Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Cyprus – na stope Križiakom

Publikované : 19.03.2014 | Zobrazení: 5355 |
5 minút čítania

Ostrov Cyprus má nesmierne významnú geografickú polohu. „Pláva“ na pomedzí dvoch svetov, ktoré ho natoľko ovplyvnili, že aj dnes v sebe spája južanskú pohodu s chaosom Blízkeho východu. Už od nepamäti sa tu miešali kultúrne vplyvy, civilizácie, a preto ostrov nemohli obísť ani Križiaci putujúci či vracajúci sa zo Svätej zeme. Kráľ Levie Srdce získal ostrov v roku 1191 pri tretej krížovej výprave. Dodnes tu zostalo niekoľko zaujímavých kamenných pevností, ktoré rozprávajú stredoveké príbehy vpísané do svojich hradieb. Ako niektoré z najvýznamnejších pevností vyzerajú dnes?

 

CYPRUS

 

Limassol

Prístavné mesto Limassol, ležiace na južnom pobreží ostrova, ukrýva vo svojich starých uličkách kamennú pevnosť. Podľa legendy to malo byť presne tu, kde sa 11. mája 1191 kráľ Richard Levie Srdce oženil s Berengariou z Navarru a učinil ju tak anglickou kráľovnou. Svadba sa mala odohrať v Kaplnke sv. Juraja. Stavba pevnosti, ktorá priťahuje turistov dodnes, sa začala až v roku 1193. Počas stáročí sa stala terčom mnohých nepokojov. Po príchode Osmanov na ostrov a začlenení Cypru do ich obrovského impéria, pevnosť prestavali do dnešnej podoby. Za kamennou bránou sa nachádza stredoveké múzeum plné náhrobkov, reliéfov a dobových zbraní.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


 

Kolossi

Malé nenápadné mestečko Kolossi sa nachádza len necelých 15 kilometrov od prístavného Limassolu, no kto sa vydá na Cypre po stopách stredovekých pevností, nikdy ho nesmie obísť. Stojí tu azda najkrajšia pevnosť celého južného pobrežia. Zem, na ktorej postavili pevnosť, patrila kedysi cyperskému kráľovi Hugovi I., ale ten ju v roku 1210 daroval rytierom hospitalitom, alebo rytierom maltézského rádu, ktorí sa v stredoveku tešil veľkej popularite. Postavili ju v 13. storočí na strategickom mieste a veľa nechýbalo, aby pevnosť začiatkom 14. storočia zničili nepokoje medzi templármi a maltézskymi rytiermi, ktorí bojovali o moc na ostrove. Na niekoľko rokov templári dokonca získali vládu nad pevnosťou, ale napokon sa opäť dostal do rúk pôvodným majiteľom. Pevnosť dal do súčasnej podoby dostavať až Louis de Magnac v roku 1454. Symbolom je vysoká kamenná veža, ktorou sa vstupuje do tmavých útrob. Podobne ako v Limassole, aj tu dnes sídli múzeum plné zbraní a iných zaujímavostí. Kamenné schodisko obtáča veža a zo samotného vrchu ponúka krásny výhľad na panorámu celého okolia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Paphos

Kým Limassol a Kolossi ležia v centrálnej časti južného Cypru, mesto Paphos zaberá jeho západnú časť. Aj tu, v starobylom meste, ktoré je známe predovšetkým vďaka nádherným rímskym vilám a farebným starovekým mozaikám, nájdeme v prístave pevnosť. Nestojí v krajine ako ostatné, ale architekti ju postavili do zátoky na malý kus zeme, okolo ktorej sa rozprestiera more. Do vnútra vedie jediná cesta cez kamenný most. Pevnosť nie je vôbec veľká a hoci prvú a pôvodnú postavili Byzantínci, boli to Križiaci 13. storočia, ktorí stavbe vdýchli dnešnú podobu. Tí ju postavili až po nešťastnom roku 1222, keď západom ostrova otriaslo veľmi silné zemetrasenie. Otrasy dokonca cítili aj v egyptskej Alexandrii či na líbyjskom pobreží. V druhej polovici 16. storočia obsadili pevnosť Benátčania a začali ju rozoberať, ale noví majitelia – Osmani – v nej znovu videli potenciál a obrnili ju mohutnejšími hradbami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Larnaca

Východocyperská Larnaca má svoju stredovekú pevnosť priamo na brehu Stredozemného mora. Potom ako Križiaci ovládli Cyprus, Larnaca sa premenila na významné prístavné mesto, a tak na seba pevnosť nenechala dlho čakať. Tá dnešná pochádza zo 14. storočia. Má vysoké opevnenie a zaoblené bastióny. Jedna z jej strán je dnes už natoľko zrekonštruovaná, že nepripomína starobylú pevnosť, ale vyzerá ako obyčajný kamenný dom. Takýmto prirovnaním nie sme ďaleko od pravdy, pretože dnu sa nachádza priestranné nádvorie a miestnosti slúžiace ako múzeum. Po páde Famagusty sa Larnaca premenila na hlavný prístav ostrova. Pevnosť zväčšili, ale história je v tomto prípade nevďačná, pretože sa nezachovali informácie, kto a kedy presne pevnosť obnovil.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Famagusta

