Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Čo čítať na dovolenke?

Publikované : 27.06.2018 | Zobrazení: 4047 |
7 minút čítania

Blíži sa čas dovoleniek, na ktorých sa naším častým spoločníkom stane kniha. Počas odpočinku asi málokto chce čítať náročné knihy s pochmúrnymi témami. V nasledujúcich riadkoch vám dáme niekoľko našich prázdninových typov.

 

Medzi naše odporúčané knihy sme zaradili len historické romány. Myslíme si, že dobrý príbeh je na dovolenku väčšmi vhodný než faktografická kniha. Samozrejme, ak má niekto iný názor, môže si na dovolenku vziať aj čosi odbornejšie. Medzi odporúčaniami sú aj staršie knihy.

 

V mene Ríma

Rímska ríša je častou témou historických románov. Na česko-slovenskom knižnom trhu kraľuje v tejto kategórii britský autor Simon Scarrow. Odporúčame hlavne jeho knižnú sériu Orol. Hlavnými postavami sú dvaja legionári Quintus Licinius Cato a Lucius Cornelius Macro. Cato bol pôvodne otrok, ktorý sa pripojil k II. légii, kde stretne veterána centúria Macra. Ide v podstate o dobrodružné detektívky, kde jeden z dvojice predstavuje typického intelektuála, zatiaľ čo druhý je skôr „výkonnou“ časťou dvojice. Séria obsahuje 16 kníh, z toho v češtine vyšlo už 15 častí.

Ďalší autor, ktorý sa vo svojej tvorbe inšpiruje dejinami Rímskej ríše, je Ben Kane. Zatiaľ najznámejšia je jeho trilógia z obdobia triumvirátu Crassa, Pompeia a Caesara. V českom preklade už vyšli všetky tri diely (Zapomenutá legie, Stříbrný orel a Cesta do Říma). Autor pracuje s témou tzv. stratených légií. V dejinách Ríma sa viac ráz stalo, že niektoré žoldnierske légie zmizli a o osude ich vojakov sa len dohadujeme. Podobný je aj osud hlavných hrdinov trilógie.

Tretí autor píšuci romány o Rímskej ríši je Robert Harris. V jeho knižnej sérii Impérium môžeme sledovať životné osudy právnika, rečníka a politika Marca T. Cicera (Impérium, Impérium – Boj o Rím, Impérium – Diktátor).

Asi jeden z najlepších historických románov napísala dvojica českých autorov – Leonard Medek a Františka Vrbenská (Stín modrého býka). Príbeh sa odohráva na území strednej Európy, kde žijú Germáni a zvyšky keltských kmeňov, do ich života sa „miešajú Rimania“ a noví votrelci. Dej obsahuje aj menšiu dávku fantastiky, ale podľa nášho názoru patrí román skôr k historickým knihám.

 

Vikingovia a Normani

Severania sú ďalšou obľúbenou historickou témou (Vikingovia, Normani). V tomto „podžánri“ je podľa nášho názoru výborný anglický spisovateľ Robert Lyndon (Cesta sněžných ptáků). Pointa príbehu „sa točí“ okolo syna anglickej aristokratickej rodiny, ktorého zajali seldžuckí Turci. Turecký emir stanovil ako výkupné dva páry snežných sokolov, ktoré hniezdia na Islande a v Grónsku. Skupina dobrodruhov sa vyberie na lov týchto vzácnych vtákov. Z Grónska a Islandu majú ísť do Škandinávie a cez Baltické more na územie vtedajšej Kyjevskej Rusi, ďalej chcú prejsť k Čiernemu moru a odtiaľ do Anatólie odovzdať sokoly. Román má aj pokračovanie, kde sa hrdinova vyberú ešte na dlhšiu cestu (Císařský oheň).

Asi každý priaznivec histórie pozná meno Bernard Cornwell. O bojoch medzi Dánmi a Anglosasmi, o stretoch pohanstva a kresťanstva, rozpráva knižná séria o dobe panovníka Alfréda Veľkého – Saské kroniky (Poslední království, Bledý jezdec, Páni severu, Píseň meče, Hořící země, Smrt králů, Pohanský pán, Prázdný trůn, Válečníci bouře, Plamenonosič). Podľa prvej knihy bol natočený aj úspešný televízny seriál.

 

Stredovek neskončil, stredovek trvá...

Nekorunovaným kráľom príbehov zo stredoveku je taliansky vedec Umberto Eco. Na dovolenku odporúčame hlavne dve jeho knihy – Meno ružeBaudolino. Meno ruže patrí medzi najznámejšie svetové príbehy. Dvaja mnísi vyšetrujú apokalyptické vraždy v benediktínskom kláštore. Zastavia koniec sveta? Ak patríte k tej menšine priaznivcov histórie, ktorá román ešte nečítala, táto dovolenka je skvelá príležitosť. Baudolino rozpráva príbeh hľadania mýtickej krajiny v stredoveku – kráľovstvu kňaza Jána.

