7. až 9. storočím po Kr.

 

 

 

 

Mgr. Branislav Kovár, PhD., vyštudoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Pôsobil v časopise Historická revue. Zúčastnil sa archeologických expedícií v Kuvajte, vo Francúzsku a v Guatemale. Pracuje v Archeologickom ústave SAV. Voľný čas venuje portálu Historyweb.sk.

 

Použitá literatúra

Claridge, A./ Toms, J./ Cubberley, T.: Rome (Oxford Archaeological Guides). Oxford 2010.

Coe, M. D./ Koontz, R.: Mexico: from the Olmecs to the Aztecs. London 2002.

Fic, V. M.: From Majapahit and Sukuh to Megawati Sukarnoputri: Continuity and Change in Pluralism of Religion, Culture and Politics of Indonesia from the XV to the XXI Century. New Delhi 2003.

Higham, Ch.: The Archaeology of Mainland Southeast Asia: From 10,000 B.C. to the Fall of Angkor (Cambridge World Archaeology). Cambridge 1989.

Longhena, M.: Mexiko. Praha 2006.

Melis, M. G.: Monte d’Accoddi and the end of the Neolithic in Sardinia (Italy). Documenta Praehistorica XXXVIII, 2011, 207 – 219. Dostupné na internete: http://arheologija.ff.uni-lj.si/documenta/pdf38/38_16.pdf.

Pauketat, T. R.: Cahokia: Ancient America's Great City on the Mississippi (Penguin Library of American Indian History). London 2010.

 

Internetové odkazy:

a) http://www.heritagedaily.com/2013/12/10-pyramids-across-the-world/100401

b) http://www.ancient-origins.net/ancient-places-europe/pyramid-argos-greece-0068

c) http://www.narmer.pl/pir/pirnub_en.htm

d) http://www.inah.gob.mx/index.php?option=com_content&view=article&id=5507

e) http://www.piramidesdeguimar.net/

f) http://www.historyweb.sk/clanky/detail/co-objavili-pod-pyramidou-slnka

 

Obrazová príloha: www.heritagedaily.com, www.megalithic.co.uk, www.wikipedia.org

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

10 najvýznamnejších archeologických objavov 2013

10 najvýznamnejších archeologických objavov 2013

Archeológovia majú na rozdiel od svojich kolegov v iných humanitných odboroch trochu viac šťastia, pretože zem im neustále odhaľuje nové tajomstvá. Nie sme odkázaní len na dišputy okolo niekoľkých riadkov už veľa razy prečítaných kroník. celý článok

Egyptské pyramídy v 3D

Egyptské pyramídy v 3D

Pyramídy v Gíze asi netreba nikomu zvlášť predstavovať. Napísalo sa o nich už veľa kníh a článkov. Ich výskum neustále pokračuje a možno prinesie ďalšie objavy. So zaujímavým projektom prišli firma Dassault Systèmes, ktorá vytvorila 3D rekonštrukciu pyramídových okrskov v Gíze. celý článok

Veľkolepá mayská plastika – najnovšie objavy

Veľkolepá mayská plastika – najnovšie objavy

Guatemalský región Petén patril v minulosti medzi centrá mayskej civilizácie. V oblasti pracujú aj slovenskí bádatelia, ktorí skúmajú starobylé mesto Uaxactún. V priebehu tohto leta archeologický tím skúmajúci lokalitu Holmul, ktorý vedie Francisco Estrada-Belli’s, objavil krásny štukový reliéf. celý článok

Úchvatná plastika vládcu Zapotékov

Úchvatná plastika vládcu Zapotékov

V súčasnosti tím vedcov z Mexického národného inštitútu pre antropológiu a históriu ukončil skúmanie jedného z nálezov z hrobky. Ide o farebnú sochu, ktorá sa interpretuje ako vizualizácia pochovaného muža, prípadne jeho predka. celý článok

Pompeje starých Mayov

Pompeje starých Mayov

Niekedy okolo rokov 590 až 630 po Kr. vybuchla na západe dnešného Salvádoru sopka Loma Caldera. Výbuch pokryl popolom blízku poľnohospodársku komunitu starých Mayov. celý článok

Čo objavili pod Pyramídou Slnka?

Čo objavili pod Pyramídou Slnka?

Ríša mesta Teotihuacán sa nezabudnuteľne zapísala do dejín Mezoameriky. Jej centrum sa nachádzalo asi 50 km severovýchodne od dnešného Mexico city. Neskorší Aztékovia ho dokonca nazývali „Mestom bohov“. celý článok

Diskusia