Bludné kamene zobrazujú hrôzy vojny v stredoveku

Publikované : 01.03.2018 | Komentárov: 0 | Zobrazení: 2356

Vojna v stredoveku bola rovnakým peklom, ako je aj dnes. V niečom však bola ešte pekelnejšia – smrť prichádzala pomaly.

 

Recenzovaná kniha Bludné kamene nie je úplne historická, ako by ste mohli očakávať na internetovej stránke o dejinách. Presnejšie, ide o román, ktorý sa odohráva niekedy vo včasnom stredoveku, v období, keď mohlo dochádzať k stretom medzi nastupujúcim kresťanstvom a prežívajúcim pohanstvom.

V knihe sa nedozviete, kde a kedy presne sa dej odohráva. Mená etník, štátov, území sú v nej totiž nepotrebné. Keď sa aj nejaké historické údaje v knihe vyskytujú, tak často v tvaroch, ako ich nesprávne používali ľudia vo včasnom stredoveku (napríklad namiesto Palestína – Palastrína, s. 68). Prečo potom na HistoryWeb.sk píšeme o tejto knihe? Autor totiž bez konkrétnych historických faktov dokázal výborne vystihnúť dobu. V knihe jednoducho históriu „cítite“.

Kresťanské vojsko ustupuje po prehratej bitke s pohanmi (opisovaní sú ako barbari) do temnej pustiny. Pri ústupe sa prelína ich kresťanská viera, za ktorú bojovali, s pohanstvom ich predkov. V príbehu je ustavične prítomná temnota. Veliteľ Geraru neustále rozmýšľa o zmysle bitky, ale aj o tom, či ďalej ustupovať. Nakoniec sa ukáže, že ani samotný ústup nebol až taký zbytočný.

 

Atmosféra

Autor sa v knihe nevyhol niektorým romantickým predstavám o histórii – napríklad funkcia šaša sa v Európe objavila neskôr ako vo včasnom stredoveku (s. 40). Šašovia sa rozšírili v stredovekej Európe až pod vplyvom križiackych výprav z moslimského sveta. Pre zaujímavosť, u nás vieme o tejto funkcii na dvore Žigmunda Luxemburského (koniec 14. a začiatok 15. storočia). Takýchto drobných nepresností sa však v knihe vyskytuje veľmi málo.

Ako som už písal, Peter Getting výborne vystihol atmosféru stredoveku. V útlej knihe ožívajú staré pohanské rituály, krv sa mieša s bahnom a tma s beznádejou. Až do jej konca neviete, či vyhrá nová kresťanská, alebo stará pohanská viera, prípadne či sa tento stret neskončí „remízou“... Ak chcete históriu „cítiť,“ kniha je dobrým doplnkom k faktografickým prácam.

 

Branislav Kovár

 

Peter Getting: Bludné kamene. Svätý Jur : Limerick, 2017. 90 s. ISBN 978-80-89647-52-1.

 

Ak si kúpite knihu cez odkazy zdieľané v tomto článku, dostaneme malú províziu na našu činnosť.

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Sienkiewicz sa nebál ani politickej konfrontácie

Sienkiewicz sa nebál ani politickej konfrontácie

Jeho meno je neodvratne späté s veľdielami poľskej beletrie. Ohňom a mečom, Potopa, Pan Wolodyjowski či Quo Vadis sú tituly, ktoré hladili poľskú dušu v časoch, keď sa kedysi hrdý národ hrbil pod vládou cudzích mocností. celý článok

Aké boli osmičkové roky v našich dejinách?

Aké boli osmičkové roky v našich dejinách?

Keď som pred takmer dvadsiatimi rokmi uvidel na pulte jedného kníhkupectva stáť knihu so zvláštnym názvom Osmičky v našich dejinách, ihneď ma zaujala. A to až tak, že som si ju kúpil a začal si z nej doma čítať. Mal som vtedy asi štrnásť rokov, chodil som do osemročného gymnázia a dejepis bol mojím celý článok

Prečo bola Caesarova dynastia úspešná?

Prečo bola Caesarova dynastia úspešná?

Gaius Iulius Caesar sa stal zakladateľom dynastie, ktorá zmenila dejiny Rímskej ríše. Medzi cisármi tejto dynastie boli schopní správcovia vecí verejných, ale aj netvori v ľudskej koži, ktorí boli schopní všetkého zla. Ich pôsobenie mapuje nová kniha od britského autora Toma Hollanda. celý článok

Diskusia (0)

pridať

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.