Bernarda Cornwella sme už spomenuli vyššie, do obdobia stredoveku patrí viacero jeho knižných sérií, na tohtoročnú dovolenku by sme vám odporučili cyklus o anglických lučištníkoch a hľadaní svätého grálu (Lučištník, Kacírka, Inkvizitor).

Ak chcete čítať na dovolenke niečo rozsiahlejšie, môžete siahnuť k Pilierom zeme od Kena Folletta. Opisuje príbeh viacerých generácií staviteľov stredovekej katedrály. Ide o hrubú knihu, ktorá vám možno vystačí aj na viac dovoleniek.

Najnovším historickým románom v našich kníhkupectvách je príbeh o ceste vyslancov so špeciálnym darom – slonom – Európou. Nemecký archeológ Dirk Husemann vytvoril na základe skutočnej udalosti, keď moslimský kalif poslal franskému panovníkovi Karolovi Veľkému dar v podobe živého slona, dobrodružný príbeh o ceste naprieč stredovekou Európou (Slon pro Karla Velikého).

Britský autor Conn Igguldena, ktorý sa stal známy vďaka životopisným dielam o Džingischánovi a o Caesarovi, napísal knižnú sériu o vojne ruží. Prvý diel série (Vojna ruží : Búrka) sa tento rok objavil aj na česko-slovenskom knižnom trhu. Autor vo svojom románe rozpráva o legendárnej vojne ruží v Anglicku medzi kráľovskými rodmi Lancasterovcov a Yorkovcov. Napriek množstvu postáv a historických faktov pôsobí dej knihy svižne, plynulo a premyslene. Kniha určite zaujme čitateľov, ktorí obľubujú obsiahle beletrizované faktografie a anglické dejiny 15.storočia.

 

Červenák zas a znova

Juraj Červenák je jednoznačne najobľúbenejším autorom veľkej časti redakcie HistoryWeb.sk. Na našich stránkach sme už jeho knihy veľa ráz vychválili . Napísal viacero knižných sérií. Asi najpopulárnejšou sú príbehy notára Barbariča a kapitána Steina (Mŕtvy na pekelnom vrchu, Krv prvorodených, Ohnivé znamenie, Diabol v zrkadle, Vlk a dýka). Ide o historické detektívky, ktoré sa odohrávajú na začiatku 17. storočia v strednej Európe.

Druhá populárna Červenákova séria sú Dobrodružstvá kapitána Báthoryho (Strážcovia Varadína, Brána Irkaly, Diablova pevnosť, Železný polmesiac). Dej románov sa odohráva počas bojov s Turkami na území vtedajšieho Uhorska, ale príbeh vás zavedie aj do Benátok alebo na Blízky východ.

Ďalšie dve autorove série sú už historickou fantasy, ktorej sa budem zvlášť venovať aj nižšie. Juraj Červenák prerazil na knižnom trhu cyklom z prostredia Slovanov žijúcich v strednej Európe v 9. storočí. Hlavným hrdinom celého cyklu je černokňažník  Rogan. Cyklus sa delí na dve série, ktoré obsahujú viacero kníh: Černokňažník (Vládca vlkov, Radhostov meč, Krvavý oheň, Vojna s besmi) a Čierny Rogan (Zlato Arkony I a II, Prízraky na Devíne). Celý cyklus odporúčame hlavne priaznivcom mytológie, akcie a rýchlo plynúcej literatúry.

Konečne začal aj v slovenčine vychádzať Červenákov cyklus Bohatier, ktorý čerpá inšpiráciu v ruských bylinách a dejinách Kyjevskej Rusi (Oceľové žezlo, Dračia cárovná, Horiaca ríša).

 

Najnovšie dejiny

V predvečer 20. storočia zasiahla Francúzsko tzv. Dreyfusova aféraDôstojník francúzskeho generálneho štábu Alfred Dreyfus, ktorý mal židovský pôvod, bol na základe sfalšovaných dôkazov obvinený vojenským súdom zo špionáže pre Nemecko. Presne do tohto prostredia je zasadený román Dôstojník a špión od už spomínaného autora historickej fikcie Roberta Harrisa.

Druhý román z novších dejín od Roberta Harrisa sa odohráva na pozadí voľby pápeža (Konkláve). Posledný pápež nie je v knihe presne pomenovaný, ale podľa mnohých znakov v jeho opise, ho môžeme stotožniť s dnešným Petrovým zástupcom – Františkom. Autor vložil do knihy mnohé informácie zo života dnes už zosnulých pápežov. Ak niekto očakáva nejaké pikantné informácie, bude sklamaný. Autor napriek žánru neskĺzol do bulváru.

Majú sedemnásť rokov a tvrdo pracujú ako dojiči na statku v severnom Nemecku. Vojnu poznajú len z príbehov utečencov a prostredníctvom neustáleho rekvirovania dobytka a potravín štátnymi úradníkmi. Je február roku 1945, pred nimi je posledná vojnová jar. Netušia, že ju nestrávia na statku, ale ako príslušníci Hitlerových Zbraní SS na východnom fronte... Román nemeckého básnika, prozaika a dramatika Ralfa Rothmanna – Umrieť na jar – rozpráva o strašnom období dejín, ale práve preto si zaslúži našu pozornosť.

