Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Čo darovať historikovi pod stromček? (2014)

Publikované : 03.12.2014 | Zobrazení: 5343 |
7 minút čítania

Vianoce sa nezadržateľne blížia. Asi sa zhodneme, že najlepším darom pre priaznivca histórie je kniha. Už minulý rok sme uverejnili knihy, ktoré by mohli byť vhodným prekvapením pod vianočným stromčekom. Nasledujúci zoznam kníh nemá ambíciu byť objektívny, rovnako ako nemusí byť aktuálny, pretože sa tam nachádza aj zopár titulov, ktoré vyšli už dávnejšie, čo však neznamená, že by neboli vhodným darom aj dnes.

 

Pravek a starovek

Jean-François Champollion patril medzi najväčších géniov západnej civilizácie. Kniha Muž, který rozluštil hieroglyfy nás sprevádza búrlivým životom génia s nesmiernym nadaním na štúdium cudzích jazykov a s rovnako výrazným talentom získavať si celoživotných podporovateľov i nepriateľov.

Už pred troma rokmi vydal Český egyptologický ústav v Prahe knihu o vede starých Egypťanov (Moudrost svitků boha Thovta: Vědecké poznání za vlády faraonů). Žiaľ, napriek svojej kvalite zostalo toto dielo mimo pozornosti slovenského čitateľa. Ak sa chcete o živote v starom Egypte dozvedieť viac, kniha je na čítanie jednoznačne vhodnejšia ako tie desiatky obrázkových publikácii priživujúcich sa na popularite starovekej krajiny na Níle.

 

 

Stredovek „neskončil“

Predstavujete si vrcholný stredovek ako temné obdobie, v ktorom chudobný ľud zvádzal každý deň boj o prežitie? V takom prípade vám nová kniha od českých historikov M. Nodla a F. Šmahela predstaví aj príjemnejšiu stránku tohto veku (Slavnosti, ceremonie a rituály pozdního středověku).

Stredovek v nej nebude sprevádzaný krikom vojnových výprav ani plačom poddaných, pretože dejiskom slávnostných chvíľ budú vyzdobené paláce, chrámy aj ulice. Dominantným prostredím sa stane kráľovský dvor, na ktorom slávnosti a ceremónie nadobúdajú až rituálny charakter.

Židia a moslimovia, oheň a voda? V súčasnosti sotva iný rozpor vyvoláva väčšie emócie než konflikt na Blízkom východe. V jeho tieni sa však často zabúda, že tieto spoločenstvá prešli zložitým historickým vývojom. Kniha Pod křížem a půlměsícem sa v niekoľkých častiach pokúša porovnať postavenie Židov v stredovekej kresťanskej a islamskej spoločnosti a vyvrátiť mýtus o „zlom kresťanstve a dobrom islame“.

Od slovenských autorov stredovekárov stojí za pozornosť práca Miroslava Lysého  Moravania, Mojmírovci a Franská ríša. Zameriava sa hlavne na štúdium etnicity vo včasnom stredoveku v strednej Európe. Škoda, že kniha vyšla v malom náklade, ale možno sa objaví nejaký vydavateľ pre jej druhé vydanie.

 

Prvá svetová vojna

Storočné výročie prvej svetovej vojny prinieslo niektoré zaujímavé knižné tituly. Prvým z nich je denník Moje skúsenosti za svetovej vojny. Autor Jozef Klempa musel narukovať ako 20-ročný a jeho denník je o to cennejší, že neexistuje veľa podobných autentických zápisov slovenských účastníkov bojov 1. svetovej vojny na ruskom fronte, ktoré by zaznamenali nielen historické udalosti, ale aj osobné pocity vojakov.

Svojím spôsobom výnimočná je kniha známeho švédskeho historika Petra Englunda Válka a naděje, ktorá neobyčajným spôsobom – cez paralelne rozprávané osudy dvadsiatich obyčajných ľudí (nemeckej školáčky, ruského armádneho technika, austrálskej šoférky srbskej armády či napr. venezuelského kavaleristu armády Osmanskej ríše) – podáva rok po roku a po vybrané dni dejiny prvej svetovej vojny. Práve spôsobom realizácie dosiahol autor intímnejší pohľad na udalosti.

Začiatkom 20. storočia sa venuje aj slávna autobiografia viedenského rodáka Stefana Zweiga Svet včerajška zachytáva spoločenské a politické zmeny od konca 19. storočia až po začiatok 40. rokov minulého storočia, keď autor spolu s manželkou spáchal v emigrácii samovraždu. Kniha inšpirovala aj tvorcov aktuálneho filmu Grandhotel Budapešť.

