Čo našli archeológovia v Sudáne?

Publikované : 14.03.2019 | Komentárov: 0 | Zobrazení: 295

Nadácia Aigyptos v spolupráci s Múzeom mesta Bratislavy a Ústavom orientalistiky Slovenskej akadémie vied aj tento rok pripravila už ôsmy ročník prednáškového cyklu o starovekom Egypte:

 

 8. bratislavský cyklus egyptologických prednášok

Výpravy do starovekého Egypta

 

Cyklus pokračuje tento týždeň prednáškou:

15. 03. 2019  Mgr. Jozef Hudec, PhD.

Našinci (nielen) v Sudáne

Slovenskí egyptológovia a archeológovia sa od roku 2015 zaoberali možnosťou rozšírenia svojich aktivít v údolí Nílu. Voľba padla na sudánsku lokalitu Duwejm Wad Hadž v sudánskej hornej Núbii (staroegyptský Kuš). Duwejm sa nachádza na opačnom brehu Nílu ako Džebel Barkal, čo je v rámci Sudánu lokalita pamiatkovo-turisticky porovnateľná s egyptskou Gízou. Pyramídových polí je v okolí Duwejmu dokonca viacero. V samotnom Duwejme niektorí odborníci predpokladajú staroveký chrám. Situáciu overil výskum Ústavu orientalistiky SAV a Archeologického ústavu SAV v januári a februári 2019. Prednáška prinesie najčerstvejšie výsledky tohto výskumu.

Svojimi príspevkami sa k prednáške Dr. Jozefa Hudeca pridajú aj účastníci výskumu: Dr. Branislav Kovár z Archeologického ústavu SAV a Dr. Tibor Lieskovský z Katedry geodetických základov STU. 

 

Mgr. Jozef Hudec, PhD. vyštudoval archeológiu, egyptológiu a politológiu na FF UK v Prahe. Je spoluriaditeľom poľsko-slovenského výskumu na Tell el-Retábí a predsedom správnej rady Nadácie Aigyptos. Je tiež hlavným štátnym radcom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a pôsobí aj ako vedecký pracovník Ústavu orientalistiky SAV.

 

Prednáška sa uskutoční  15. marca 2019 o 17:30 hod. vo Faustovej sieni

Múzeum mesta Bratislavy (bezbariérový prístup)

Radničná 1

Vstupné: 2,- €

 

Program: na stiahnutie tu

Usporiadatelia sa tešia na Vašu účasť!

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Ako vznikali kraslice?

Ako vznikali kraslice?

Vo vzduchu už cítiť prichádzajúcu jar, s ktorou sa spája i najväčší kresťanský sviatok Veľká noc. Tradičné veľkonočné sviatky sú neodmysliteľne späté s výnimočným remeselným dedičstvom našich predkov – kraslicami. celý článok

Colníci si pýtali úplatky už v 19. storočí

Colníci si pýtali úplatky už v 19. storočí

Cestovanie patrí k ľudstvu už od nepamäti a dnes sa stáva čoraz dostupnejším pre väčšinu z nás. Februárové Stretnutia s minulosťou pod zelenou klenbou sa vydajú po stopách slovenských národovcov, obchodníkov, remeselníkov či výskumníkov, ktorí podnikali svoje dobrodružné cesty... celý článok

Diskusia (0)

pridať

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.