 

Historická fantasy

Do tejto kategórie patria niektoré už spomína knižné série od Juraja Červenáka. Naše odporúčania však neobmedzíme len naňho. Propast času je strhujúca sci-fi trilógia českého spisovateľa Romana Bureša, plná histórie a zaujímavých nápadov. Po prepade časopriestoru sa na Zemi vedľa seba zrazu ocitnú rôzne historické epochy od praveku až po vzdialenú budúcnosť. Hlavnou hrdinkou miestami nečakane aktuálneho dobrodružného príbehu je Toňa, mladá študentka archeológie z Českých Budějovíc našej doby. Tá sa po rôznych peripetiách stane vládkyňou Rímskej ríše z antoninovských čias (Propast času 1), čelí rôznorodým vonkajším a vnútorným hrozbám (Propast času 2 : Cisářovna), aby nakoniec zmerala sily s druhým najväčším impériom svetových dejín, Britániou okolo r. 1900 a oveľa horšou hrozbou z východu (Propast času 3 : Impérium). Množstvo zaujímavých historických postáv v nečakaných situáciách, nemenej zaujímavých pohľadov do všemožných budúcností i minulostí, to všetko prepletené v jednom príbehu plnom nielen výbornej akcie, ale predovšetkým nespútanej fantázie. A nakoniec možno príde aj Ježiško.

Medzi slovenskými čitateľmi zostali trochu v úzadí antológie historickej fantasy, ktoré zostavil Ondrej Jireš. Doteraz vyšli tri knihy (Písně temných věků, Memento mori, Krvavá česť). Viacero českých (Martin D. Antonín, Leonard Medek, Jaroslav Mostecký, Pavel Renčín, Františka Vrbenská a ďalší) a slovenských autorov (Juraj Červenák, Alexandra Pavelková) napísalo historické príbehy presiahnuté fantastikou, pričom sa zamerali hlavne obdobie staroveku a stredoveku.

Ak chcete vedieť niečo o severskej („vikinskej“) mytológii a nechce sa vám čítať rozsiahle vikinské eddy plné „vaty“, potom je prerozprávanie najznámejších príbehov epickým rozprávačom Neilom Gaimanom (Severská mytológia) tá najlepšia voľba. Navyše autor pridal do románu aj štipku svojej fantázie a vďaka tomu vytvoril množstvo dobrých príbehov.

 

 

Branislav Kovár, Lucia Kovárová, Roman Mocpajchel

 

Ak si kúpite knihu cez odkazy zdieľané v tomto článku, dostaneme malú províziu na našu činnosť.

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Kniha o čarodejnici Kirké je inšpirujúci historický a mytologický príbeh

Kniha o čarodejnici Kirké je inšpirujúci historický a mytologický príbeh

Staré grécke báje obsahujú veľa zaujímavých, podnetných a dobrodružných príbehov. Nemôžeme sa diviť, že inšpiráciu v nich hľadá množstvo tvorivých ľudí od hollywoodskych štúdií až po maliarov obrazov. Rovnakú inšpiráciu používa pri svojej tvorbe aj americká autorka Madeline Millerová. celý článok

Rímske légie prehrali bitku v Teutoburskom lese

Rímske légie prehrali bitku v Teutoburskom lese

V bitke v Teutoburskom lese prišla rímska armáda o tri svoje légie. Išlo o jednu z najväčších porážok Ríma, a to v čase jeho najväčšej slávy. Okrem historikov a archeológov láka táto udalosť aj románopiscov, ku ktorým sa vo svojej najnovšej trilógii zaradil aj anglický spisovateľ Ben Kane. celý článok

Americkú armádu pochytil vo Vietname amok

Americkú armádu pochytil vo Vietname amok

Vojna smrdí ako hniloba, žumpa, rozmočená koža, otvorené hroby, spálenina. Vojna je peklo. Po prvotnom šoku z ofenzívy Tet si americká armáda vzala uvoľnený priestor rýchlo späť – v totálnej panike a maximálnej brutalite. Vojnový stroj bol ničivý a mnohoúčelový. celý článok

Prežila peklo koncentračného tábora a vyrovnala sa so životom po ňom

Prežila peklo koncentračného tábora a vyrovnala sa so životom po ňom

Svedectvá preživších holokaust sú nenahraditeľným zdrojom informácií o tomto tragickom období našich dejín. Slovenský knižný trh nám ich v poslednom období ponúkol viacero. celý článok

Les prízrakov je len pre nebojácnych

Les prízrakov je len pre nebojácnych

Najnovší historicko-detektívny román Juraja Červenáka nie je žiadny horor, aj keď o strašidelné udalosti v ňom nie je núdza. celý článok

Diskusia