Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Čo spojilo Rasputina a Coco Chanel?

Publikované : 18.06.2014 | Zobrazení: 4543 |
2 minúty čítania

Kto by si pomyslel, že ruský mystik Rasputin a francúzska módna ikona Coco Chanel majú niečo spoločné? Aj keď by sme skôr mali použiť slovo „niekoho“.

 

Grigorij Jefimovič Rasputin bol roľník s malým majetkom nachádzajúcim sa východne od Uralu neďaleko Toboľska. Vraj bol dobrým otcom rodiny. Tak ako bolo na začiatku 20. storočia v Rusku zvykom aj jeho zasiahol náboženský mysticizmus, veľakrát živený naivnými náboženskými predstavami, ktoré sa spájali s poverčivosťou. Stal sa súčasťou obrovského množstva náboženských pútí po celom Rusku. Kresťanstvo spoznával aj častými návštevami rôznych kláštorov.

Postupne si budoval reputáciu ako mystik. Mohli by sme povedať, že doba mu priala, pretože vo vtedajšom Rusku budili podobné obskúrne postavičky obrovský záujem. Možno aj preto si postupne získal popularitu medzi ruskou šľachtou. Dokonca sa mu po príchode do Petrohradu podarilo získať priazeň samotnej cárskej rodiny.

 

Záchrana korunného princa

Cárovič Alexej trpel dedičnou chorobou – hemofíliou. Lekári Alexejovi pomôcť nevedeli, preto zúfalá cárovná hľadala pomoc všade. Dvorná dáma a priateľka cárovnej Anna Vyrubovová jej odporučila Rasputina. Nevieme, ako presne Rasputin cároviča liečil, ale bol nečakane úspešný, v jeho prítomnosti sa princov stav zlepšoval.

Vďaka pomoci nástupcovi na cársky stolec získal Rasputin obrovský vplyv na dvore Mikuláša II. Jeho patrónkou sa stala hlavne cárovná Alexandra Fiodorovna. Mystikov vplyv na dvore rástol a to napriek tomu, že sa stal neslávne známy pre alkoholové a sexuálne excesy. Napriek tomu, že bol niekoľkokrát z cárskeho dvora vykázaný, vždy ho nakoniec povolali späť a jeho pozícia sa posilnila.

Vzrast Rasputinovej moci vyvolal nespokojnosť medzi ruskou aristokraciou, ktorá sa ho rozhodla odstrániť. Na čele sprisahania bol bohatý aristokrat Félix Jusupov s priateľom a milencom Dmitrijom Pavlovičom, cárovým obľúbeným bratrancom. Presné okolnosti smrti Rasputina stále vyvolávajú zvedavé otázky.

Dmitrij Pavlovič Romanov patril k vysokej aristokracii a bol členom cárovej rodiny, preto za protirasputinské sprisahanie nedostal hrdelný trest, ale musel ísť na perzský front. Paradoxne, práve vďaka vyhnanstvu, dokázal uniknúť istej smrti, pretože pár týždňov po atentáte vypukla ruská revolúcia.

 

Vodka a parfum

V roku 1920 stretol Dmitrij Pavlovič v emigrácii módnu návrhárku Coco Chanel a stal sa jej milencom. Bol to práve on, kto vymyslel obal pre slávny parfum Chanel N° 5. Inšpiráciou mu bola fľaša na vodku, ktorú používala ruská cárska garda.

Gabrielle Chanel pôsobila ako módna návrhárka a umelkyňa. Známejšia bola svojou prezývkou Coco Chanel. Preslávila sa najmä vďaka svojim parfumom. Jej život bol na vtedajšiu dobu plný rôznych kontroverzií. Dmitrij Pavlovič bol jedným z  jej mnohých milencov. Okrem inšpirácie pre parfum jej dokonca daroval perly, ktoré priniesol z pokladnice kráľovskej rodiny. Život Dmitrija je skrátka dobrým námetom pre dobrodružný film.

 

 

Článok môžete podporiť na: http://vybrali.sme.sk/c/Co-spojilo-Rasputina-Coco-Chanel/

 

Branislav Kovár

 

 

 

Použitá literatúra

Mitterrand, F.: Zvrhnutí orli. Pád Romanovcov, Habsburgovcov a Hohenzollernovcov. Bratislava 2014.

 

 

Obrazová príloha:  www.wikipedia.org

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Front cez Bratislavu prehrmel za dva dni

Front cez Bratislavu prehrmel za dva dni

Od východu doliehali do Bratislavy zvuky bojov. Každou hodinou zneli explózie výraznejšie –neklamný znak toho, že front sa rýchlo blíži. celý článok

Nehoda sovietskej atómovej ponorky ohrozila Ameriku

Nehoda sovietskej atómovej ponorky ohrozila Ameriku

Rok 1986 nebol z pohľadu jadrovej bezpečnosti pre svet a zvlášť pre Sovietsky zväz práve najlepší. Len päť mesiacov po doteraz najhoršej jadrovej havárii v Černobyle prišiel Sovietsky zväz neďaleko amerických brehov o jednu zo svojich najlepších atómových ponoriek. Strata ponorky K-219 sa pritom tak celý článok

Ako začali autá meniť Nízke Tatry

Ako začali autá meniť Nízke Tatry

Už v 20. rokoch 20. storočia sa uchytila myšlienka, že budúcnosť bude patriť motorizovaným turistom. Československo nechcelo stáť mimo tohto vývoja a zameralo sa na sprístupnenie nízkotatranských lokalít, ako Demänovská dolina, Trangoška, Čertovica, či Donovaly cestami vhodnými pre motorové vozidlá. celý článok

Ako prebiehala nepokojná noc na Námestí Brány nebeského pokoja

Ako prebiehala nepokojná noc na Námestí Brány nebeského pokoja

Po týždňoch protestov na Námestí Brány nebeského pokoja, vyvolaných najskôr nečakanou smrťou bývalého generálneho tajomníka Chu Jao-panga 15. apríla 1989, a následnou agresívnou mediálnou reakciou Komunistickej strany Číny... celý článok

Janko Francisci mal potomstvo v Rusku

Janko Francisci mal potomstvo v Rusku

Janko Francisci (1822 – 1905) patril medzi najvýznamnejšie osobnosti štúrovského hnutia. Bol jedným z posledných žijúcich štúrovcov, uvidel ešte začiatok 20. storočia. So svojou manželkou Amáliou, rod. Kasanickou (1833 – 1876), mal dvoch synov a jednu dcéru. celý článok

Diskusia