 

 

Moderné dejiny

Politická situácia na Blízkom východe je už dlho komplikovaná a napätá. V nedávnej histórii tu prebehol proces politických zmien, pre ktoré sa ujal mediálny názov Arabská jar. Knihu Arabské revoluce : Demokratické výzvy, politický islám a geopolitické dopady autorského kolektívu pod vedením Ondřeje Beránka môžeme pokladať za doterajší vrchol úsilia odbornej verejnosti v oblasti skúmania príčin, priebehu, a čiastočne aj dôsledkov Arabskej jari. Ako už sám editor v úvode píše, nejde o pokus faktograficky opísať priebeh ľudových revolúcií v arabských krajinách, ale skôr o pokus charakterizovať „sprievodné javy a geopolitické premeny, ktoré sa v súvislosti s revolúciami objavili“.

Medzi najlepšie historické tituly, ktoré vyšli v roku 2014, určite patrí Krutý kontinent od britského historika Keitha Lowa. Ide o jedinečnú knihu o Európe krátko po druhej svetovej vojne, zachytávajúcu široké spektrum konfliktov, ktorými kontinent prešiel približne v rozmedzí rokov 1944 až 1949. Koniec vojny priniesol explóziu nového násilia naprieč celou Európou.

Gustáv Husák patrí medzi kontroverzných politikov našich dejín. Kniha Gustáv Husák, moc politiky – politik moci je výsledkom tímovej práce viacerých, mladých i skôr narodených, historikov (autori Slavomír Michálek, Miroslav Londák a kol.). Hľadá odpovede na viaceré otázky. Bol Husák suverénnym vodcom komunistickej strany či len bábkou v sovietskych rukách? Zmiernil dosahy augustovej invázie 68 v čase normalizácie? Ako sa zapísal do dejín Slovenského národného povstania? Čo prežíval vo väzení v divokých 50. rokoch? Viedlo nakoniec jeho kroky niečo iné než fascinácia mocou? 

 

Mestá v histórii

Čo znamená pre svet mesto Jeruzalem? Nič, a zároveň všetko. Ide o posvätné miesto mnohých náboženstiev a mesto mnohých historických udalostí. Na dejinách tohto mesta sa pokúsil Simon S. Montefiore rekonštruovať pohľad na svetové dejiny.

Kniha Vatikán je určená pre každého, kto má rád krásu a umenie. Publikácia Vatikán – najznámejšie umelecké diela je oslavou veľkolepých vatikánskych zbierok. Slovom aj obrazom približuje maľby starých majstrov ako Michelangelo, Leonardo, Carravaggio, Raffael, Fra Angelico, Giotto či Tizian.

 

Naša civilizácia

Sme súčasťou západnej civilizácie, ktorá je napriek dnešným komplikáciám stále na čele svetového diania. Ako sa to stalo? Ako je možné, že kultúry Ázie, Afriky alebo Ameriky „podľahli“ našej civilizácii? V pomyslenom bode „nula“ bola napríklad Čína vyspelejšia ako stredoveké štáty v Európe – kedy stratila svoj náskok? Škótsky historik Niall Ferguson si rád kladie otázky a na spomínané sa pokúsi odpovedať v knihe Civilizace : Západ a zbytek světa.

Aktuálna finančná a politická kríza sa prejavila aj na knižnom trhu. Objavilo sa množstvo publikácií zaoberajúcich sa kolapsom. Viaceré sme už prezentovali aj na našich stránkach. V susednej Českej republike je na čele bádania o kolapsoch v dejinách profesor Miroslav Bárta. Práve tento rok vyšla kniha rozhovorov šéfredaktora českej mutácie časopisu National Geographic Tomáša Turečeka so spomínaným egyptológom – Kolaps neznamená konec.

Profesor Miroslav Bárta sa podieľal aj na ďalšej zaujímavej knihe. Spolu s historikom Martinom Kovářom a desiatkami českých vedcov vytvorili jedinečný pohľad na dejiny – Civilizace a dějiny : Historie světa pohledem dvaceti českých vedců. Ide o nové pohľady na dejiny, do ktorých sú aplikované aj nové vedomosti. Záujemcovi o dejiny sa pri čítaní diela v hlave často rozsvieti kontrolka s nápisom „Aha!“.

