Čo spojilo Rasputina a Coco Chanel?

Publikované : 18.06.2014 | Komentárov: 0 | Zobrazení: 4299

Kto by si pomyslel, že ruský mystik Rasputin a francúzska módna ikona Coco Chanel majú niečo spoločné? Aj keď by sme skôr mali použiť slovo „niekoho“.

 

Grigorij Jefimovič Rasputin bol roľník s malým majetkom nachádzajúcim sa východne od Uralu neďaleko Toboľska. Vraj bol dobrým otcom rodiny. Tak ako bolo na začiatku 20. storočia v Rusku zvykom aj jeho zasiahol náboženský mysticizmus, veľakrát živený naivnými náboženskými predstavami, ktoré sa spájali s poverčivosťou. Stal sa súčasťou obrovského množstva náboženských pútí po celom Rusku. Kresťanstvo spoznával aj častými návštevami rôznych kláštorov.

Postupne si budoval reputáciu ako mystik. Mohli by sme povedať, že doba mu priala, pretože vo vtedajšom Rusku budili podobné obskúrne postavičky obrovský záujem. Možno aj preto si postupne získal popularitu medzi ruskou šľachtou. Dokonca sa mu po príchode do Petrohradu podarilo získať priazeň samotnej cárskej rodiny.

 

Záchrana korunného princa

Cárovič Alexej trpel dedičnou chorobou – hemofíliou. Lekári Alexejovi pomôcť nevedeli, preto zúfalá cárovná hľadala pomoc všade. Dvorná dáma a priateľka cárovnej Anna Vyrubovová jej odporučila Rasputina. Nevieme, ako presne Rasputin cároviča liečil, ale bol nečakane úspešný, v jeho prítomnosti sa princov stav zlepšoval.

Vďaka pomoci nástupcovi na cársky stolec získal Rasputin obrovský vplyv na dvore Mikuláša II. Jeho patrónkou sa stala hlavne cárovná Alexandra Fiodorovna. Mystikov vplyv na dvore rástol a to napriek tomu, že sa stal neslávne známy pre alkoholové a sexuálne excesy. Napriek tomu, že bol niekoľkokrát z cárskeho dvora vykázaný, vždy ho nakoniec povolali späť a jeho pozícia sa posilnila.

Vzrast Rasputinovej moci vyvolal nespokojnosť medzi ruskou aristokraciou, ktorá sa ho rozhodla odstrániť. Na čele sprisahania bol bohatý aristokrat Félix Jusupov s priateľom a milencom Dmitrijom Pavlovičom, cárovým obľúbeným bratrancom. Presné okolnosti smrti Rasputina stále vyvolávajú zvedavé otázky.

Dmitrij Pavlovič Romanov patril k vysokej aristokracii a bol členom cárovej rodiny, preto za protirasputinské sprisahanie nedostal hrdelný trest, ale musel ísť na perzský front. Paradoxne, práve vďaka vyhnanstvu, dokázal uniknúť istej smrti, pretože pár týždňov po atentáte vypukla ruská revolúcia.

 

Vodka a parfum

V roku 1920 stretol Dmitrij Pavlovič v emigrácii módnu návrhárku Coco Chanel a stal sa jej milencom. Bol to práve on, kto vymyslel obal pre slávny parfum Chanel N° 5. Inšpiráciou mu bola fľaša na vodku, ktorú používala ruská cárska garda.

Gabrielle Chanel pôsobila ako módna návrhárka a umelkyňa. Známejšia bola svojou prezývkou Coco Chanel. Preslávila sa najmä vďaka svojim parfumom. Jej život bol na vtedajšiu dobu plný rôznych kontroverzií. Dmitrij Pavlovič bol jedným z  jej mnohých milencov. Okrem inšpirácie pre parfum jej dokonca daroval perly, ktoré priniesol z pokladnice kráľovskej rodiny. Život Dmitrija je skrátka dobrým námetom pre dobrodružný film.

 

 

Článok môžete podporiť na: http://vybrali.sme.sk/c/Co-spojilo-Rasputina-Coco-Chanel/

 

Branislav Kovár

 

 

 

Použitá literatúra

Mitterrand, F.: Zvrhnutí orli. Pád Romanovcov, Habsburgovcov a Hohenzollernovcov. Bratislava 2014.

 

 

Obrazová príloha:  www.wikipedia.org

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Chceli Američania rozpútať studenú vojnu?

Chceli Američania rozpútať studenú vojnu?

Spojené štáty vzišli z druhej svetovej vojny ako najväčšia vojenská a ekonomická mocnosť na svete. Chceli vytvoriť nový globálny svetový poriadok, čo im však chýbalo, bola jasná predstava, ako svoje pomerne široko a maximalistický definované ciele naplniť. celý článok

Ako chápať studenú vojnu?

Ako chápať studenú vojnu?

Studená vojna a jej horúce konflikty vytvorili svet, v ktorom žijeme dnes. Skončila sa však studená vojna naozaj? Prečo sa dnes hovorí o „novej studenej vojne“? Môžeme sa dnes zo súperenia USA a ZSSR poučiť? celý článok

Pokus o revolúciu ukončili guľky Freikorps

Pokus o revolúciu ukončili guľky Freikorps

Pred 100 rokmi 15. januára 1919 vojaci Freikorps konečne našli lídrov povstania Spartakovcov, Rosu Luxemburgovú a Karla Liebknechta. Odvliekli ich na svoje veliteľstvo, vypočúvali, potom pažbami pušiek zmlátili a nakoniec obidvoch zastrelili. Sny o komunistickej revolúcii v Nemecku sa rozplynuli. celý článok

Diskusia (0)

pridať

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.