Spoznávanie histórie a tradícií z regiónu v rámci cyklu prednášok Čo sa skrýva v depozite pokračuje v Matejovom dome aj na jeseň. Už najbližší utorok 19. septembra 2017 o 17-tej hodine sa návštevníci Stredoslovenského múzea spoločne s archeológom Romanom Hrončiakom vydajú po stopách záhad Radvanského kaštieľa. Okrem iného sa dozvedia napríklad aj to, aké svedectvá o majiteľoch a zároveň aj obyvateľoch vydali stáročné múry Radvanského kaštieľa v tomto i v predchádzajúcom roku.
Nielen ľudia, ale aj domy majú svoj vlastný príbeh, ktorý spod prachu stáročí odkrývajú archeológovia
Žiadny človek neprežije tak dlhý a na udalosti bohatý život ako historické stavby. Medzi takéto pamiatky v Banskej Bystrici bez pochyby patrí aj Radvanský kaštieľ – šľachtické sídlo a domov jednej z najvýznamnejších šľachtických rodín v Uhorsku – rodiny Radvanských.
Posledné dva roky boli pre archeológov podieľajúcich sa na výskume Radvanského kaštieľa bohaté na zaujímavé nálezy, ktoré okrem iného potvrdili aj najstaršie osídlenie v Radvani z mladšej doby železnej. Ďalším významným nálezom, ktorý kaštieľ v poslednej dobe odkryl, bol slovanský objekt z 9. storočia. „Aristokratické sídlo Radvanských z pohľadu regionálnej histórie ešte nepovedalo svoje posledné slovo. Dokazuje to aj archeologický výskum, ktorý v jeho areáli s menšími prestávkami pokračuje už od roku 2008. Tie najväčšie objavy prišli len nedávno“, zdôrazňuje Roman Hrončiak archeológ Stredoslovenského múzea.
V minulosti patril rod Radvanských k významným šľachtickým rodom Zvolenskej stolice, ktorý je s územím Radvane spätý už od druhej polovice 13. storočia. Toto spojenie spečatil kráľovským darom panovník Ladislav IV. Kumánsky, ktorý rodine Radvanských daroval osadu Radvaň. V stredoveku členovia tohto šľachtického rodu vynikali vo vojenskej službe, tiež ako splnomocnenci kráľa a svoje vedomosti a vplyv uplatňovali aj v stoličnej správe v postavení pisárov, podžupanov či samotných županov. Ako sa v spoločnosti upevňovala ich moc tak i rástla prestíž rodu a menil sa aj vzhľad ich rodového sídla – Radvanského kaštieľa.
Po druhej svetovej vojne, v časoch znárodnenia, prešli majetky šľachty zo súkromných rúk do správy štátnych inštitúcií. Rovnako to bolo aj v prípade Radvanského kaštieľa, ktorého interiér už na prvý pohľad odrážal vznešenosť a aristokratický pôvod svojich majiteľov. V roku 1957 tak kolekcia obrazov, dobového nábytku, rozsiahla zbierka hodvábnych a papierových mortuárií spolu so skvostami z ciest členov šľachtickej rodiny rozšírila spoločenskovedný zbierkový fond Stredoslovenského múzea – v tom čase Vlastivedného múzea.
Pri príležitosti jubilejného 360. ročníka Radvanského jarmoku a návštevy potomka rodiny Radvanských v Banskej Bystrici pripravilo Stredoslovenské múzeum výstavu s názvom Šľachtický rod Radvanských. Tá približuje Bystričanom ďalšiu z kapitol bohatej histórie mesta a prostredníctvom zberateľských skvostov aj život členov šľachtického rodu Radvanských, pozýva do Matejovho domu riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký.
Niet preto divu, že aj téma septembrovej prednášky z cyklu Čo sa skrýva v depozite je zameraná na Radvaň, rod Radvanských, ale najmä ich sídlo – Radvanský kaštieľ.
Zároveň vás pozývame aj na ďalšie odkrývanie tajomstiev nášho depozitu:
17.10. 2017 o 17.00 hod. s historičkou Erikou Maliniakovou na tému Štefan Moyzes v Banskej Bystrici