Čo znamená Jeruzalem pre moslimov?

Publikované : 24.02.2018 | Komentárov: 0 | Zobrazení: 1987

Čo znamená Jeruzalem pre moslimov?

Jeruzalem – čo si pri tomto slove predstavíme ako prvé? Ukrižovaného Ježiša Krista, Múr nárekov či Skalný dóm? Svätá zem opradená históriou, posvätnom a tradíciami. Tri hlavné monoteistické náboženstvá sveta sa o toto miesto sporia stovky rokov. Každý si naň robí nárok. Komu teda patrí? Kto má na Jeruzalem právo? Nikto. Všetci.

Skalný dóm v Jeruzaleme

V poradí druhá prednáška cyklu Náboženstvá pod lupou II., organizovaná už tradične neziskovou organizáciou Centrum pre religionistiku a historické štúdiá v spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou v Košiciach, sa uskutoční 28. 2. 2018 o 16:30 v Kultúrno-vzdelávacom centre ŠVK, na Pribinovej ulici č. 1. Poslucháči sa môžu tešiť na zaujímavú prednášku uznávaného odborníka na religionistiku, Doc. Attilu Kovácsa, PhD. z Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý sa okrem iného zameriava aj na súčasný islam, islamský reformizmus a radikalizmus na arabskom Blízkom východe.

Vo februári sa pokúsi Košičanov Doc. Attila Kovács, PhD. preniesť do ďalekého a tajomného Jeruzalema, aby sme si priblížili a možno aj trocha pochopili pohľad muslimov na toto sväté mesto.  Prednáška nesúca názov ,,Jeruzalem v islamskej tradícií“  bude zameraná na priblíženie postavenie Jeruzalema v očiach muslimov a jeho nezastupiteľného miesta v islamskej tradícií.

Attila KovácsCieľom prednášky je ozrejmiť historickú a kultúrnu tvár mesta a poukázať na význam Jeruzalema pre islam. Vrátime sa v čase do dôb križiackych výprav, ich dôvodov a následkov na muslimov a aj Jeruzalem ako taký. Doc. Attila Kovács vysvetlí vo svojej prednáške postavenie Jeruzalema v islamskej tradícií a ideológií a taktiež sa bližšie pozrieme na významné muslimské pamiatky nachádzajúce sa v útrobách srdca Izraela.

Centrum pre religionistiku a historická štúdiá, n. o. (CEREHIS) je nezisková organizácia zaoberajúca sa výskumom v oblasti religionistiky a histórie s cieľom prezentovať svoje výsledky širšej verejnosti vo forme štúdií, monografií, prednášok a workshopov. Jediný spôsob ako predchádzať kultúrnym či náboženským nedorozumeniam a intolerancii je spoznať rôzne kultúry, náboženstvá a myslenie ľudí. V dnešnom globalizovanom a multikultúrnom svete je nevyhnutné nájsť spôsob ako rôzne svety spojiť. A poznanie je jedným z najlepších spôsobov ako to dokázať. Preto Vás pozývame na podvečery poznávania.

Príďte spolu s nami poznať nepoznané a pozrieť sa na svet aj inými očami.

Tešíme sa na každého jedného poslucháča.

Vstupné je už tradične dobrovoľné.

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Ako sa reštaurujú vzácne nálezy?

Ako sa reštaurujú vzácne nálezy?

Obľúbený prednáškový cyklus Čo sa skrýva v depozite začne vo februári už svoj IV. ročník, ktorý bude venovaný oslavám 130. výročia založenia Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici. celý článok

Kto boli Mayovia?

Kto boli Mayovia?

Starovekí Mayovia neustále vyvolávajú množstvo otázok a mnoho hypotéz. Často sa s nimi spájajú konšpiračné teórie o mimozemských návštevníkoch či o konci sveta. Táto kultúra je akýmsi magnetom pre záhadné teórie a posolstvá. Mayská civilizácia je opradená rúškom tajomstva a vzbudzuje v ľuďoch záujem celý článok

Čítali ste knihy Vojtecha Zamarovského?

Čítali ste knihy Vojtecha Zamarovského?

V roku 2019 si pripomenieme 100. výročie narodenia Vojtecha Zamarovského – spisovateľa literatúry faktu, vytrvalého popularizátora staroveku a tvorcu televíznych dokumentov o starovekých dejinách sveta. celý článok

Diskusia (0)

pridať

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.