 

 

Historické romány

V predvečer 20. storočia zasiahla Francúzsko tzv. Dreyfusova aféra. Dôstojník francúzskeho generálneho štábu Alfred Dreyfus, ktorý mal židovský pôvod, bol na základe sfalšovaných dôkazov obvinený vojenským súdom zo špionáže pre Nemecko. Presne do tohto prostredia je zasadený román Dôstojník a špión od známeho autora historickej fikcie Roberta Harrisona.

Čo by to boli za Vianoce bez nejakej knihy od Juraja Červenáka. Najpopulárnejší slovenský autor historických románov aj tento rok vyprodukoval výbornú knihu. Jeho posledný román z detektívnej série, ktorej hlavnými hrdinami sú banskoštiavnický notár Barbarič a protiturecký bojovník kapitán Stein – Krv prvorodených, sa odohráva v Prahe na začiatku 17. storočia. V knihe je dobre zobrazené prostredie mesta v predvečer udalostí vedúcich k slávnej bitke na Bielej hore.

 

 

Anglické knihy

Do pozornosti čitateľov by sme radi dali aj publikáciu leidenského vydavateľstva Brill – Egyptology from the First World War to the Third Reich. Zborník sa púšťa do neľahkých tém súvislostí egyptológie a svetonázorov aktuálnych v prvej polovici 20. storočia. Najdôležitejší príspevok editora Thomasa Schneidera sa zaoberá životnými príbehmi nemeckých a rakúskych egyptológov v období nacizmu (od angažovania sa až po jednoznačný odpor a emigráciu) a po druhej svetovej vojne a vzťahom vtedajšej nemeckej egyptológie k nacistickej ideológii.

Aktuálne prognózy o celosvetovej zmene klímy napĺňajú  prvé stránky celosvetových médií. Ale ako to bolo v histórii? Kniha Briana Fagana – The Long Summer : How Climate Changed Civilization zodpovedá práve túto otázku. Píše, aký vplyv mali zmeny klímy na zániky veľkých ríš a na vývoj človeka a jeho kultúry.

 

 

Tak hádam si aj tento rok z našich odporúčaní niečo vyberiete...

 

Svojimi tipmi prispeli: Lucia Kováčová, Branislav Kovár, Roman Mocpajchel a Martin Odler

 

V texte sme použili anotácie vydavateľov.

 

Vydavatelia: Academia, Argo, Brill, Dokořán, jeruzalemkniha.sk,  pravnedejiny.sk, Premedia, Slovart, Veda a Vyšehrad

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Fašizmus je kniha, ktorá u nás chýbala

Fašizmus je kniha, ktorá u nás chýbala

V roku 2019 vyšla vo vydavateľstve Premedia kniha Fašizmus od historika Jakuba Drábika. Bez preháňania sa dá povedať, že podobná publikácia na slovenskom knižnom trhu chýbala... celý článok

Súmrak monarchie pripomína skôr súmrak ľudského bytia

Súmrak monarchie pripomína skôr súmrak ľudského bytia

Greg King a Penny Wilsonová napísali knihu, ktorá spája osudovosť romantizmu s napínavosťou thrilleru a vrcholí sťa antická tragédia. To všetko je navyše zaodené v háve precízneho psychologického profilu. Najdesivejší je však fakt, že pri jej písaní ani nemuseli fabulovať. celý článok

Vyšla kniha o súdnictve a trestoch v Košiciach

Vyšla kniha o súdnictve a trestoch v Košiciach

Košické vydavateľstvo HistoricKE vydalo knižnú novinku pod názvom „Maleficz. Ako sa súdilo a trestalo v Košiciach v 16. storočí.“ celý článok

Jared Diamond priniesol zaujímavú analýzu štátnych kríz v dejinách

Jared Diamond priniesol zaujímavú analýzu štátnych kríz v dejinách

Knihy Jareda Diamonda môžeme zaradiť do kategórie diel, ktoré sa snažia vysvetliť fungovanie celého sveta. Patrí do skupiny autorov, ako sú Steven Pinker alebo Yaval Noah Harari. celý článok

Štefánik 4. 5. 1919 – za lákavým titulom sa skrýva chaos

Štefánik 4. 5. 1919 – za lákavým titulom sa skrýva chaos

Kniha Karola Kulašíka s lákavým titulom „M. R. Štefánik 04. 05. 1919“ dáva zdanlivo prísľub nových faktov k záhade Štefánikovej tragédie, ktorej 100. výročie si tento rok pripomíname. celý článok

Diskusia