Cyperské mesto Famagusta dnes leží v oblasti zvanej Kibris, ako sa zvykne prezývať časť ostrova pod tureckou vládou. V stredoveku bola nesmierne významným a strategickým prístavom, vďaka ktorému mohol obchod na Cypre pulzovať. Prvú pevnosť tu na brehu mora vybudoval panovnícky rod Lusignan už v 14. storočí. Mala to byť nedobytná pevnosť, pretože strážila prístav. Dnes leží pevnosť na konci starého mesta a jej hradby sa už z diaľky dvíhajú, aby každý vedel, kam má ísť. Pôvodné hradby boli síce vysoké, no pomerne tenké, a keď Famagustu získali Benátčania, priamo zo svojho rodného mesta  povolali svojich majstrov, ktorí hradby spevnili a vdýchli im punc večnosti. Mohutná kamenná pevnosť dokonca patrí medzi najznámejšie cyperské fortifikácie, pretože sem Shakespeare nasmeroval časť deja jeho slávnej hry Othello, preto sa pamiatka niekedy nazýva aj „Othellova pevnosť“.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Girne

Najkrajšie mestečko celého severného Cypru sa nachádza na pobreží a na tureckých mapách ho nájdeme pod menom Girne. V tých gréckych sa vyskytuje ako Kyrenia, no, tak či onak, ide o cyperský šperk, aký nemá na ostrove páru. V prvých rokoch vlády rodu Lusignan začali budovať pevnosť, aby chránila vstup do skrytého prístavu a krátko nato sa jej stavby v rokoch 1208 – 1211 ujal John d´Ibelin a nechal ju zväčšiť. Dnes pôsobí naozaj mohutne. Sedí v prístave, okolo nej plávajú plachetnice, menšie i väčšie lode a jej kamenné hradby hľadia do diaľky. Keď prišli v roku 1373 Janovčania, takmer celú pevnosť zničili, no nepodľahla. Až Benátčania ju získali pod svoje krídla a prestavbou ju ešte o kúsok zväčšili. Tak ako ju poznali oni, tak s malými obmenami vyzerá dnes. Potom ako Famagustu v roku 1570 získali Osmani, spravili aj oni niekoľko zmien, ale neskôr, počas britskej nadvlády nad ostrovom, ich Briti všetky zrušili a vrátili pevnosť do pôvodnej podoby.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mgr. Tomáš Kubuš vyštudoval klasickú archeológiu, no po skončení štúdia začal pôsobiť ako sprievodca pre cestovnú kanceláriu, v ktorej sa špecializuje na islamské krajiny severnej Afriky, Blízkeho a Stredného východu a centrálnej Ázie. Okrem sprevádzania často podniká cesty na vlastnú päsť, kde čerpá námety na cestovateľské reportáže pre viaceré týždenníky či mesačníky. Ak necestuje, zdržiava sa v priestore medzi Bratislavou a Prievidzou.

 

Foto: T. Kubuš

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Kráľovské mestá Maroka

Kráľovské mestá Maroka

Severoafrické Maroko patrí už roky k najstabilnejším krajinám celého regiónu. To spolu s faktom, že sa tu prelievali zaujímavé dejiny, ktoré po sebe zanechali bohaté dedičstvo, robia z Maroka príťažlivú destináciu. celý článok

Poklady starobylej Lýkie

Poklady starobylej Lýkie

Dnešné Turecko je krajinou nesmierneho historického významu. Nachádzame tu niekoľko starovekých historických oblastí, z ktorých medzi významnejšie patrila starobylá Lýkia ležiaca na juhu krajiny. celý článok

Starovekou Perziou

Starovekou Perziou

Staroveká civilizácia Peržanov už zlákala nejedného archeológa či dobrodruha, aby sa vydal do súčasného Iránu a odkrýval jej tajomstvá. celý článok

Prvá svetová vojna vo farbe

Prvá svetová vojna vo farbe

Z obdobia prvej svetovej vojny sa nám zachovali väčšinou len poškodené čiernobiele fotografie. Vydavateľstvo Taschen (na Slovensku zastupuje Slovart) však pripravilo unikátnu knihu plnú farebných fotografií. Malý výber z nich si môžete pozrieť v tomto článku. celý článok

Po stopách Chetitov

Po stopách Chetitov

Tajomná civilizácia Chetitov už dlhé roky priťahuje nielen odbornú, ale aj laickú verejnosť. Ich ríša existovala už pred tromi tisíckami rokov a v čase svojej najväčšej slávy zaberala Malú Áziu, Sýriu, Libanon, dokonca aj oblasť severnej Palestíny. celý článok

Diskusia